Több mint négy évtizeddel ezelőtt indult életművét átívelő, története legnagyobb szabású koncertjére készül az East együttes. A hazai progresszív rockszíntér kiemelkedő formációja október 23-án, a nemzeti ünnepen lép fel a Budapest Sportarénában számos vendéggel.
Michael Nyman zenéi szólalnak meg a budapesti Erkel Színházban november 6-án a Michael Nyman Band közreműködésével.
Elhunyt Aradszky László táncdalénekes. A hatvanas évek egyik legnagyobb sztárelőadója vasárnap este halt meg, életének 83. évében, közölte a család hétfőn.
Az Erkel Színházban kezdődik a Solti György világhírű karmesterről elnevezett Maestro Solti Nemzetközi Karmesterverseny kedden a Filharmónia Magyarország szervezésében, a vendégkarmester az 1974-es karmesterverseny győztese, Kobajasi Kenicsiró lesz.
Rádőlt a díszlet egy része Marilyn Manson amerikai sztárra szombati New York-i koncertjén, a 48 éves zenészt kórházba szállították, a koncertet félbehagyták.
Volt egyszer egy Vadkelet címmel új lemezzel és december 28-án a Papp László Budapest Sportarénában koncerttel ünnepli 55. születésnapját az Omega együttes. A csapat szombaton első koncertjük helyszínén, az egykori Várklubban idézte fel a múltat és beszélt a jelenről.
A világpremierrel egy időben, csütörtöktől látható a magyarországi mozikban a Live At Pompeii, David Gilmour, a Pink Floyd egykori legendás gitáros-énekese koncertfilmje. A zenész tavaly csaknem fél évszázad után lépett fel újra a pompeji amfiteátrumban.
Az Andrássy úti évadnyitánnyal, szabadtéri előadásokkal és divatbemutatóval, az Erkel Színházban pedig hangversennyel kezdődik szombaton a Magyar Állami Operaház 2017/18-as budapesti évada.
Ízelítőül bemutatta új albuma egyik számát, a The Blackout című dalt a U2.
Megsérült a Bayreuthi Ünnepi Játékok záróelőadásán Catherine Foster. Az operaénekesnő a második felvonásra már nem tudott visszatérni, a színpad széléről énekelte tovább Brünnhildét. Szerepét a rendezőasszisztens, ráadásul egy férfi vette át Az istenek alkonyában.
A jubileumi Aréna-koncertje után új, 45 című lemezét mutatja be csütörtökön a Lord zenekar a Budapest Parkban.
Az akkor Németországhoz tartozó Jarotschinban (ma: Jarocin, Lengyelország) jött a világra. Színpadra először tizenhárom évesen Gluck Orfeusz és Eurüdiké című operájában lépett Magdeburgban, ekkor már zongorázni, orgonálni és hegedülni is tanult. Tizenkilenc évesen iratkozott be a berlini Zeneművészeti Főiskolára, népszövetségi ösztöndíjjal Leicesterben is képezte magát. Pályafutását üstökösként kezdte: a szokásos vidéki színpadokon töltött tanulóidő nélkül mutatkozhatott be 1938-ban a legnagyobb berlini operaház színpadán, Wagner Parsifaljában második viráglányként. Tehetsége felkeltette a magyar származású koloratúrszoprán Maria Ivogün figyelmét, aki magántanítványának fogadta. A Deutsche Oper 1940-ben szerződtette, első főszerepét, Zerbinettát 1941-ben énekelte Richard Strauss Ariadne Naxosz szigetén című művében. A következő évben a bécsi Staatsopertől kapott felkérést, a császárvárosban a koloratúrszoprán szerepek mellett lírai szoprán szerepeket is osztottak rá, a többi közt lehetett Konstanze Mozart Szöktetés a szerájból, Musetta és Mimi Puccini Bohémélet, Violetta Verdi Traviata című operájában. 1945-ben művészete elismeréseként osztrák állampolgárságot kapott. Két év múlva a bécsi társulattal Londonban lépett fel, a Covent Gardenben a közönség először Donna Elviraként hallhatta hangját az „operák operájában”, Mozart Don Giovannijában. 1948-ban a milánói Scala nézőit is meghódította Mozart Figaro házassága Almaviva grófnéjaként.
Schwarzkopf erőteljes, mégis hajlékony, meleg tónusú hangja, dekoratív külseje és kivételes színészi képességei igen különböző szerepek megszólaltatására tették alkalmassá: volt Pamina a Varázsfuvolában, tábornagyné A rózsalovagban és Cso-Cso-Szan a Pillangókisasszonyban. 1951-ben Sztravinszkij A léhaság útja című operájának világpremierjén Anne Trulove szerepét énekelte Velencében, a La Fenicében. 1954-ben mutatkozott be az Egyesült Államokban: a Reiner Frigyes által dirigált chicagói szimfonikusokkal Richard Strauss Capriccio című operájából adott elő részleteket. Tengerentúli operaszínpadon a következő évben, San Franciscóban debütált, a New York-i Metropolitan közönsége először 1964 végén láthatta a Rózsalovagban. A kivételes hangkultúrájáról és tökéletes szerepalakításáról ismert énekesnő pályafutása során a világ csaknem minden nagy operaszínpadán énekelt, és 53 opera 74 szerepét alakította. Turnéi során az egész világot bejárta, és a legnagyobb fesztiválokon – Salzburgban és Bayreuthban is – szerepelt. A második világháború utáni első Wagner-fesztiválon, 1951-ben a bayreuthi nyitó előadáson Beethoven IX. szimfóniájában Wilhelm Furtwängler, majd a Nürnbergi mesterdalnokok premierjén Herbert von Karajan dirigálta.
A legkiválóbb dalénekesek közé is tartozott. 1953 után repertoárjának jelentős részét, Mozart operáit, Richard Strauss, Bach, Brahms, Mahler és Hugo Wolf dalait is lemezre énekelte. A háború után, 1946-ban egy bécsi meghallgatáson ismerkedett meg Walter Leggével, az EMI lemezkiadó angol igazgatójával, a Philharmonia zenekar alapítójával, akivel 1953-ban házasságot kötöttek, ettől kezdve a férje lett a menedzsere. Schwarzkopf élete jelentős részét Bécsben töltötte, így osztráknak is számított, házassága révén brit állampolgárságot is szerzett. II. Erzsébet királynőtől 1992-ben megkapta a Brit Birodalom lovagja cím női megfelelőjét, ettől kezdve kijárt neki a Dame megszólítás. A színpadtól 1971. december 31-én vonult vissza, utoljára a Rózsalovagban lépett fel. 1979 márciusában, férje halála után a daléneklésnek is búcsút mondott, hangját utoljára a zürichi közönség élvezhette. A tanítással nem hagyott fel, a többi között a New York-i Juilliard Schoolban képezte a jövő énekeseit, és dalénekesi mesterkurzusokat tartott.
A nyolcvanas évek elejétől váratlanul árnyék vetődött már lezárt pályafutására. Több könyv is megjelent róla, amelyek azt állították, hogy a Harmadik Birodalom idején túlságosan exponálta magát, szoros kapcsolat fűzte a mindenható propagandaminiszter Goebbelshez, még a náci pártba is felvételét kérte, nyilvánosságra hozták tagkönyve sorszámát is. Sokan ezzel magyarázták, hogy karrierje már ifjú korában gyors lendületet vett, s minden nagy szerepet megkapott. A témával kapcsolatban az énekesnő ellentmondó nyilatkozatokat adott, tagadta, hogy lelkes párttag lett volna, s azt mondta: „Kizárólag olyasmit tettem, aminek az éneklés szempontjából van jelentősége.”
Elisabeth Schwarzkopfot Maria Callas és Victoria de los Angeles mellett a múlt század legjelentősebb operaénekesnői között tartják számon. Kilencvenegy évesen, 2006. augusztus 3-án hunyt el nyugat-ausztriai otthonában, a vorarlbergi Schruns városában. Emlékére néhány éve ugyanott emlékszobát rendeztek be.
MTI