a rovat írásai

East az Arénában

Több mint négy évtizeddel ezelőtt indult életművét átívelő, története legnagyobb szabású koncertjére készül az East együttes. A hazai progresszív rockszíntér kiemelkedő formációja október 23-án, a nemzeti ünnepen lép fel a Budapest Sportarénában számos vendéggel.

Michael Nyman az Erkelben

Michael Nyman zenéi szólalnak meg a budapesti Erkel Színházban november 6-án a Michael Nyman Band közreműködésével.

Meghalt Aradszky László

Elhunyt Aradszky László táncdalénekes. A hatvanas évek egyik legnagyobb sztárelőadója vasárnap este halt meg, életének 83. évében, közölte a család hétfőn.

Karmesterverseny Kobajasi Kenicsiróval

Az Erkel Színházban kezdődik a Solti György világhírű karmesterről elnevezett Maestro Solti Nemzetközi Karmesterverseny kedden a Filharmónia Magyarország szervezésében, a vendégkarmester az 1974-es karmesterverseny győztese, Kobajasi Kenicsiró lesz.

Pisztolyok dőltek Marilyn Mansonra

Rádőlt a díszlet egy része Marilyn Manson amerikai sztárra szombati New York-i koncertjén, a 48 éves zenészt kórházba szállították, a koncertet félbehagyták.

Új lemez és koncert: 55 éves az Omega!

Volt egyszer egy Vadkelet címmel új lemezzel és december 28-án a Papp László Budapest Sportarénában koncerttel ünnepli 55. születésnapját az Omega együttes. A csapat szombaton első koncertjük helyszínén, az egykori Várklubban idézte fel a múltat és beszélt a jelenről.

A fél Pink Floyd újra Pompejiben

A világpremierrel egy időben, csütörtöktől látható a magyarországi mozikban a Live At Pompeii, David Gilmour, a Pink Floyd egykori legendás gitáros-énekese koncertfilmje. A zenész tavaly csaknem fél évszázad után lépett fel újra a pompeji amfiteátrumban.

Parádés évadnyitót tart az Opera

Az Andrássy úti évadnyitánnyal, szabadtéri előadásokkal és divatbemutatóval, az Erkel Színházban pedig hangversennyel kezdődik szombaton a Magyar Állami Operaház 2017/18-as budapesti évada.

Új U2 album a láthatáron!

Ízelítőül bemutatta új albuma egyik számát, a The Blackout című dalt a U2.

Brünnhilde megsérült, egy férfi bújt a jelmezébe

Megsérült a Bayreuthi Ünnepi Játékok záróelőadásán Catherine Foster. Az operaénekesnő a második felvonásra már nem tudott visszatérni, a színpad széléről énekelte tovább Brünnhildét. Szerepét a rendezőasszisztens, ráadásul egy férfi vette át Az istenek alkonyában.

Lord 45

A jubileumi Aréna-koncertje után új, 45 című lemezét mutatja be csütörtökön a Lord zenekar a Budapest Parkban.

Zene összes cikke »

Fegya, Feri vagy Efrájim

fegyaleadFebruár 10-én ünnepli hetvenedik születésnapját Jávori Ferenc zenész, zeneszerző, a Budapest Klezmer Band alapítója, a tradicionális zsidó zene, a klezmer népszerűsítője.

Jakubovics Ferenc néven az akkor a Szovjetunióhoz tartozó, kárpátaljai Munkácson született, Fjodor Jakovlevics Jakubovics néven anyakönyvezték. A többnemzetiségű városban a ruszinok Fegyának, a magyarok Ferinek, a zsidók Efrajimnak szólították, a család otthon jiddisül beszélt. Szülei zongorázni íratták be a helyi zeneiskolába, de az igazgató a sztálini időszak erősödő antiszemitizmusa miatt inkább a hegedűt ajánlotta neki, mondván, hogy azzal gyorsabban lehet menekülni. Tizenhat évesen felkereste a zsidó zenét jól ismerő helyi cigányprímást, Galambos Gyulát, hogy klezmer muzsikát tanuljon tőle. Magnóra vette, lekottázta a nála tanult dallamokat, ma is ezt tartja legfőbb zenei forrásának.

Az idén Kossuth-díjjal kitüntetett Jávori Ferenc "Fegya" zeneszerző, előadóművész, érdemes művész, a Budapest Klezmer Band alapítója és vezetője XIII. kerületi otthonában 2014. június 6-án. MTI Fotó: Mohai Balázs
Fegya otthonában (MTI Fotó: Mohai Balázs)

1967-ben felvették a drohobicsi Zeneművészeti Egyetem hegedű szakára, végzése után Nagyszőlősön (Vinohragyiv, Ukrajna), majd Huszton tanított zenét. Zenekart is alapított Eridán néven, szovjet slágereket játszottak, egyik dalukkal bejutottak a szovjet Ki mit tud? döntőjébe is. Az együttesnek a csillagtérképen véletlenszerűen választottak nevet, de miután egy éber pártcenzor bebizonyította, hogy ez a csillag éppen Izrael fölött van, működésüket betiltotta. Fegya 1976-ban települt át családjával Magyarországra, az állampolgárságot két év múlva kapta meg. Hamar talált munkát, az Operettszínház zenekari hegedűse lett. Tizenhét évig zenélt az együttesben, de szíve mélyén a zenekari árok helyett a színpadra, az operettek helyett klezmer zenére vágyott.

Jávori Ferenc „Fegya”, az együttes alapítója a fennállásának 25. évfordulóját ünneplő Budapest Klezmer Band koncertjén a Fővárosi Állat- és Növénykert főterén felállított színpadon 2015. július 15-én este. MTI Fotó: Kovács Attila
„Fegya” a fennállásának 25. évfordulóját ünneplő Budapest Klezmer Band koncertjén a Fővárosi Állat- és Növénykert főterén felállított színpadon 2015. július 15-én este (MTI Fotó: Kovács Attila)

1990-ben megalapította és azóta is vezeti együttesét. A Budapest Klezmer Band a Fészek Művészklub pincéjében kezdett el klezmer zenét játszani. Muzsikájukkal az ebben az évben először megrendezett Zsidó Filmfesztiválon léptek először színpadra, az ismeretlen zenei stílust kezdetben igen hűvösen, idegenkedve fogadták. A közönséget a Fegya által készített zenei átiratokat játszva, lépésről lépésre hódították meg. Első lemezüket 1995-ben A Nakht in Gan Eyden címmel adták ki, ezt követte a 7:40-es vonat (1997), a Purim (1999), a Yiddishe Blues és a Klezmer Magic (2000), a Klezmer Szvit (2001), a Le Chajem Rebbe és a Le Chajem Budapest (2005). 2008-ban a budapesti Müpában Purimtól a Menyasszonytáncig címmel tartották meg Jávori szerzői estjét, amely egyben a Budapest Klezmer Band és a Liszt Ferenc Kamarazenekar új, közös lemezbemutatója is volt, a cédé A klezmer mestere alcímmel jelent meg.

Az idén Kossuth-díjjal kitüntetett Jávori Ferenc "Fegya" zeneszerző, előadóművész, érdemes művész, a Budapest Klezmer Band alapítója és vezetője XIII. kerületi otthonában 2014. június 6-án. MTI Fotó: Mohai Balázs
XIII. kerületi otthonában 2014. június 6-án (MTI Fotó: Mohai Balázs)

Dallamaik Közép-Kelet-Európa egykor virágzó zsidó zenei kultúrával rendelkező területéről származnak, a jiddis kultúrát és a kelet-európai hangszeres zsidó népzene világát emelik vissza a kortárs zenébe. A hagyományt Fegya átirataival „korszerűsítették”, dallamait a mai fül számára még vonzóbbá tették, s nemcsak itthon, hanem külföldön is sikereket arattak. Mint Jávori mondja, a klezmer minden melódiájából a remény, az élni akarás hallható. Huszonöt éves pályafutásuk során bejárták szinte az egész világot, Fegya 2011-ben harmincöt év után először szülővárosában, Munkácson is felléphetett. Koncertjeik, lemezfelvételeik mellett sikeres színházi produkciókban is közreműködtek, köztük a Madách Színház, majd a veszprémi Pannon Várszínház Hegedűs a háztetőn című musicaljében, a Győri Balettel közösen készített Purim, avagy a sorsvetésben, valamint a Getto című darabban (a Pécsi Nemzeti Színházzal). Jávori a Liszt Ferenc Kamarazenekart vezető Rolla János felkérésére, a klezmer és a klasszikus zene ötvözésével komponálta meg 1999-ben a Klezmer Szvitet, amelyet azóta is folytat, és a kamarazenekarral közösen évente előadnak. 2006-ban az Operettszínházban bemutatták első klezmer musicaljét, egyben a világ első klezmer operettjét, a Menyasszonytáncot. 2016-ban is premierre készül, az Operettszínház mutatja be a farmernadrágot „feltaláló” Levi Strauss életéről szóló Farmerkirály című klezmer musicaljét.

A magyar klezmer fáradhatatlan mesterének művészetét a Kodály Zoltán-díj (2000), Artisjus-díj (2001), Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje (2003), eMeRTon-díj (2004), Magyar Zsidó Kultúráért díj (2006), érdemes művész cím (2009), Pro Urbe Budapest (2013) kitüntetésekkel ismerték el. 2014-ben Kossuth-díjat kapott a magyar zenei kultúra szerves részét képező klezmer stílus nemzetközi népszerűsítéséért, valamint kiemelkedő zeneszerzői és előadóművészi pályája elismeréseként. 2015-ben együttese, a Budapest Klezmer Band Prima-díjat és a nézők szavazatai alapján Prima Primissima közönségdíjat kapott.

MTI

• Publikálva: 2016.02.08. 14:44 • Címke: évforduló