a rovat írásai

East az Arénában

Több mint négy évtizeddel ezelőtt indult életművét átívelő, története legnagyobb szabású koncertjére készül az East együttes. A hazai progresszív rockszíntér kiemelkedő formációja október 23-án, a nemzeti ünnepen lép fel a Budapest Sportarénában számos vendéggel.

Michael Nyman az Erkelben

Michael Nyman zenéi szólalnak meg a budapesti Erkel Színházban november 6-án a Michael Nyman Band közreműködésével.

Meghalt Aradszky László

Elhunyt Aradszky László táncdalénekes. A hatvanas évek egyik legnagyobb sztárelőadója vasárnap este halt meg, életének 83. évében, közölte a család hétfőn.

Karmesterverseny Kobajasi Kenicsiróval

Az Erkel Színházban kezdődik a Solti György világhírű karmesterről elnevezett Maestro Solti Nemzetközi Karmesterverseny kedden a Filharmónia Magyarország szervezésében, a vendégkarmester az 1974-es karmesterverseny győztese, Kobajasi Kenicsiró lesz.

Pisztolyok dőltek Marilyn Mansonra

Rádőlt a díszlet egy része Marilyn Manson amerikai sztárra szombati New York-i koncertjén, a 48 éves zenészt kórházba szállították, a koncertet félbehagyták.

Új lemez és koncert: 55 éves az Omega!

Volt egyszer egy Vadkelet címmel új lemezzel és december 28-án a Papp László Budapest Sportarénában koncerttel ünnepli 55. születésnapját az Omega együttes. A csapat szombaton első koncertjük helyszínén, az egykori Várklubban idézte fel a múltat és beszélt a jelenről.

A fél Pink Floyd újra Pompejiben

A világpremierrel egy időben, csütörtöktől látható a magyarországi mozikban a Live At Pompeii, David Gilmour, a Pink Floyd egykori legendás gitáros-énekese koncertfilmje. A zenész tavaly csaknem fél évszázad után lépett fel újra a pompeji amfiteátrumban.

Parádés évadnyitót tart az Opera

Az Andrássy úti évadnyitánnyal, szabadtéri előadásokkal és divatbemutatóval, az Erkel Színházban pedig hangversennyel kezdődik szombaton a Magyar Állami Operaház 2017/18-as budapesti évada.

Új U2 album a láthatáron!

Ízelítőül bemutatta új albuma egyik számát, a The Blackout című dalt a U2.

Brünnhilde megsérült, egy férfi bújt a jelmezébe

Megsérült a Bayreuthi Ünnepi Játékok záróelőadásán Catherine Foster. Az operaénekesnő a második felvonásra már nem tudott visszatérni, a színpad széléről énekelte tovább Brünnhildét. Szerepét a rendezőasszisztens, ráadásul egy férfi vette át Az istenek alkonyában.

Lord 45

A jubileumi Aréna-koncertje után új, 45 című lemezét mutatja be csütörtökön a Lord zenekar a Budapest Parkban.

Zene összes cikke »

„Kis zenék nagy mestere”

petholead

Elhunyt Pethő Zsolt, a klasszikus magyar rajzfilmek zeneszerzője.

Július 10-én elhunyt Pethő Zsolt Balázs Béla-díjas zeneszerző, pár nappal a 79. születésnapja után. Pethő Zsolt 1952–1960 között a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnáziumban tanult karvezetést és zeneszerzést. Ahogy a Filmvilágnak egy tavalyi interjúban nyilatkozta, az ötvenes években „egyéb származásúnak minősítve” sikertelenül felvételizett a Zeneakadémiára. 1960-ban zenei összeállítóként került a Magyar Rádióban, majd a Pannónia Filmstúdió szinkronfilmgyártó részlegén lett zenei referens. Az önálló filmzeneszerzés ötletével a Pannónia rajzfilmrészleg vezető rendezőjét, Macskássy Gyulát kereste meg.

Pethő Zsolt (elöl) a Lúdas Matyi zenei hangfelvételén Bársony Péter hangmérnökkel (1976)
Pethő Zsolt (elöl) a Lúdas Matyi zenei hangfelvételén Bársony Péter hangmérnökkel (1976)

Első alkalmazott zeneszerzői munkái rövid reklámfilmekhez készített figyelemfelkeltő kísérőzenék voltak, amelyekben Nepp József segítette, aki a rendezés, forgatókönyvírás és animálás mellett maga is foglalkozott filmzeneszerzéssel. Első komoly – és talán egész pályafutásának egyik legjelentősebb szerzeménye – az 1964-ben indult Gusztáv sorozat főcímzenéje lett. Az élő akusztikus zenekari stúdiófelvételek mellett az évek előrehaladtával egyre több filmhez a korban divatos szintetizátor, a Hammond-orgona segítségével „egyszemélyes zenekarként” készített elektronikus szerzeményeket. Így születtek olyan sorozatok és egészestés rajzfilmek ikonikus főcím- és kísérőzenéi mint a Frakk, a macskák réme; Mirr-murr, a kandúr; Kíváncsi Fáncsi; a Gémes József rendezte Vili, a veréb (1988), vagy a Ternovszky Béla rendezte Egérút (1999).

Foky Ottó szavaival élve Pethő Zsolt a „kis zenék nagy mestere” volt.

Orosz Anna Ida

• Publikálva: 2016.07.12. 10:29 • Címke: animáció, hír