a rovat írásai

Bánsági Ildikó 70

Október 19-én hetvenéves Bánsági Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, a Nemzet Művésze.

Megáldották a musicalt

Megáldotta a Vatikán a Sixtus-kápolnáról és Michelangelóról szóló, Sting zenéjére épülő musicalt, amelynek premierjét március 15-én tartják Rómában.A zenét Michelangelo Buonarroti (1475-1564) freskói inspirálták.

Ötven éves lett a Hair

Ötven éve, 1967. október 17-én mutatták be a New York-i off-Broadway egyik kis színházában a Hair című musicalt, a hippikorszak kultuszművét, amelynek filmváltozatát 1979-ben Milos Forman készítette el. A Hair a hippikultúra és a vietnami háború elleni tiltakozás talán legismertebb alkotása, egy korszak lenyomata, amelynek dalait milliók fújják kívülről.

Hangemberek az Újszínházban

A magyar szinkron indulásáról, a szinkronszakma, a színpadi és a filmvilág nagyságairól is megemlékezik az Újszínház Hangemberek című új darabja, mondta Csernák János színművész az M1 aktuális csatornán.

Bormámor Hamvas művei alapján Szentendrén

Bormámor címmel borkóstolóval egybekötött modern zenés játékot mutatnak be Szentendrén Hamvas Béla művei alapján.

Szilágyi Tibor 75

Szilágyi Tibor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, kiváló művész augusztus 28-án töli be a hetvenötödik életévét.

Elhunyt Lórán Lenke

Életének 91. évében vasárnap elhunyt Lorán Lenke színésznő, a hírt a család közölte az MTI-vel.

Új Bánk bán a Nemzetiben

Megkezdődött az évad a budapesti Nemzeti Színházban, amely az idén ünnepli fennállásának 180. és jelenlegi épülete megnyitásának 15. évfordulóját.

Básti Juli kerek szülinapja

Augusztus 10-én ünnepli 60. születésnapját Básti Juli Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő. A színészlegenda Básti Lajos és Zolnay Zsuzsa Jászai-díjas színésznő leánya Budapesten született 1957. augusztus 10-én. Nagybátyja Zolnay Pál filmrendező volt.

Színház 10 éve a viszáki pajtában

Tízéves a Kaszás Attila Pajta Színház, amely az őrségi Viszákon hétfőtől egy héten át várja az érdeklődőket. Különleges hangulatú, kulturális élményekben gazdag lesz az idei, tizedik, jubileumi évad a Szarvas József színművész által életre hívott Kaszás Attila Pajta Színházban (KAPSZ), olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.

Meghalt Schubert Éva

Nyolcvanhat éves korában elhunyt Schubert Éva Kossuth-díjas színész, érdemes művész, közölte a Főpolgármesteri Hivatal az MTI-vel. Családja tájékoztatása szerint a színésznőt hosszú szenvedés után kedden érte a halál.

Színház összes cikke »

Az ősbemutató, amit minden évben megünneplünk

színház_logoA magyar dráma napját Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883. szeptember 21-i ősbemutatójára emlékezve rendezik meg 1984 óta.

1984-ben a Magyar Írószövetség vetette fel, hogy Az ember tragédiája első színrevitele előtti tisztelgésként szeptember 21. legyen a magyar dráma rendszeres ünnepe. A kezdeményezéssel akarták felhívni a figyelmet a hazai drámairodalom értékeire, jobb megismertetésére, és ösztönözni akarták az írókat újabb művek megalkotására. Madách Imre 1859. február 17-én kezdte írni élete fő művét, Az ember tragédiáját, amelyet valamivel több mint egy év alatt, 1860. március 20-án fejezett be. A mű a Kisfaludy Társaság támogatásával 1861-es évszámmal, de 1862. január 16-án hagyta el Emich Gusztáv nyomdáját. A Tragédia a magyar irodalom egyik legnehezebben értelmezhető alkotása, az emberiség sorsáról való töprengés drámai költeménye, amelynek üzenetét újabb és újabb színpadra állításokkal próbálják megfejteni, értelmezni.

madách
Madách Imre az íróasztalánál

A mű ősbemutatóját – amelyet szerzője már nem érhetett meg – 1883. szeptember 21-én a pesti Nemzeti Színházban tartották. Az addig csak irodalmi körökben ismert drámát Paulay Ede igazgató, az intézmény főrendezője vitte színre. A darab látványos sikeréhez a színház technikai felszereltsége is hozzájárult: az első ízben alkalmazott villanyfény, a jól működő süllyesztő és a megnövelt színpad. A valódi sikert azonban a szereplők aratták: Nagy Imre Ádámként, Jászai Mari Évaként, Lucifer szerepében a pályakezdő Gyenes László lépett színpadra. Az ősbemutató óta eltelt több mint 130 évben számos magyar és külföldi színház tűzte műsorára a darabot, csak a Nemzeti Színházban nyolcszor újították fel. A későbbiekben Ádám szerepét olyan híres színészek játszották, mint Beregi Oszkár, Ódry Árpád, Abonyi Géza, Lehotay Árpád, Szabó Sándor, Ladányi Ferenc, Básti Lajos, Bessenyei Ferenc, Sinkovits Imre és Bitskey Tibor. Évát Fáy Szeréna, Márkus Emília, Tasnády Ilona, Tőkés Anna, Lukács Margit, Szörényi Éva, Máthé Erzsi, Váradi Hédi és Zolnai Zsuzsa személyesítette meg. Lucifer alakítói között volt Pethes Imre, Nagy Adorján, Ódry Árpád, Lehotay Árpád, Tímár József, Csortos Gyula, Balázs Samu, Major Tamás, Ungvári László, Básti Lajos és Kálmán György.

1963. március 29. Básti Lajos (b) és Ungváry László színészek Madách Imre "Az ember tragédiája" című darabjában. MTI Fotó: Pálfai Gábor
Básti Lajos, Lukács Margit és Ungváry László 1963-ban Az ember tragédiájában (MTI Fotó: Pálfai Gábor)

A második világháború után először 1947-ben mutatták be a darabot. A Tragédiát – színre vitelének centenáriumán – 1983. szeptember 21-én Vámos László rendezésében Bubik István, Tóth Éva és Balkay Géza főszereplésével adták elő. A dráma 500. előadását Horváth Árpád, az ezrediket Major Tamás rendezte. A 2000. április 7-i, Iglódi István által színre vitt 1500. előadáson a főszerepekben Széles Tamás, Söptei Andrea és Csikos Sándor léptek fel. 2002. március 15-én Madách drámai költeményével nyílt meg az új Nemzeti Színház. A nyitó előadást – teljesen új felfogásban – Szikora János rendezte, Ádámot Szarvas József, Évát Pap Vera, Lucifert Alföldi Róbert alakította. A legutóbbi, 2011-es nemzeti színházi bemutatót Alföldi Róbert rendezte. A teátrum jelenlegi vezetője, Vidnyánszky Attila is tervbe vette a darab színre vitelét.

ember tragédiája 2002
A 2002-es Az ember tragédiája-rendezés (forrás: Nemzeti Színház)

A magyar dráma napja alkalmából a hagyományok szerint számos kitüntetést is átadnak. A Színházi Dramaturgok Céhe minden évben odaítéli az évad legjobb magyar drámájának járó elismerést, valamint az év legjobb dramaturgjának járó díjat, a Bálint Lajos Vándorgyűrűt. A Szép Ernő-jutalmat egy-egy színházi évad legjobb magyar drámaírói teljesítményének elismerésére 1984-ben alapította a Művelődési Minisztérium Pogányné Szép Berta – Szép Ernő húga – végrendelete alapján. Az elismerést szakmai kuratórium ítéli oda, melynek munkáját az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet segíti. Az anyagi fedezetet az Emberi Erőforrások Minisztériuma biztosítja. Az elismerést 1992-ig csupán a legjobb drámaíró vehette át, 1992-től viszont a díjazottak köre 2-3 főre bővült. A Színházi Kritikusok Céhe 1979 óta minden évben átnyújtja az előző évad legkiemelkedőbb színházi teljesítményeit (tizenöt kategóriában) elismerő Színikritikusok Díját, 2011 óta pedig életműdíjjal jutalmazza az arra érdemes alkotót. 2015-ben Nádas Péter drámaíró kapta a kitüntetést életművéért, idén Székely Gábor rendező lesz a díjazott. A magyar dráma napjára a hazai és a határon túli teátrumok egyaránt ünnepi programmal készülnek, többek között felolvasószínházi előadásban a Nemzeti Színházban Kiss Csaba Főnyeremény című darabját, a Pesti Színházban az idén elhunyt Esterházy Péter Mercedes Benz című művét láthatja a közönség. Erdélyben a kolozsvári, a marosvásárhelyi és a csíkszeredai színház több előadást és rendezvényt tart a magyar dráma napján.

MTI

• Publikálva: 2016.09.20. 15:03 • Címke: évforduló