a rovat írásai

East az Arénában

Több mint négy évtizeddel ezelőtt indult életművét átívelő, története legnagyobb szabású koncertjére készül az East együttes. A hazai progresszív rockszíntér kiemelkedő formációja október 23-án, a nemzeti ünnepen lép fel a Budapest Sportarénában számos vendéggel.

Michael Nyman az Erkelben

Michael Nyman zenéi szólalnak meg a budapesti Erkel Színházban november 6-án a Michael Nyman Band közreműködésével.

Meghalt Aradszky László

Elhunyt Aradszky László táncdalénekes. A hatvanas évek egyik legnagyobb sztárelőadója vasárnap este halt meg, életének 83. évében, közölte a család hétfőn.

Karmesterverseny Kobajasi Kenicsiróval

Az Erkel Színházban kezdődik a Solti György világhírű karmesterről elnevezett Maestro Solti Nemzetközi Karmesterverseny kedden a Filharmónia Magyarország szervezésében, a vendégkarmester az 1974-es karmesterverseny győztese, Kobajasi Kenicsiró lesz.

Pisztolyok dőltek Marilyn Mansonra

Rádőlt a díszlet egy része Marilyn Manson amerikai sztárra szombati New York-i koncertjén, a 48 éves zenészt kórházba szállították, a koncertet félbehagyták.

Új lemez és koncert: 55 éves az Omega!

Volt egyszer egy Vadkelet címmel új lemezzel és december 28-án a Papp László Budapest Sportarénában koncerttel ünnepli 55. születésnapját az Omega együttes. A csapat szombaton első koncertjük helyszínén, az egykori Várklubban idézte fel a múltat és beszélt a jelenről.

A fél Pink Floyd újra Pompejiben

A világpremierrel egy időben, csütörtöktől látható a magyarországi mozikban a Live At Pompeii, David Gilmour, a Pink Floyd egykori legendás gitáros-énekese koncertfilmje. A zenész tavaly csaknem fél évszázad után lépett fel újra a pompeji amfiteátrumban.

Parádés évadnyitót tart az Opera

Az Andrássy úti évadnyitánnyal, szabadtéri előadásokkal és divatbemutatóval, az Erkel Színházban pedig hangversennyel kezdődik szombaton a Magyar Állami Operaház 2017/18-as budapesti évada.

Új U2 album a láthatáron!

Ízelítőül bemutatta új albuma egyik számát, a The Blackout című dalt a U2.

Brünnhilde megsérült, egy férfi bújt a jelmezébe

Megsérült a Bayreuthi Ünnepi Játékok záróelőadásán Catherine Foster. Az operaénekesnő a második felvonásra már nem tudott visszatérni, a színpad széléről énekelte tovább Brünnhildét. Szerepét a rendezőasszisztens, ráadásul egy férfi vette át Az istenek alkonyában.

Lord 45

A jubileumi Aréna-koncertje után új, 45 című lemezét mutatja be csütörtökön a Lord zenekar a Budapest Parkban.

Zene összes cikke »

Lakáskoncerteken át a komolyzenéig

fellegiadamlead

December 30-án hetvenöt éves Fellegi Ádám Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, aki évtizedek óta lakáskoncerteken viszi közelebb a zenét hallgatóihoz.

Budapesten született, a zene szeretetét szüleitől örökölte: édesanyja zongorázott, édesapja kiválóan hegedült. Már ötévesen zongoratanár csiszolta tehetségét, tizenhat évesen vették fel a Zeneakadémiára, így párhuzamosan végezte középiskolai és felsőfokú tanulmányait. Zongoraművész-tanári diplomáját 1963-ban kapta kézhez kiváló eredménnyel, ezután a Magyar Állami Operaház korrepetitoraként dolgozott, majd 1969-ben az Országos Filharmónia szólistája lett. A hetvenes években több hanglemeze jelent meg, koncertezett Magyarroszágon és külföldön, többek között egyetlen európaiként egy kortárs amerikai zenei verseny részvevője volt. Népszerűek voltak több művészeti ágat összekapcsoló televíziós műsorai is, amelyekben nemcsak zenében, hanem szóban is közelebb hozta a zeneműveket a nézőkhöz.

ellegi Ádám zongoraművész, 1941. december 30-án született Budapesten. A képen: Fellegi Ádám Chopin műveiből összeállított koncertjére készül a Pesti Vigadóban. MTI Fotó: Cser István
Fellegi Ádám Chopin műveiből összeállított koncertjére készül a Pesti Vigadóban 1987-ben (MTI Fotó: Cser István)

A rendszerváltozás után zenepedagógiai tevékenysége került előtérbe. Először csak barátai előtt zenélt otthonában, idővel a nagyközönség előtt is ismertek lettek házi koncertjei. A Zeneakadémiához közeli lakása ilyenkor igazi színházzá alakul át. Az előszobában a falakat tükrök és plakátok díszítik, a kamra egyszerre ruhatárrá változik, a büfé-konyhában étel és ital is fogyasztható, a nagyszobában áll a megszokott koncertzongoránál kisebb Steinway-zongorája chippendale lábakkal. Előadásai során a közönség a zenei élmény mellett megismerkedhet a művek keletkezésének hátterével, társművészeti párhuzamokkal és zenei elemzésekkel. A „mesélő” Fellegi Ádám arra is felhívja a figyelmet, hogy zenehallgatás közben mire lehet és kell figyelni, néha verset is mond. Egy-egy ilyen esemény célja a zene megszerettetése, példaképe Leonard Bernstein ismeretterjesztő sorozata. Az ingyenes – becsületkasszás  koncerten mintegy hatvan zenerajongó vehet részt előzetes bejelentkezés után. A vendégkör ma már több ezer tagot számlál, sokan közülük vissza-visszatérnek, a művész a legnagyobb kihívásnak a fiatalok becsábítását tartja. Jelenleg Mozart-darabok szerepelnek műsorán, koncertjein a családi hagyományt folytató, operaénekes fia is fellép, A varázsfuvolából ad elő részleteket.

Hétről hétre saját lakásában ad koncertet Fellegi Ádám, Rubinstein-, Liszt- és Pro Urbe-díjas zongoraművész. Előadását, amelyen Beethoven III., Eroica szimfóniáját játssza, kiegészíti magyarázatokkal, zenei elemzésekkel. Tervei szerint a jövőben, a házikoncert keretein belül Beethoven összes szimfóniáját előadja. A képen: Fellegi Ádám zongorázik a hallgatóságnak. MTI Fotó: Kovács Tamás
Hétről hétre saját lakásában adott koncertet Fellegi Ádám. Előadását kiegészíti magyarázatokkal, zenei elemzésekkel. (MTI Fotó: Kovács Tamás)

Fellegi Ádám úgy gondolja, hogy a művész nem az embereknek, hanem saját magának játszik, és akkor is ezt tenné, ha egyedül lenne. Szerinte a zene „valamennyi művészet koronázatlan királya”, és Kodályhoz hasonlóan vallja, hogy a zenei nevelést már a születés előtt el kell kezdeni. Ennek szellemében „zenei terápiákat” tart, egy ideig rendszeresen koncertezett szülészeti klinikán, később tematikus koncertek szervezésébe kezdett. Ma is tart kismama- és babakoncerteket, játszott hospice osztályokon haldoklóknak, de börtönben, javítóintézetben, sőt elmegyógyintézetben is. Korábban nyolc szólóesten bemutatta Beethoven összes zongoraszonátáját, Bach Das wohltemperierte Klavier című sorozatát, közreműködésével CD-re vették Kodály Zoltán összes zongoraművét, magánkiadásban megjelentette Bach Goldberg-variációit és Mozart összes zongoraszonátáját, szóbeli ismertetéssel az egyes darabok előtt. A koncert-zongoraművészt 1974-ben Rio de Janeiróban Arthur Rubinstein-, itthon 1981-ben Liszt Ferenc-díjjal tüntették ki, 1995-ben Pro Urbe díjat kapott, 2010-ben a Kultúraközvetítők Társasága Fehér Rózsa díjával ismerték el tevékenységét.

MTI

• Publikálva: 2016.12.29. 13:44 • Címke: évforduló