A fotóművész első magyarországi
kiállítása.
Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.
Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.
Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.
Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.
Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.
A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.
Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.
Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.
Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.
Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.
Garantáltan jobb kedve lesz az elkeseredett embernek, és talán kicsit el is hiszi, hogy valahol a földkerekségen létezik ez a világ. Már csak azért is, mert Gross Arnold biztosan járt ott. Ha nem járt volna, akkor nem is lenne képes ennyire tökéletesen visszaadni. Akkor csak hazudna, és a hazudós embert meg ugye könnyen utol lehet érni.
E. T. A. Hoffmann Murr kandúr életszemlélete, 1967
Nos, nem is annyira nehéz rájönnünk, hogy Gross Arnold szülőföldjéről, Tordáról hozta el magában mesevilágát. A vallásszabadságot törvénybe iktató történelmi Torda, a félelmetes hasadék megannyi regéjével, vagy a szomszédos Torockó és a Székelykő, meséket rejtő helyszínek, csak nyitott szemmel és szívvel kell arrafelé járni, és most is fura repülő lényeket, tündéreket, törpéket, kis koboldokat láthatunk itt-ott alkonyatkor a varázslatos tájban. Nem lehet véletlen, hogy rajztanár apa által útnak indított, a második világégés után Budapestre kerülő Gross a modernül ható képek mázolása helyett Dürer és Rembrandt rézkarcainak tanulmányozásával volt elfoglalva a főiskolán. Mert ezt a világot nem nagyon lehet hatalmas pannókon megmutatni, erre a rézlemez és a karcolótű jó csak, esetleg a tus, vagy a linómetsző kés.
Születésnapi ajándéktárlatról lévén szó, régi dolgok is előkerültek
Azért is különleges a 83 éves mester Medence Szalonban megrendezett születésnapi kiállítása, mert a grafika szinte teljes eszköztárát felvonultatja. Láthatjuk itt a klasszikus, egyedi módon színezett Gross-rézkarcokat, mellettük jóval nagyobb méretű, régebbi tusrajzokat, és, mint ahogyan azt a mester unokájának az apjától megtudtuk (így mutatkozott be), egészen friss dolgokat is. Mégpedig vízfestékkel készített, a karcokról ismert figurákat tízszeres nagyításban megmutató lapokat. Születésnapi ajándéktárlatról lévén szó, régi dolgok is előkerültek. Itt van egy leheletfinom ceruza önarckép 1951-ből, és egy ’48-as színezett önportré vajdalajosos szemű hölgyek társaságában. Kuriózumként két linóleummetszet (Napraforgók, Don Quijote) is a szalon falára került.
Távoli ékszerdoboz
És van itt egy albínó zebrapinty is, nem messze a Brüsszeli vasárnaptól, amelyen sétálgató, nézelődő, babakocsit toló, jobbára pucér hölgyekkel és mindenféle növényekkel, mütyürökkel tölti meg Gross a brüsszeli csipke építészeti megvalósulását, a Grand-Place-t. A tér a cégek csodás házaival igazi vizuális csemege lehetett Gross Arnold számára. Aztán azt is bátran kijelenthetjük, hogy eme távoli ékszerdoboz semmiben sem múlja felül a Balatoni kis muzsika által megidézett táj gyönyörűségét.
A mesevilágok alkotója
Mert én is szeretem Szigligetről, a Rókarántóról nézni a Badacsonyt és környezetét. De sajnos még soha sem láttam azokat az égi hajókat és más repülő, muzsikáló alkalmatosságokat a Szent György-hegy felé repülni, de most meg is fogadom, hogy legközelebb majd több időt töltök a hófehérre meszelt Szentháromság-kápolna mellett, hátha szerencsém lesz, és megpillanthatok legalább egyet belőlük alkonyatkor.
Pálffy Lajos
Gross Arnold kiállítása
Medence Szalon, 1093 Pipa utca 4.
2012. november 23. – december 20.