A fotóművész első magyarországi
kiállítása.
Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.
Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.
Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.
Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.
Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.
A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.
Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.
Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.
Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.
Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.
Klisza János művészeti alkotásai különböző technikával készülnek. Munkáinak alapanyaga elsősorban a porpasztell, valamint az akvarell. Alkotásaiban a kárpátaljai festőiskola hagyományai ötvöződnek építészeti látásmódjával. Pasztell technikával készít tájképeket, csendéleteket, kompozíciókat, olvasható a Nemzetstratégiai Kutatóintézet MTI-hez eljuttatott közleményében. Mint írják, a kiállításon látható képek lenyűgözik, elgondolkodtatják a látogatókat, a kárpátaljai táj szépségét az alkotó mind színben, mind formában magas művészi fokon ábrázolja, a festmények tisztaságot, harmóniát sugároznak. „Klisza János a természet csodálója. Képei minket is megajándékoznak azzal a felismeréssel, hogy egyedinek, különlegesnek, szépnek lássuk mindazt, amit eddig esetleg hétköznapinak, mindennapinak tartottunk. Arra tanítanak, hogy a szépség, ami pihenteti az ember szemét és azon keresztül a szívét, lelkét, ott van mindenütt: a levegőben, a földön, a természetben″ – áll a kiállítás ismertetőjében.
A tárlaton bemutatott alkotások között megtalálható a Húsvét ünnepén, a Gyertyánfa alatt és a Tavasz a Kárpátokban című festmény is. A megnyitón köszöntőt mond Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, ünnepi beszédet tart Beke Mihály, Magyarország beregszászi főkonzulátusának első beosztottja. A kiállítást Dupka György író, költő, helytörténész, a Magyar Értelmiségiek Kárpátalján Közösségének elnöke nyitja meg. Az eseményen Navratil Andrea népdalénekes is fellép. A tárlat, amelynek kurátora Tóth Norbert, a Forrás Művészeti Intézet igazgatója, október 25-ig tekinthető meg. A kiállítás fővédnöke Beke Mihály, védnöke Szász Jenő. Klisza János 1949-ben született Ungváron, Kárpátalján. Felsőfokú tanulmányait a Kijevi Művészeti Főiskola építészeti karán végezte, ahol 1974-ben diplomázott. 1984-től az Ukrán Nemzeti Építészeti, 2006-tól az Ukrán Nemzeti Képzőművészeti Szövetség, 2007-től a Munkácsy Mihály Festőművész Társaság tagja, alapító tagja, társelnöke. 1984-től kiállításokkal szerepel Oroszországban, Csehországban, Szlovákiában, Romániában, Belgiumban, valamint Ukrajnában, Kárpátalján is.
(mti)