a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

​Mosolyra húzza összeszorított szánkat

leadVladimir TseslerNézem a nagy fehérorosz mókamester kerek pocakját, az azon feszülő gépikötött mellényt a pálmafákból és piramisokból, vagy szarvasokból és púpostevékből szerkesztett mintázattal. Amelyen minta lett vezetéknevéből is. Láthatóan jó a kedve, pedig a hírek arról szólnak, hogy hazájában még mindig kemény diktatúra van.

Persze a Forrás Galériába elhozott ötven plakáton azért ott van sok minden, ami e térség sorsát lényegesen befolyásolta. Ott van a néhai Szovjetunió öröksége, de mindenekelőtt érezni lehet, hogy felette lebeg Sztálin szelleme; az elcsapott papnövendéktől és profi postarablótól úgy látszik, nem lehet csak úgy megszabadulni. Már lehet persze tréfálkozni vele, de tekintete, súlyos, tömött bajusza most is ránehezedik az emberre. Hiába kapja a Dohányzásra kijelölt hely címet a jaltai konferencia híres csoportképe, ahol Vladimir Tsesler Churchill szájába szivart, Roosevelt kezébe cigarettát, Sztálinéba pedig elmaradhatatlan pipáját tette. Jalta neve amúgy nekünk, magyaroknak is rosszul cseng, és itt is sebeket téphet fel a Sztálin-(arc)élű késről készült plakát (Rozsdamentes Sztálin).

Új Parthenon

E komor világ mellett a humor mindenféle, vaskosabb és intellektuálisabb fajtája is megjelenik Tsesler munkáin. Van itt hóba pisilt sörmárka (Sörreklám), szovjet időkben gyártott UAZ-ból kialakított óriáslimuzin és csokiból öntött számítógépes klaviatúra is (Almás töltelékkel). Az Afgán című alkotáson Tsesler hatalmas hegyre montírozza egy orosz katonai hátizsák vállszíjai, és borotválkozás közben ábrázolja Marxot (Marx 90). Üdítő látványként hat Olga, akinek tökéletes kebleit alig takarja a leszakítható telefonszámossá alakított pólója.

Marx 90

Korunk Belorussziáját a Megvédjük Moszkvát című plakáton érhetjük tetten, ahol a jellemző második világháborús hőstett parafrázisaként egy fölé tornyosuló, TIMOFEY 77 rendszámú Hummerre támad kötegelt kézigránáttal a katonanadrágos, pufajkás hős. A kiállítást reklámozó Cheese arany borsószeme pedig az arrafelé napjainkig divatos aranyfogak mellett az újonnan jelentkező, de csak szűk réteg számára elérhető fantasztikus bőségre utalhat. Az új világot még egy tangóharmonikára applikált régi Apple-billentyűzettel (Oh, almás), ezen belül a drogproblémákat egy fiatalember tüsire nyírt hajú koponyájára dinnyeléket montírozva (Tiltott gyümölcs) ábrázolja. A plakátok legalább kétharmada színielőadásokhoz, koncertekhez kötődik. A Hattyúk tava plakátterven békatalpakat kap a balerina, A Rock a szimfonikus zenében fesztivál plakátja barokk kabátba öltöztetett, karmesteri pálcát tartó kezet mutat szögecses rockerkesztyűben. A Bolsoj Borisz Godunovját pedig harangból és szőrméből összeállított sapkával reklámozza.

Cheese

Mindezek után talán nem is lehet vitás, valahol jó kedve van  Vladimir Tseslernek, aki 1951-es születésű révén rengeteg hasonló humorú dolgot csinált már. A plakátok a határok megnyílása után mostanra körbeutazták a világot, Németország, Kanada, Lengyelország, Oroszország, Franciaország, Dél-Korea és Japán után április közepéig a Forrás Galériában húzzák mosolyra a zord idők miatt összeszorított szájunkat.

Pálffy Lajos

Vladimir Tsesler kiállítása
Forrás Galéria
2013. március 13. - április 12.

• Publikálva: 2013.03.25. 12:35 • Címke: kiállítás