A fotóművész első magyarországi
kiállítása.
Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.
Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.
Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.
Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.
Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.
A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.
Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.
Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.
Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.
Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.
A fa, amit ki tudja honnan és mióta visz, hurcol magával a folyó. És a régi, paraszti kultúra szerszámnyelei, használati eszközei, amelyek a kérges tenyér mellett a vér és a verejték évtizedes maradványait is magukon viselik. Szinte sajnál az ember kidobni egy-egy ilyen tönkrement szerszámnyelet.
Fáskerti Zsófia: Faág
A kocsolai születésű Samu Géza sem dobott ki ilyen értékeket. Szépen beépültek azok, vagy éppen a formák szobraiba, applikációiba. Fájdalmasan rövid pályafutás adatott neki, de Kő Pál és Zelnik József gondoskodtak arról, hogy mindaz, amit Samu megmutatott a világnak, ne menjen feledésbe. 1991-ben, egy évvel a halála után Makovecz Imre segítségével alapítványt hoztak létre, majd pedig erre támaszkodva 2005-ban először kiosztották a Samu Géza-díjakat olyan szobrászoknak, „akiknél felcsillan Samu Géza szellemisége”. Olyanok kapták tehát mind a kilenc alkalommal a szobrász egyik legismertebb motívumát, a sokfelé ágazó fát ábrázoló bronz plakettet, akik merítettek Samu világából, idoljaiból, bálványaiból, bábfiguráiból. Most az ő alkotásaikból ad ízelítőt a Forrás Galéria.
Fáskerti Zsófia: +20 százalék ajándék
Mindjárt a kirakatba is jutott egy ilyen alkotás, Gálhidy Péter Villám című, részben talált tárgya, egy szita és egy hasítással előállított öreg, a bevezetőben említett módon megkopott kétágú favilla egymásba applikálása. Az ily módon létrehozott új minőség varázsát fokozza, hogy a szita egy hártyás papírra egyfajta camera obscuraként fordított képet ad az emberektől és járművektől nyüzsgő Nagykörútról. De nem csak ennyire közvetlenül utaló művek szerepelnek a válogatásban, amit a 9. átadásra (idei díjazott Gergely-Farnos Lilla) szerveztek. A gyergyói születésű Polgár Botond például kővel és fémmel dolgozva alkot remekeket. 2012-es szobra, a Danaidák két lapos kő félgömbbe sűríti bele a nőiség lényegét, Lilith-fej című antikolt női portréjának pedig az ósi történetnek megfelelően egy boszorkányos szépségű, okos és öntörvényű hölgy ülhetett modellt. A budapesti Fáskerti Zsófia 2001-es Faágát főiskolai mestere, Kő Pál hozta el a kiállításra. Az út szélén talált botdarabba faragott égre törő madarat és a földbe kapaszkodó embert összeköti, elválaszthatatlanná teszi a fa, az élet. Fáskerti +20 százalék ajándék című, üvegdobozba zárt gyönyörű almájának 20 százaléka az egészséges héj alatt megbúvó rákos burjánzás, pont olyan káros, mint a címadó, átgondolatlan és mértéktelen fogyasztásra ösztönző akciók a szupermarketekben.
Polgár Botond: Lilith-fej
Szinte kivétel nélkül fiatal emberek szobrait láthatjuk a Forrásban, kiforrott gondolatisággal, biztos mesterségbeli tudással. Az említettek mellett Farkas Ádám Möbius-szalagszerű falapocskákból épített „gerincoszlopa”, Szőnyi Endre csuvas ivócsanakjai, Varga Sándor fa Hangszere, Hidi Endre csupa láb és nyak ősmadara, Varga Sándor Kopoltyúja mind-mind olyan munkák, amelyek előtt érdemes megállni egy pillanatra. És bízni abban, hogy nem hagyják abba, előbb vagy utóbb tanítványaik is lesznek, de legalább a gyermekeiknek elmondják, hogy egyszer, fiatalon mennyire jól esett ez a díj, és azt is, hogy ki volt a Békésszentandráson, 43 évesen elhunyt Samu Géza.
Pálffy Lajos
Samu Géza-díjas szobrászművészek csoportos kiállítása
Forrás Galéria
2013. április 25. – május 17.