a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Kiállítások a legnevesebb múzeumokból

leaduraniafilmhang

Exhibition – múzeumi vetítéssorozat az Urániában: Manet, Munch, Vermeer és Pompeii pusztulása szélesvásznon, tárlatvezetéssel.

A tavaly nagy sikerrel vetített Leonardo Live című, élőben rögzített múzeumi tárlatvezetés után 2013 nyarán új képzőművészeti sorozat indul az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Ennek keretében a Leonardo Live alkotógárdája által készített szépművészeti dokumentumfilmeket láthatják a nézők, a londoni Royal Academy of Arts Manet – Portraying Life kiállítását, az oslói Munch Museum and National Musem Munch 150 tárlatát és a londoni National Gallery Vermeer and Music című kiállítását.

exhbitionsorotat

Manet: Portrék
(Portraying Life)
Múzeumi tárlatvezetés a londoni Royal Academy of Arts-ból, angol nyelven, magyar felirattal
2013. július 30. 19.00

manet

A londoni Királyi Művészeti Akadémia régóta várt kiállítása az első átfogó Édouard Manet életmű-kiállítás Nagy-Britanniában. Európából, Ázsiából és Amerikából kölcsönzött művek segítségével sikerült ennek a titokzatos, néha ellentmondásos művésznek a teljes pályaképét bemutatni a Manet: Portrék című tárlaton. Manet-nak az egyéni és csoportos arcképek iránti elkötelezettsége eddig sosem képezte kiállítás tematikáját, noha munkásságának közel fele ebbe a műfajba tartozik. Társadalmi portréi épp arról nevezetesek, hogy családjának, barátainak, valamint a kor íróinak, politikusainak és művészeinek arcképén túl az adott párizsi társadalmi réteg jellemzői is bemutatásra kerülnek. A kiállítás anyaga több mint 50 festmény, köztük olyan remekművek, mint a Zene a Tuilériák kertjében, az Olympia, a Reggeli a szabadban vagy A vasút. A mindenki által ismert művek mellett szerepelnek Manet leggyakoribb modelljéről – feleségéről, Suzanne Leenhoffról – és a korszak élenjáró művészegyéniségeiről – Antonin Proustról, Émile Zoláról vagy Stéphane Mallarméról – készült olajfestmények; valamint a mindennapi életet előremutató, újszerű, modern módon megragadó társadalmi portrék is. A tárlatvezetés alkalmával bepillanthatunk a Királyi Művészeti Akadémia restaurátorműhelyeibe, tanúi lehetünk a kiállítás építésének, hallhatunk kurátori és művészettörténészi szakvéleményeket, miközben megelevenedik előttünk ennek a XIX. századi művésznek az élete, a kor izgalmas Párizsa. A londoni National Galleryből (Nemzeti Galériából) közvetített Leonardo-kiállítás megnyitójáról is ismert Tim Marlow művészettörténész lesz vendéglátó, aki szakembereket kap mikrofonvégre, hogy mindenki képet kaphasson minden idők egyik legnagyobb festőgéniuszának munkásságáról.


150 éve született Munch
(Munch 150)
Múzeumi tárlatvezetés az oslói Munch Múzeumból és Nemzeti Múzeumból
2013. augusztus 30. 19.00

munch

2013-ban Norvégia-szerte ünneplik a modern festészet egyik kimagasló alakjának, Edvard Munchnak (1863–1944) a 150. születésnapját. Ez a tárlat az „egy életben egyszer látható” kategória, igen nagy rá az érdeklődés, ami nem utolsó sorban annak köszönhető, hogy A sikoly című, négyrészes sorozatának egyik darabja nemrég 120 millió dollárért kelt el egy nyilvános árverésen. A 150 éve született Munch című tárlatot az oslói Nemzeti Múzeum és a Munch Múzeum közösen rendezi. A 220 kiállított képpel – köztük kulcsfontosságú művek – ez az eddig megrendezésre került Munch-kiállítások közül a legteljesebb, legátfogóbb. Sokan ismerik A sikoly című képét, de sokkal kevesebben Munch teljes munkásságát, amely zavarba ejtően gazdag és értékes, olyannyira, hogy Munchot a szakemberek minden idők egyik legnagyobb festőgéniuszaként értékelik. A tárlatvezetés alkalmával ismét bepillanthatnak a nézők a kulisszák mögé, tanúi lehetnek a kiállítás építésének, miközben megelevenedik előttünk a festőóriás élete, aki a XIX. század közepi Norvégiában született, és egészen Norvégia második világháborúbeli német megszállásáig élt. Tim Marlow művészettörténész lesz vendéglátó.

Pompeii LIVE
Múzeumi tárlatvezetés a londoni British Museumból, angol nyelven, magyar felirattal
2013. szeptember 20. 19.00

pompeii

A Life and Death in Pompeii and Herculaneum (Élet és halál Pompeiiben és Herculaneumban) című tárlat a British Museum első, nagyszabású kiállítása, amelyhez élő, műholdon keresztül sugárzott tárlatvezetés kapcsolódik. A kiállítás az i. sz. 79-es Vezúv-kitörés előtti, azaz a mintegy 2000 évvel ezelőtti, virágzó gazdasági központ: Pompeii és apró tengerparti falucska: Herculaneum otthonait és lakóinak életét rekonstruálja. A British Museum általános vezérigazgatója, Neil MacGregor lesz a házigazda ezen a lélegzetelállító tárlatvezetésen, amely során elismert szakemberek nyilatkoznak, korabeli zenét és irodalmi műveket hangzanak el, részletek szólnak kortárs beszámolókból, és kimondottan ez alkalomból készült felvételeket lehet látni a mai Pompeiiről és Herculaneumról.

Vermeer és a zene: A szerelem és a szabadidő festője
(Vermeer and Music)
2013. október 29. 19.00

vermeer

A londoni Nemzeti Galéria egy komoly életmű-kiállítással tiszteleg a világ egyik legmeghatározóbb festőegyénisége, a Lány gyöngy fülbevalóval alkotója, Johannes Vermeer előtt. Munkásságából mindössze harmincegynéhány festmény maradt ránk, amelyek közül a brit intézmény kurátorai a zenével kapcsolatosakat mutatja be ezen a kiállításon. A „zene” a kor németalföldi festészetének egyik legkedveltebb tematikája volt, és alkalmat adott rá, hogy a művész részletesen jellemezze modelljét, valamint a kor társadalmát. E nagyra törő kiállítás tehát okkal választotta vezérfonalául a muzsikát. Először e kiállítás alkalmával válik közkinccsé a legújabb kutatások eredménye: az, hogy milyen hatással volt műveire a választott technika és anyag. A tárlatvezetés nem korlátozódik a festmények bemutatására. A nézők bepillantást nyernek Vermeer életébe, a remekművek megszületésének körülményeibe. A 2003-ban bemutatásra került Lány gyöngy fülbevalóval című mozifilm – Colin Firthszel és Scarlett Johanssonnal a főszerepben – 40 millió dolláros jegybevétele bizonyítja, hogy a nagyközönség továbbra is kíváncsi ennek a csodálatos művésznek a munkásságára. A tárlatvezetés azoknak a Vermeer-rajongóknak szól, akik nemcsak a művekről, hanem az őket alkotó titokzatos festőgéniuszról is többet szeretnének tudni.

Belépőjegy: 3600 Ft
Kedvezményes belépő: 3000 Ft/alkalom (az Exhibition sorozatban min. 3 előadásra történő jegyvásárlásnál)
Jegyek kaphatók az Uránia jegypénztárában.
Jegyfoglalás telefonon: 486-3400, 486-3401, 486-3413, 486-3414
Jegyfoglalás interneten: ticket.urania-nf.hu

• Publikálva: 2013.07.10. 14:58 • Címke: moziajánló, film, képzőművészet