a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Csodálatos rendszer – Tolvaly Ernő kiállítása a Lumúban

lead tolvaly

A magyar képzőművészet „titokzatos alakja”, a 2008-ban elhunyt Tolvaly Ernő életművének első összegző kiállítása nyílt meg csaknem száz művel, Csodálatos rendszer címmel csütörtökön a Ludwig Múzeumban.

A tárlat megnyitóján Fabényi Júlia, a Lumú vezetője emlékeztetett arra, hogy igazgatói pályázatának fontos eleme volt egy Tolvaly Ernő-kiállítás, a viszonylag korán elhunyt művész munkássága annyira jelentős és feldolgozatlan. Hozzátette: Tolvaly soha nem tartozott trendekhez, életműve pedig olyan összetett, hogy a maga teljességében a Lumú előtt még senki sem vállalkozott a vizsgálatára. A tárlaton ezért most csaknem száz festményt, objektet, fotót és egyéb munkát gyűjtöttek össze a művésztől, és a kiállításhoz rövidesen katalógus is megjelenik, amelyben az elméleti íróként is jelentős Tolvaly Ernő több írása mellett róla szóló tanulmányok, valamint ismert munkáinak teljes jegyzéke is helyet kap majd.

tolvaly ernő  koszticsák
A kiállítás sajtóbejárásán
(fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Üveges Krisztina kurátor elmondása szerint az első teremben Tolvaly fontos, összegző munkáit, a Késői kubizmus I. című festményt és a Foncsorozott pohár című objektet helyezték el. Innen a látogató egy 19. századi múzeumi közeget megidéző térbe lép, amelynek mélyvörösre festett falai között – az alkotó által egykor elképzelt módon  Tolvaly művészettörténeti sorozatát: impresszionista, posztimpresszionista és kubista stílusjegyek sajátos kompilációit állítják ki. Tolvaly a hetvenes években egy időre felhagyott a festészettel, és akciókat, objekteket hozott létre, mégis ezeken keresztül is folyton a festészetről, a képalkotásról beszélt. Létrehozott szitanyomatokat és fotogramokat, a televízió képét pauszpapírra átrajzolva próbálta megörökíteni, és titkos, egyszemélyes művészeti kört – az 1. számú közvetítőcsoportot – is alakított, melyről csak nemrég derült ki, hogy ő állt mögötte.

koszticsakszilard tolvaly
(fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A kiállításon is látható két Cézanne-interpretációja, melyeken hűen újrafestette a francia mester munkáit, a képeket azonban nyilvánvaló reprodukcióként sokkal nagyobb vásznakon helyezte el. A Lumú tárlata éppúgy válogat Tolvaly fiatalkori munkáiból, melyeken a művész magazinok képeit vagy lemezborítókat újrafestve dolgozta fel a popkultúra hatásait, mint kései, posztimpresszionista jellegű, monumentális tájképeiből. A november 30-ig látogatható tárlat kísérőprogramjairól a Ludwig Múzeum honlapján tájékozódhatnak az érdeklődők.

MTI

• Publikálva: 2014.09.19. 11:24 • Címke: kiállítás, hír