a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Blaha és színháza a peronon

blaha blaha leadA hétköznapi rohanás közben csak ritkán vesszük észre az értékeket, érdekességeket, amelyet mindennapi környezetünk felkínál. Például, hogy a metró területén nem csak ellenőrökkel és virágárus nénikkel találkozhatunk, hanem néha kisebb emlékhelyek mellett is elhaladunk.

Ezek általában szobrok vagy nagyobb méretű tárgyak – mint a Kossuth Lajos téren található Teiresziasz-szobor vagy az Arany János utcai Kányádi-pihenőhely. A 2-es metró Blaha Lujza téri megállójában viszont két kirakat is látható: az egyik Blaha Lujzának, a nemzet csalogányának állít emléket, a másik pedig a valamikori Blaha Lujza téri Nemzeti Színháznak.

Az Örs Vezér tere irányába haladó metró peronján található a Blaha Lujza emlékére állított kirakat. Ebben a színésznő arcképe, az őt felidéző fotók, monográfiák, valamint kékes árnyalatú vállkendője látható. Az összegraffitizett kirakatüvegen keresztül is elolvasható Blaha Lujza rövid életrajza, látható a nemzet csalogányának több régi portréfotója, a széttárt lapú könyvekből pedig felidézhetők hozzá kapcsolódó visszaemlékezések. Kicsit elmélázhatunk azon, hogy mennyire lehetett szépségideál vagy mai szemmel kategorizálva vamp, de közben láthatjuk, amint a piros metró kéken tükröződik az üvegen. Aztán haladhatunk a mozgólépcső felé.

Viszont ha az Örs vezér tere felől szállunk le a Blaha Lujza téren, az utolsó három kocsi egyikéből, akkor a régi Nemzeti Színház emlékkirakata mellett haladhatunk el. Ezt az emlékkirakatot ugyancsak graffitik díszítik, immáron jelezvén, hogy az utókornak mi a véleménye a régi, Blaha Lujza téri színházról. Itt látható a Nemzeti Színház rövid története, a tervezett robbantás előtti utolsó havi műsorterve, egy fotó a régi színház faláról és egy rövid elmélkedésrészletet Herczeg Ferenc A gótikus ház című, 1939-ben megjelent művéből, a korabeli tapsolási szokásokról és azok hasznáról. A jobb felső sarokban látható egy, a színészek arcképeivel díszített legyező is, bár a szereplőinek beazonosításához nem elég a két metró érkezése közötti pár perc.

A két emlékkirakatot az OSZK, az OSZMI valamint Csire Dorottya tulajdonát képező képek és emléktárgyak kicsit a BKV és a budapesti tömegközlekedés bűnbánatának oltáraként is értelmezhetőek, hiszen az 1965-ben a metróépítés kedvéért robbantották fel a színészóriások által megszentelt épületet.

Bakk Ágnes

• Publikálva: 2012.04.02. 15:27 • Címke: kiállítás, színház