a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

A magyar kubizmus végpontjai

arttext

A magyar kubizmus két végpontját, Puklus Péter fiatal fotóművész konceptuális fotóprojektjét, valamint a kubizmus első képviselői között számon tartott Csáky József szobrászművész és Szobotka Imre festőművész alkotásait mutatja be az a kiállítás, amely Meghosszabbított kubizmus címmel csütörtök este nyílik a Bedő-házban, az Art+Text Budapest kiállítóterében.

Puklus Péter képei és tárgyai a jelenleg is készülő The Epic Love Story of a Warrior című új sorozatának részei, amely egy képzeletbeli, 20. századi hős történetét illusztrálja. Mint írják, a tárlatot a fiatal fotóművész kubista szoborfejről szóló korábbi kortárs fotós projektje inspirálta, amelyet az amszterdami Unseen fotóvásár 2015-ös reklámkampányaként készített el. Ennek középpontjában egy interneten talált, név nélküli, fekete-fehér kubista portré újrateremtése állt. A szoborról időközben kiderült, hogy Csáky József elveszett Fej című plasztikája, ami 1914-ben megjelent a kubista folyóirat, a Montjoie! címlapján.

puklus onarckep
Puklus „önarcképe”

A tájékoztató kitér arra is, hogy Barki Gergely és Rockenbauer Zoltán művészettörténészek kezdték el vizsgálni a magyar kubizmus alig ismert történetét. Az első világháború előtt Párizsban ugyanis működött egy komoly magyar kubista társaság Réth Alfréddal, – aki később az Abstraction-Création ismert absztrakt festője lett  Csáky Józseffel, valamint Miklós Gusztávval, aki később népszerű art deco szobrászként alkotott Párizsban. Hozzájuk csatlakoztak olyan fiatal festők, mint Szobotka Imre vagy Farkas István. Sokan közülük tanultak a kubisták La Palette szabadiskolájában és szerepeltek a párizsi kubista mozgalom kiállításain is. A január közepéig látható tárlaton a Bedő Gyűjtemény egyik kubista darabját is bemutatják.

MTI

• Publikálva: 2015.12.02. 15:48 • Címke: kiállítás