a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Picasso, Modigliani és az orosz avantgárd jövőre a Nemzeti Galériában

mng lead

Többek között orosz avantgárd, Picasso-, Modigliani- és Ország Lili-kiállítások nyílnak jövőre a Magyar Nemzeti Galériában (MNG), melynek a Szépművészeti Múzeummal újraegyesített anyaga jelentős külföldi múzeumokban is bemutatkozhat – mondta el az intézményt vezető Baán László.

A Szépművészeti Múzeum február közepén zárta be kapuit a több mint negyedmilliós látogatottságú Rembrandt és a holland arany évszázad című kiállítással. Az épületben most az utóbbi évtizedek legnagyobb felújítása zajlik, melynek végeztével a közönség ismét láthatja a hetven éve bezárt Román csarnokot, új kiállítóterekkel bővül a múzeum  és a közönségforgalmi terek egy része is megújul. Mint hozzátette, 2018 tavaszán a közönség egy funkciójában is megújult Szépművészetit fog visszakapni, mert visszaköltöznek oda a régi magyar mesterek, így az épület az ókori művészettől a 18. század végéig az egyetemes és magyar művészet bemutatását fogja szolgálni, míg a modern magyar és nemzetközi anyag a Liget Projekt keretében megépülő Új Nemzeti Galériában lesz majd látható. Idén a Szépművészeti Múzeum stábja és kiállításai is felköltöztek a Nemzeti Galériába, ahol most az állandó kiállításon egy válogatás is látható a Szépművészeti főműveiből. A Szépművészeti és az MNG gyűjteményének legjelesebb alkotásai közben külföldön is bemutatkoznak: jelenleg Milánóban és Rómában, majd jövőre a párizsi Musée du Luxembourg-ban – mondta el Baán László.

cranach salome
Milánóban a
Palazzo Realéban február 7-ig csodálhatják meg az érdeklődők például Lucas Cranach, Salome Keresztelő Szent János fejével festményét (© Szépművészeti Múzeum, Budapest)

Victor Vasarely születésének száztízedik évfordulójára Aix-en-Provence-ban 2016-ban nagy kiállítás-sorozatot terveznek, ehhez jelentős kölcsönzésekkel csatlakozik a Szépművészetihez tartozó budapesti Vasarely Múzeum is, közben az elaggott állapotú, óbudai intézményt is megújítják, hogy 2016 őszén egy Bortnyik-kiállítással nyithasson meg ismét. Jövő év őszén a Magyar Nemzeti Galéria a Kogarttal közös szervezésben a krakkói Nemzeti Múzeumban is megjelenik egy klasszikus magyar művészeti kiállítással, ahogy a brüsszeli Királyi Szépművészeti Múzeumban is előkészítenek 2016 októberére egy jelentős bemutatkozást a budapesti múzeum itáliai és németalföldi reneszánsz anyagából. A haarlemi Frans Hals Múzeumban a Szépművészeti holland gyűjteményéből mutatkozik be egy jelentős válogatás jövő ősszel.

Baán László elmondása szerint a budapesti kiállítási naptár is izgalmasnak ígérkezik. Január végétől májusig a jekatyerinburgi Művészeti Múzeum nemzetközileg kevésbé ismert, de rendkívül fontos orosz avantgárd gyűjteménye érkezik az MNG-be, olyan alkotók munkáival, mint Kazimir Malevics, Vaszilij Kandinszkij, Alekszandr Rodcsenko, El Liszickij, Natalja Goncsarova vagy Mihail Larionov; ennek a gyűjteménynek a java így együtt még soha nem hagyta el Oroszországot. Tavasszal Pablo Picasso, majd Amedeo Modigliani munkáiból nyílik az egész életművet áttekintő, retrospektív igényű tárlat. A Picasso-kiállítás fő partnere a párizsi Musée Picasso, de más nagy európai múzeumokból is érkeznek művek, így sikerül majd az életmű 77 évét átfogni. A tárlat a figurális ábrázolás változásaira fókuszál Picasso életművében – jegyezte meg a főigazgató, emlékeztetve: az utolsó jelentős Picasso-kiállítást több mint két évtizede láthatta a közönség Budapesten, átfogó Modigliani-tárlat pedig még sohasem volt Magyarországon. Mint hozzátette, a nagy magyar mesterek retrospektív tárlatai is folytatódnak, a művész születésének 90. évfordulója alkalmából nyílik életmű-kiállítás Ország Lili alkotásaiból 2016 decemberében. Év közben számos kamaratárlatnak is otthont ad az MNG: a Picasso és Modigliani-kiállításokhoz kapcsolódva, a két művész egyik fontos inspirációs forrását bemutatva például afrikai törzsi maszkokból nyílik kiállítás, a Néprajzi Múzeummal együttműködésben.

PicassoAvignonikisasszonyok
Vajon Picasso Az avignoni kisasszonyok című festményét is láthatjuk itthon?

Még decemberben kiírják a Néprajzi Múzeum új épületének építészeti pályázatát, melyre a tervek szerint tizenöt tervezőt hívnak meg – a világhírű nemzetközi irodák mellett az eddigi pályázatoknál több magyart is  számolt be a Liget Projektet miniszteri biztosként felügyelő Baán László, aki elárulta, hogy a kortárs építészet számos világsztárja is elfogadta a meghívást. A Néprajzi Múzeummal, a Magyar Zene Házával és az Új Nemzeti Galériával egy 21. századi, világszínvonalú megfogalmazásban helyreáll a Városliget eredeti, Nebbien által kétszáz éve kigondolt, történeti tengelye   mondta el. Baán László kitért az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központra (OMRRK) is, hangsúlyozva, hogy a Szabolcs utcai fejlesztés jól halad, a bontások már lezajlottak, így rövidesen kezdődhet az építkezés, melynek eredményeként a Liget Projekt keretében egy Magyarországon eddig példa nélküli, európai rangú restaurálási és raktárkapacitás fog jön létre. Az OMRRK 2018 tavaszára készül el a Szépművészeti Múzeum rekonstrukciójával, a Magyar Zene Házával és a Közlekedési Múzeum eredeti tervek alapján helyreállított épületével együtt. A Liget Projekt második üteme 2019 nyarán zárul  fűzte hozzá.

magyar zene haza gif
A Magyar Zene Háza tervei a Kertem felől nézve (forrás: ligetlatvany.hu)

Baán László elmondása szerint a Szépművészeti és a Magyar Nemzeti Galéria jelentős kedvezményezettjei a Magyar Nemzeti Bank „idehaza történelmi léptékben is egyedülálló” műkincsvásárlási programjának, melynek köszönhetően 2015-ben kiemelkedő jelentőségű műtárgyakkal gyarapodott a gyűjtemény, többek között Tiziano, Vaszary, Gulácsy, Moholy-Nagy alkotásaival és az Artpool Művészetkutató Központ anyagával. Az Értéktár Program keretében 2016 elején kerülhet sor a holland aranykor egyik kiemelkedő festője, Abraham van Beijeren egyik jelentős csendéletének megvásárlására egy külföldi gyűjteményből. A mű így visszatér Magyarországra, hiszen az a 20. század legjelentősebb magyar magángyűjtője, Nemes Marcell sajnálatosan szétszóródott kollekciójának jeles darabja volt – számolt be Baán László.

MTI

• Publikálva: 2015.12.25. 22:05 • Címke: szépművészeti múzeum, magyar nemzeti galéria, kiállítás