A fotóművész első magyarországi
kiállítása.
Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.
Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.
Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.
Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.
Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.
A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.
Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.
Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.
Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.
Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.
A katolikus közösségek hálózata által működtetett, Semmelweis utca 4. szám alatt található központban nagyközönség által eddig még soha nem látott 56 színezett fotográfiát állítottak ki Katkó Tamás kurátor válogatásában. A november 4-ig látogatható tárlat az 1871-ben Nagyváradon született Dr. Bozóky Dezső talán nem is csak úri passzióból készített 300 törökországi képéből válogat. Bozóky 1895-ben szerezte meg az orvosi diplomáját Budapesten, és 1904-ben került be az osztrák-magyar haditengerészet kötelékébe. Első nagyobb útjára azzal a Taurus gőzössel indult 1905 tavaszán, aminek majd 1908-tól két és fél évig Horthy Miklós lesz a parancsnoka. A Taurus fő feladata a konstantinápolyi osztrák-magyar nagykövetség kiszolgálása, biztosítása volt, a nyarakat az oszmán török fővárosban töltötte. Bozóky, aki talán ekkor érzett rá a hosszú tengeri utak ízére, 1907-ben már a Zrínyi korvett orvosa, amivel egy 26 hónapos úton bejárja az egész Távol-Keletet. A kalandokról 50 saját maga által készített fotóval illusztrált könyvet is kiadott Két év Kelet-ázsiában címmel. (Ezután viszont leszerel, többek között üzemorvos Salgótarjánban, majd az első világháborúban ismét tengerre száll. A háború után a fővárosban praktizál 1957-ben bekövetkező halálig. Ekkor kerül a török út 300 diája a Hopp Ferenc Múzeum birtokába.)
forrás: magyarmuzeumok.hu
Hogy aztán miért éppen a hajóorvosnak volt kamerája a Tauruson, azt nem lehet tudni. Az biztos, hogy a világ tengereit járó monarchiás hajókon általában volt fényképezőgép, és azt is tudjuk, hogy Bozókynak a bécsi katonai levéltárban őrzött törzslapján feltüntették, hogy ért a fotózáshoz. Az is nagyon valószínű, hogy éppen egy Hopp Ferenc cége által legyártott fotóapparáttal készítette üveglemezre a most kiállított fotókat. Amik eredendően – talán éppen egy élménybeszámolót illusztrálandó – szetereóképek voltak. A színezést utólag ecsettel és anilinfestékkel oldotta meg, ezért kinagyítva szembetűnőek is sokszor a pontatlanságok. Azt, hogy mit láthatunk, Bozóky doktor a két üveglap közé illesztett dia ragasztócsíkjaira írta rá gondosan – és, mint kiderült, néha tévedett. Három nagyváros, Konstantinápoly, Bursa és Izmír 100 évvel ezelőtt életével ismerkedhetünk meg most, mert Bozóky nagyon kevés olyan fotót készített, amin ne lettek volna emberek.
forrás: magyarmuzeumok.hu
Mindjárt a tárlat elején ott vannak a Taurusról és a tisztikarról, és a nagykövetség nyári rezidenciájáról készült fotográfiák, később pedig megismerkedhetünk a kapitány feleségével is, aki a nagy osztrák historizáló festő, Hans Makart lánya volt, és a főváros Eyüp nevű kerültének temetőjében etet kóbor kutyákat. Itt temették el a szultánokat is, Bozóky le is fotografálta a díszes sírokat, köztük I. Mehmed (1989–1421) szultán kedvenc lovának a síremlékét is. És ha már sírok, Bozóky jutott a város angol temetőjébe, ahol lefényképezte Guyon Richárd sírkövét. A fotón mi is kibetűzhetjük a feliratot: Török fő tábornok, Frankhon ivadéka, Angolhon szülötte, Magyarhon vitéze. A török hétköznapokból meg itt vannak az izmíri lacikonyhák, a kikötő az omnibusszal és a gabonatőzsdével, a fővárosi híres Galata híd jellegzetes alakjai: a koldusok, a sörbetárusok, a fuvarosok és egy teherhordó a hátán hatalmas hordóval. Itt vannak a cipőtisztítók, a mecsetek bejárata előtt ücsörgők és a várost ellepő kóbor ebek. Itt vannak Kászim pasa városrészének jellegzetes faházai, és néhány kép a szokásos pénteki csónakázásokról az „európai édesvizeken”.
forrás: magyarmuzeumok.hu
Pontosan komponált képek, ahol a függőleges függőleges, és a vízszintes az vízszintes. Tudjuk, hogy Bozóky doktor úr a nagyobbik, 26 hónapos útján legalább 1500 felvételt készített, köztük ritkaságszámba menő koreai képeket. Szeretnénk egyszer majd látni ezeket is.
Látogatás az Oszmán Birodalomban – Kiállítás Dr. Bozóky Dezső fotográfiáiból
2016. október 16. - november 4.
Háló Közösségi és Kulturális Központ
Pálffy Lajos