a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Értékmentés másképp: Itthon a páratlan Kossuth-fénykép

mnb lead

Igazi kuriózum, egy Kossuth Lajosról 1852 tavaszán Amerikában készült dagerrotípia került nemrégiben a Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtára gyűjteményébe a Magyar Nemzeti Bank (MNB) letétjeként. A felbecsülhetetlen értékű darabot 25 ezer dollárért vásárolta meg a Nemzeti Bank az Értéktár Program újabb állomásaként.

Az ezüstözött rézlemezre rögzült portréból, éppen annak hordozója miatt csak egy példány létezik. Kossuth Lajos és emigráns társa, Pulszky Ferenc 1852. április 17 - május 18. között voltak Bostonban. Itt, Albert Sands Southworth (1811-1894) és Josiah Johnson Hawes (1808-1901) dagerrotípia műtermében esett meg az a bizonyos fényképezés, aminek eredményét most is vizsgálják a Magyar Nemzeti Múzeumban. Tudjuk, hogy a Bostonban töltött idő alatt több felvétel is készült róluk. Ezek közül egy eredeti negyedlemezt (kb. 11 x 8 cm méretű), Kossuthot majdnem szemből ábrázoló mellképet vásárolt meg az MNB. A dagerrotípiát 2017 márciusától lehet majd megnézni a Nemzeti Múzeumban, természetesen a jelentőségéhez méltó és a műtárgyvédelemnek is megfelelő körülmények között.

kossuth dagerrotipia
Az MNB által megvásárolt dagerrotípia (forrás: fototörténet blog)

E pótolhatatlan darab előtt, 2016. december 22-én Kövesi István 115 képből álló gyűjteményét vásárolta meg 800 millió forintért a jegybank. A valamikori kóser hentes kollekciója letétként a miskolci Herman Ottó Múzeumba került. Az MNB célja ezekkel a vásárlásokkal az, hogy a visszaszerezze a külföldi tulajdonba került műkincseinket, ugyanakkor fel kívánják vásárolni az erre érdemes hazai hagyatékokat is, hogy ezeket a köz számára is elérhetővé tegyék. Így került egy pécsi lakásból a Magyar Nemzeti Galériába Tiziano Mária a gyermekével és Szent Pállal című festménye is, amit már hetvenezren láttak azóta. A 4,5 milliárdos vásárlás eddig a legnagyobb költés a 2018-ig futó programban. Munkácsy Mihály Krisztus Pilátus előtt című festményéért 1,6 milliárd forintot adott az MNB, Orbán Dezső A nagy akt című alkotását 65 millió forintért vették meg. Moholy-Nagy László hagyatékának egy részéért ötvenmilliót adtak, Gulácsy Lajos A mulatt férfi és a szoborfehér asszony című képe pedig 42 millió forintért került a jegybank tulajdonába.

tiziano mária gyermekével
Tiziano a pécsi otthonból (forrás: hirado.hu)

A vásárlásoknál a szakmai véleményt a tanácsadó testület adta. A grémium tagja Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, Mikó Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója, Cselovszky Zoltán, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója, Nagy Mihály, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkárságának főtanácsadója, és végül Árvai-Józsa Kitty művészettörténész.

Pálffy Lajos

 

• Publikálva: 2017.01.12. 11:10