a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Elindult a második Art Capital Szentendrén

artcapital lead

Szentendre képzőművészeti kínálata nemzetközi összehasonlításban is kivételesen gazdag. Szeptember 7-24. között ez tovább gazdagodik a másodszor megszervezett Art Capital fesztivállal, amelyen nagyszámú kiállítás és művészeti program és különleges résztvevők sokasága várja a látogatókat, áll a Ferenczy Múzeumi Centrumnak, a fesztivál szervezőjének közleményében.

Szentendre belvárosában, egy gyalogosan könnyen bejárható történelmi környezetben a fesztivál ideje alatt 18 tematikusan összekapcsolódó kiállítást tekinthetünk meg, melyekhez különleges irodalmi, filmes és zenei programok kapcsolódnak. Az idei téma az otthon – otthontalanság. Valamennyi szentendrei múzeum része a projektnek, a legtöbb program a MűvészetMalomban és a Ferenczy Múzeumban lesz.

art capital 17
Jonathan Wateridge hatalmas festményét is megnézhetjük a MűvészetMalomban

Szeptemberben a kortárs képzőművészet jó néhány nemzetközi ikonjától láthatunk műveket a Duna-parti városban. Oleg Kulik például, az egyik legismertebb orosz kortárs művész és aktivista, a MIG21 című kiállításon lesz jelen munkáival, csakúgy, mint a macedón sztárszobrász, Žarko Bašeski, aki óriás emberalakokat formázó munkáival híresült el. A Bomlasztó képzelet című festészeti kiállításon állít ki Daniel Richter, az egyik legismertebb német művész és a lengyel Wilhelm Sasnal (1972), a kortárs európai festészet meghatározó képviselője. De megcsodálhatjuk Jake és Dinos Chapman művét is, a brit testvérpár munkássága sokak számára az európai művészet egyik csúcsa.

art capital 17
Žarko Bašeski szobra is Szentendrére érkezik

Természetesen nem hiányoznak a magyar képzőművészeti élet meghatározó képviselői sem. A Szentendrén rendszeresen kiállító Bukta Imre ezúttal egy köztéri projekttel, a Mezőszemerei ikertornyok című munkájával lesz jelen. Szűcs Attila egyik itthon kevéssé ismert, fontos festménye egy cseh gyűjteményből érkezik a MűvészetMalomba, a Kossuth-díjas Farkas Ádám szobra és feLugossy László képe a Lét-szekvenciák című kiállításon lesz látható a Vajda Lajos Múzeumban. Ugyanitt találkozhatunk a nemrég Velencében nemzetközi sikert arató Vincze Ottó (1964) művével is.

Az Art Capital rendezvényeit két szakaszra lehet bontani: szeptember 15-ig megnyílnak a kiállítások, a következő tíz napban lesznek a programok. Minden egyes programnapon egy-egy házigazda várja a vendégeket, jórészt olyan képzőművészek, akik jelenleg is Szentendrén élnek. A házigazdák (a napok sorrendjében): efZámbó István, feLugossy László, Regős István, Nagy Barbara, Bereznai Péter, Vinkler Zsuzsi, Benkovits György, Szirtes János, Vincze Ottó, Baksai József.

A képzőművészeti fesztivál egyik szenzációja alighanem Bakos Tamás kiállítása lesz. A Bécsben hajléktalanként élő Bakost egy neves osztrák intézményvezető fedezte fel és állította ki – óriási sikerrel. Ez lesz az első magyarországi tárlata. A magyar származású Francois Fiedler a hetvenes-nyolcvanas években az egyik legfontosabb absztrakt festőművésznek számított Párizsban. A nálunk kevéssé ismert alkotónak Hazatért művek címmel az eddigi legteljesebb magyarországi tárlatát tekinthetjük meg Szentendrén. A legutóbbi Velencei Építészeti Biennálén nagy sikert aratott a magyar pavilon kiállítása. Fajcsák Dénes és Fábián Gábor projektjét, amely a lakóház, az otthon és a közösségi tér problémáját is körbejárja, végre Magyarországon is bemutatják – Aektivátorok címmel lesz látható a Ferenczy Múzeumban.

Az Art Capital előzetesen két pályázatot is kiírt. A public art pályázatot megnyerő Szabó Ottó Eltévedt űrhajós című munkája, és a Borbás Péter – Szentes Annamária alkotópáros Otthon/otthontalanság című műve a nemrég átadott Bizottság-ligetben látható, közel a HÉV-állomáshoz. Heim Péter Sziget című műve – melyet egy tavalyi kiállításról, Chiharu Shiota Emlékeső című projektjéről megmaradt fémkulcsokból hozott létre – a Barcsay Múzeum udvarán tekinthető meg. A fiatal kurátori pályázat győztese, Tóth Anna az Ámos Imre – Anna Margit Múzeumban rendez kiállítást Nyitva van az aranykapu címmel, többek között Ferenczy Zsolt, Herman Levente és a Trafik kör részvételével.

(mandarchiv.hu)

 

 

• Publikálva: 2017.09.07. 11:51