a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

​Csak vér, veríték és könnyek

worldpresslead

Miért van az, hogy csak a címben foglalt szomorú és egy híres ember által emlegetett hármassággal találkozhat az, aki megtekinti a World Press Photo kiállítást? Még több vér, még több szenvedés és még több könny – ha így folytatódik, legközelebb már a bejárati ajtó előtt jókora vértócsa várja majd a gyanútlan, vagy éppen az ilyesmire vágyó látogatót.

Persze, nagyon magas labdát kapna Aidan Sullivan, a 2012-es év zsűrijének elnöke, ha szerény felvetésemmel találkozna. Csak annyit kellene mondania, hogy hja, kedves barátom, a világ már csak ilyen, tele van szenvedéssel és könnyekkel. Nekünk, fotográfusoknak meg az a dolgunk, hogy ezt a rettenetet megmutassuk, hogy ezáltal is javítsunk valamit a rég elromlott dolgokon. A 2012-es év pedig, akárhogy is nézzük, rendkívüli év volt, tele természeti katasztrófával, forradalommal vegyített polgárháborúkkal, öngyilkos merényletekkel, tömeggyilkosokkal és más finomságokkal.

erikdekujif
Erik de Kuijf, a World Press Photo kiállítás menedzsere. (forrás: http://www.facebook.com/worldpressphotobudapest)

Volt tehát honnan meríteni a vérre ugró fotográfusoknak, akik amúgy egyre kendőzetlenebbül tárják elénk a valót, közeliket adnak minden véresről és rettentőről, a mexikói emberdarabolásoktól kezdve egészen az iráni akasztások törött nyakú halottaiig. (Az iráni akasztások amúgy örök téma lett, borzongjon csak a művelt nyugat a keleti barbárságon. Hogy aztán Abu Ghraibhoz, vagy a guantánamóihoz hasonló kínzótelepek állítólag Lengyelországban és Romániában is működtek, arról nem illik már beszélni...)

worldpress
Laerke Posselt fényképe Mellica Mehraban Iránban született színésznőről készült, 1. díj, Portré kategória (forrás: http://www.facebook.com/worldpressphotobudapest)

Amúgy jól jellemzi kifordult világunkat az is, hogy a 2012. márciusi japán cunamiról készült megrázó képek között van olyan, amely egy aktivistát mutat, aki az erősen sérült fukusimai atomerőműtől kb. 500 méterre bóklászott minden védőfelszerelés nélkül, elhagyott házi kedvenceket keresve.

Hátrébb azért vannak szerethetőbb kiváló fotográfiák is, Ray McManus dublini rögbidagonyája, vagy a lucha libréről készült sorozat, már ha csak a sport kategóriát nézzük. Csodálatosan szép, szakrális képek készültek Trinidadon, a Saut d'Eau vízesésnél, de izgalmas lehetett Bifatima Dauletova birkavérrel abszolvált tisztítószertartása is Kazahsztánban. A természet kategóriát nálam a vietnami Hang Sơn Đoòng barlangról készült fotók nyerték, mert önmagukban szépek. Persze egy öntudatos világpolgár itt biztosan Paul Hilton cápafeldolgozós képeit emlegetné, vagy Brent Stirtonnak a szarvaiktól durván megfosztott dél-afrikai orrszarvúakról készített sorozatát. Továbblépdelve pedig erősen helytelenítené, hogy Jemenben és Etiópiában gyermeklányokat adnak férjhez (Stephanie Sinclair), Coloradóban pedig emberek kerülnek hiteltartozások miatt az utcára. A HIV-pozitív Jasont is lehet sajnálni, hogy egy alaszkai szeméttelepen él gyönyörű kislányával, Elyzával, bár kiderül az is, hogy nem egészen önhibáján kívül került eme nehéz sorba.

jemenwordpress
Stephanie Sinclair, 1. díj, Korunk kérdései kategória (forrás: http://www.facebook.com/worldpressphotobudapest)

Végezetül hadd idézzük Aidan Sullivant: „A rengeteg tragédia és bánat ellenére bizakodtunk, hogy találunk olyan képet, amely reményt sugall, olyan képet, amely nemcsak tükrözi az év eseményeit, hanem lelkesít és vigasztal is” – írta a zsűrielnök a bevezetőben. Mi meg csak arra tudunk gondolni, hogy kereshettek volna kitartóbban, alaposabban is mindenesetre.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2012.10.05. 14:46 • Címke: kritika, kiállítás