A fotóművész első magyarországi
kiállítása.
Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.
Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.
Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.
Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.
Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.
A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.
Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.
Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.
Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.
Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.
Oktatott egyetemen, főiskolán, művészeti társaságok alapítója és elnöke volt. Négy alapfilmben is szerepet kapott. Végül mégis egyik utolsó köztéri szobra hozta meg neki a politika által osztogatott csúcselismerést, a Kossuth-díjat.
Pauer Gyula nem készít több pszeudo-szobrot, nem lép fel performanszával a Fiatal Művészek Klubjában. Igaz, a klub sem létezik már, no és a művésztársak, a közönség is szépen lassan megöregedett, az idő elszaladt a neoavantgárd mellett. Néhány öreg szivar motyog, szuszog még, piszmognak valamin. Pauer Gyula már nem.
Jó néhány díszlet összehozása után, 1966-ban a Hazafias Népfront székházában, Pestlőrincen rakhatta ki először munkáit, 1970-ben, az egyik nevezetes boglári kápolnatárlat után alkotta meg a pszeudo art fogalmát, ami aztán végigkísérte életét. Lenyomatokat készít a valóságról újrafelhasználásra, pszeudo előadásokat tart vidéken és a fővárosban. Mindemellett alkalmi munkásként beugrik Bereményi két korszakalkotó filmjébe, a Tanítványokba és az Eldorádóba. Pályatársai mellett a Sátántangóban is feltűnik, Fehér György Szürkületében is szerepet kap. További díszletek készülnek vezető színházaknak, és ott van még a tanítás is a Képzőn és a Színművészetin.
Fővárosi zarándokhely
Az átkosban a megtűrtek között tevékenykedik, nem tartozik Aczél elvtárs kedvencei közé. A rendszerváltás elismerést (Munkácsy-díj, 1993) és köztéri megrendeléseket is hoz. Újra elkészül, és akadémiai székfoglalóként (Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia) az Ernst Múzeumban kiállítják az 1978-ban a hatalom által megsemmisített Tüntetőtábla-erdőt. 1990-ben és 1991-ben Mosonmagyaróváron emléket állíthat az ’56-os sortűz áldozatainak és a második világháborúban hősi halált halt honvédeknek. 2005-ben pedig az 1944-ben a Dunába lőtt zsidó áldozatok emlékére 60 pár bronzcipőt csavaroz a Duna partjára, ezzel új fővárosi zarándokhelyet hozva létre.
Még ebben az évben megjött a legmagasabb elismerés, később pedig a hosszan tartó, súlyos betegség is, és néhány napja a megváltó halál.
Pálffy Lajos