a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

​Öreg masinájával tudott úgy, mint a maiak

hemző lead85 éves korában elhunyt Hemző Károly fotóművész. Teljes pályát futott be, 1942-ben, 14 éves korában már laboráns volt a legendás Hunnia Filmstúdióban, 1952-től sportfotós, majd a Képes Sportnak készít igényes fényképeket. Később már csak lovakat fényképez, majd felesége szakácskönyveit illusztrálja míves ételfotóival.

A sportteljesítmények, a sportolók fotózása az egyik legnehezebb és legizgalmasabb fotóriporteri feladat. Nem mindennapi tehetség szükséges ahhoz, hogy valaki pont abban a pillanatban nyomja meg a gép zárkioldóját, mikor a távolugró rekordtávolságban landol a homokban, vagy a korong éppen védhetetlenül a kapu felé tart. Különösen akkor volt ez nehéz, amikor Hemző Károly fényképezte a sportokat, az ötvenes-hatvanas években, amikor még nem is álmodtak a digitális fényképezőgépekről, az eszméletlen mennyiségű ellőhető képkockáról, amelyek között valahol csak lesz majd olyan, amit fel lehet használni.

hemzo

Hemző Károly a kor „fapados” technikájával tudta azt, amit manapság is csak kevesen. Egy új minőséget tudott fényképezni a sport terén, ahol a teljesítmény mellett megjelenik az ember is, az érzelmek, a fájdalom, a koncentráció és az öröm arckifejezései. Hemző Károly a célszalag átszakítások mellett ezeket kapta el nagyszerűen, ezekkel a képekkel vonult be a magyar fotótörténetbe. A sportéletet bemutató fotográfiák, a lovakról készített nagyszerű sorozatok mellett illusztrációkat, reklámokat is készít. Szép kiállítású könyveket ír a sportolók és a lovak fényképezéséről, felesége szakácskönyveit is nagy műgonddal illusztrálja.

Emellett kamarai és szövetségi tagságokat, funkciókat vállal. Érdemes Művész, Kiváló Művész, Balázs Béla- és Táncsics Mihály-díjas. Az utóbbi két esztendőben, mintegy a pályafutás koronájaként két nagyszabású kiállítása is volt: a Hemzőváros a Magyar Nemzeti Múzeumban és a Hódolat a bajnoknak a Sportmúzeumban. Képei őrizni fogják emlékét.

Pálffy Lajos

Leadkép: S. Faragó Gyöngyi

• Publikálva: 2012.11.07. 12:16 • Címke: fotó, hír