a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

​Világvége Budapesttől öt és fél óra autózásra

dezso_leadNem kell elmenni ahhoz a világ végéig, hogy világvége-hangulatot találjunk, ha éppen arra van érkezésünk.

Elég csak szeretett Kárpát-medencénk rejtettebb zugaiba elautózni, vonatozni. És nem árt, ha az ember magával visz egy fényképezőgépet, mert olyan dolgokra bukkanhat, amelyek megérnek egy kattintást. A ’78-as születésű, a világ legnevesebb újságjaiba és magazinjaiba (Time, The New York Times, National Geographic, GEO, Le Monde Magazine, The Sunday Times) is fényképező, díjakkal jól ellátott Dezső Tamás 2004-től járja keresztül-kasul, széltében és hosszában az egykoron magyar fennhatóság alatt lévő területeket. Most kilenc nagyszerű, jobbára az Erdélyi-érchegységben készült fotót állított ki a Várfok Galériában.

Az egykor szebb napokat látott Vajdahunyad és Abrudbánya környékén készültek a felvételek, de Dezső Tamás eljutott Geamanába is, ahol csak a halottaknak volt némi szerencséjük, hiszen a domboldali temetőt nem árasztotta el teljesen Ceaușescu, a kondukátor a hetvenes évek végén. A völgyben épült faluban áll még a templom, amelynek éppen a tetőzetéig, a cserepekig ér a víz, így az eső közvetlenül a mocsaras, sáros vízbe csorog. A házak sehol, vélhetően a hasznosítható anyagot, cserepet, tetőfát, téglát magukkal vitték az elüldözöttek. A táj egyébként gyönyörű, jó lehetett ott élni.

Geamana, az elárasztott falu (Közép-Románia)
Jó lehetett ott élni

Kemény az élet viszont Vajdahunyad környékén, de ezt nem csak Dezső Tamás képeiről lehet tudni. A Fémhulladék-gyűjtő viszont mintegy összefoglalása az ottani veszélyes nyomorúságnak. Egy ember esik neki éppen vasfűrésszel egy leszakadt lépcsőház vasbeton lépcsőjéből kikandikáló betonvasaknak úgy, hogy a feje felett szinte cérnaszálon ott lóg egy egész többtonnás lépcsőszelvény. Szinte látni, hogy mozog, ahogyan húzza az ócska fűrészét. Világvégi táj ez a maga Elhagyott gyártelepeivel, elgazosodott földekkel, dzsungelként burjánzó ligeteivel. Nagyenyed mellett egy végeláthatatlan Szeméttelep felett fekete varjak kavarognak érdekes kontrasztjaként a sok, részben hóval borított színes szemétnek, nejlonszatyornak. Felsőszilvásnál pedig egy Birkafarm került lencsevégre a ködbevesző birkák tömegével. 

Birkafarm (Felsőszilvás mellett, Nyugat-Románia)
Világvégi táj ez

Meggyötörtek errefelé természetesen az öregek is. Anasztázia üres szobájában áll törött állótükre előtt és vélhetően azon gondolkodik, hogy az élet szenvedés és minden hiábavaló. Costică, a hetvenen felül is szálfaegyenes paraszt istállója hátuljánál, az oda kihányt trágyakupac mellett áll, a trágyán varázslatos gombák nőttek. Új élet, amely a régi, a távozó helyén támad. Végül is a természet mindig visszaveszi a magáét: először csak a járdák hézagaiban nő ki a fű, a végére úgy eltűnik minden ember által előállított, mintha nem is lett volna. Vajdahunyad, Abrudbánya környékén erre még sokat kell várni, hiszen itt szorgos kezek hatalmas koromelőállító építményeket emeltek. Sok idő kell még, hogy ezek a földdel egyenlővé váljanak, aztán benője a maradékot a fű.

Anasztázia (Sárköz, Észak-Nyugat-Románia)
Az élet szenvedés

Szóval, nincs sok optimizmus ezeken az 5500 dollárért árult, 81,5 x 101,5 cm-es képeken. Talán csak a Kórus mutat valami igazi életet: ezen harisnyás, csizmás és kucsmás férficsapat vág neki a dombnak a pilinckázó hóesésben. Biztosan énekelni mennek a templomba – vagy valahová. Valakinél összegyűltek, ittak egy kupica pálinkát a cudar hideg ellen, és elindultak. Nem feküdtek be az odaát is fogható valamelyik magyar kereskedelmi csatorna szennye elé. Mi pedig köszönjük meg Dezső Tamásnak, hogy arra járt és lefényképezte őket is – mi pedig most mindezen elgondolkodhattunk.

Pálffy Lajos

Dezső Tamás:
Románia – Új képek
2012. október 26. – november 24.

• Publikálva: 2012.11.16. 13:57 • Címke: fotó, kiállítás