Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.
Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.
A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.
Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.
Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.
Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.
A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.
Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.
Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így
akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a
népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.
Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.
Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.
Hazánkban a világon az elsők között, már 1913-tól, a Pedagógiai Filmgyár megalapítása óta készültek természeti témájú oktatófilmek. Az ötvenes években a Népszerű Tudományos Filmfőosztály irányításával folytatódott a természetfilmek készítése, ekkoriban természetesen és elsősorban szovjet példák nyomán. Később a Magyar Televízió vette át a stafétabotot. A rendszerváltás utáni kisebb megtorpanást követően és az elkerülhetetlen anyagi nehézségek ellenére napjainkban talán ismét felfelé ívelő korszakát éli a műfaj, elég, ha csak Tóth Zsolt vagy Török Zoltán sikeres filmjeire gondolunk.
A magyar természetfilmezésnek három igazán kiemelkedő alkotója van. A műfaj megteremtőjeként Homoki Nagy Istvánt tiszteljük, őt követte Kollányi Ágoston, a magyar természetfilmezés (és természetjárás) apostola, a műfaj elkötelezett népszerűsítője pedig a 15 éve elhunyt Rockenbauer Pál volt.
Biológia–földrajz szakos tanárként végzett 1956-ban. A Magyar Televízió első munkatársai közé tartozott. 1956-ban a gyermekosztályon kezdett rovatvezető szerkesztőként. Később megalakulásától – 1978 áprilisától – a Natura Szerkesztőség alapítója és meghatározó munkatársa volt, ott dolgozott haláláig. Szinte a Föld minden pontján járt, mély átérzéssel, minden részletre kiterjedő figyelemmel, precíz magyarázatokkal örökítette meg a természet szépségeit, különlegességeit. A magyar tévénéző az ő szemével láthatta és ismerhette meg az Antarktiszt, Észak- és Dél-Amerika különleges tájait és népeit, Nepált és Indiát. Filmezett a Földközi-tenger vidékén és Óceánia szigetvilágában is. Szenvedélyes természetjáróként megmászta többek között a Kilimandzsárót, a Mauna Keát, a Magas-Tátra csúcsait és a Pamír hegységben a Kommunizmus nevű hegyóriást is. Ezekről a hegyi kalandokról is izgalmas filmetűdökben számolt be.
Az egyes tájakon felvett filmekből sokak által kedvelt és nézett televíziós sorozatok álltak össze. A tévénézők kedvencei közé tartozott a Napsugár nyomában című sorozat. 1979-től került képernyőre Rockenbauer és munkatársai talán legnagyobb ívű vállalkozása, a Másfélmillió lépés Magyarországon című filmsorozat. A Natura stábja az Országos Kék Túra útvonalát járta végig és örökítette meg hazánk legszebb tájait és vidékeit a Nagy-Milictől Írott-kőig. A forgatásokon nemcsak a természet szépségeit, de az ott élő emberek mindennapjait, szokásait is rögzítették. A sorozat alapműnek számít a természettudományos ismeretterjesztés területén. Bemutatása óta részben vagy egészében számos ismétlésben tanított haza- és természetszeretetre immár nemzedékeket. Második nagylélegzetű filmsorozatát hazánk még szélesebb megismertetésének, feltárásának és népszerűsítésének szentelte. A Még egymillió lépés című, 1986-ban befejezett filmsorozatát azonban már csak halála után láthatták a nézők.
A halállal élete utolsó túráján, a Naszály hegy tövében Katalinpuszta és Szendehely között szándékosan találkozott. Öngyilkosságának oka a legendák világába tartozik, róla számtalan változat forog közszájon. Kívánságának megfelelően a zengővárkonyi öreg szelídgesztenyésben – egyik legkedveltebb kirándulóhelyén - temették el. Ott nyugszik egy nagy vörös szikla alatt.
Rockenbauer Pál sírköve
Emlékét filmjein és hazai filmsorozatain – amelyeknek DVD-kiadása 2006 óta hozzáférhető – kívül könyvei, a munkásságáról készült dokumentumfilm és az 1989 óta a róla elnevezett Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kék Túra útvonal is őrzi. Nevét természetjáró körök és társaságok viselik, halálának évfordulóján, november 26-án barátai és tisztelői minden évben összegyűlnek sírkövénél, emlékezve a magyar természetfilmezés és természetjárás halhatatlan alakjára. Legyen ez a pár sor is tisztelgő főhajtás sajnálatosan megszakadt, de torzóban is nagyformátumú életműve előtt.
LL