Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.
Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.
A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.
Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.
Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.
Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.
A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.
Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.
Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így
akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a
népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.
Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.
Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.
Karácsony alkalmából november végén került a boltokba az Egér és oroszlán című DVD-kiadvány, amelyben a meséken (Egér és oroszlán, Telhetetlen méhecske) és a rövidfilmeken kívül (Tíz deka halhatatlanság) a rendező úgynevezett egyperces szkeccs-sorozata is szerepel. A percnyi hosszúságú kisfilmeket Macskássy a Ludas Matyi című élclap ismert grafikusával, Várnai Györggyel közösen készítette a rajzművész karikatúráiból.
Orosz Anna Ida és a Macskássy Gyula-sorozat
Hogy ki volt Macskássy Gyula, és mi mindent köszönhetünk neki, arról érzékletes képet kapunk a Pannónia Anno című film közel negyedórás részletéből, amely a kiadvány extrái között foglal helyet. A Szalay Péter által jegyzett ismeretterjesztő dokumentumfilm a legendás Pannónia Filmstúdió történetét dolgozza fel. Ennek bevezető részlete Macskássy Gyula életművét a kortársak visszaemlékezései alapján eleveníti fel, gazdagon illusztrálva fotókkal és mozgóképes anyagokkal.
A Macskássy-sorozat a magyar animáció atyjaként számon tartott rendező születésének 100. évfordulója alkalmából jelent meg 2012-ben. A kétrészes DVD-kiadvány első része A kiskakas gyémánt félkrajcárja címmel még májusban, gyermeknap alkalmából jelent meg, a címadó film mellett olyan klasszikusok szerepeltek rajta, mint a Két bors ökröcske vagy A ceruza és a radír.
M. Tóth Géza rajzfilmrendező Dr. Varga Zoltán
A sorozatot egy rendhagyó animációtörténeti óra keretein belül mutatta be a DVD egyik szerkesztője, Orosz Anna Ida december 18-án az Örökmozgó Filmmúzeumban. A filmvetítéssel egybekötött beszélgetésen meghívott „óraadóként” M. Tóth Géza rajzfilmrendező, a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára és a Kedd Filmstúdió vezetője, valamint Dr. Varga Zoltán, az ELTE Filmtudomány tanszékének oktatója vett részt. Macskássy pályájáról, értelmezéséről, és a korabeli filmtörténet helyzetéről az ő bemutatásuk alapján kaphattak érzékletes képet az órán résztvevő diákcsoport tagjai, akik a Budapesti Kommunikációs Főiskoláról érkeztek. Varga Zoltán Macskássy pályájának és filmjeinek heterogenitására hívta fel a hallgatóság figyelmét, ahol az egyes műfajok (reklámfilm, önálló mesefilm, szerzői rövidfilm és sorozatok) kéz a kézben járnak, olyannyira, hogy például megesett az is, hogy egy-egy reklámfilmből önálló film is született (például az Okos lányból fennmaradt a mesefilm-változat mellett egy reklámfilm is). M. Tóth Géza arra figyelmeztetett, hogy minden egyes alkotás esetében fontos a történelmi kontextust is számba venni a rendező pályáján. Példaként A kiskakas gyémánt félkrajcárját említette meg, amely a magyar animációban szinte állatorvosi lóként illusztrálja a filmtörténet és a politikatörténet összefonódását. A meséből 1942 és 1944 között Jaschik Álmos képzőművész is tervezett egy rajzfilmet készíteni A gyémántkrajcár címmel, amely a történetet egy keleti szerájba helyezte (a filmből csak vázlatok, látványtervek maradtak fenn, amelyeket M. Tóth kutatott fel pár éve). Ezzel szemben Macskássyék meséje, amelyet a magyar rajzfilmek közül elsőként engedélyezett elkészülni a Politikai Bizottság 1951-ben, már az osztályharcos ideológiát tükrözte, amelyben a kiskakasnak, az elnyomott munkás-paraszt réteg fiának a burzsoá földesúrral kellett megküzdenie.
A bemutatón elhangzott, hogy a Magyar Nemzeti Digitális Archívum már a következő évben további animációs filmeket szeretne megjelentetni és mindenki számára hozzáférhetővé tenni DVD-n. A tervek szerint 2013-ban napvilágot láthat az a magyar animáció gyöngyszemeit tartalmazó rövidfilmes DVD-sorozat, amely a rendszerváltozás előtt készült, sokszorosan díjnyertes egyedi animált kisfilmekből válogat. Természetesen azok a rövidfilmek is digitálisan felújított változatban kerülnek majd kiadásra.
Fotó: MaNDA