Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.
Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.
A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.
Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.
Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.
Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.
A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.
Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.
Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így
akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a
népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.
Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.
Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.
A világ legjobb dokumentumfilmjei projekt keretében február 4–17. között 17 Agnès Varda-dokumentumfilmet nézhetünk meg ingyen. A filmeket akár ajándékba is küldhetjük!
Az online dokumentumfilm-terjesztést propagáló szervezet, a Doc Alliance hét nagy európai dokumentumfilm-fesztivál összefogásával jött létre azért, hogy elősegítse a műfaj továbbélését és az innovációkról is hírt adjon. A kezdeményezés a filmkészítők és producerek számára alternatív terjesztési lehetőséget kínál; a legfontosabb cél, hogy minél több nézőt érhessenek el. Érdemes figyelemmel kísérni az akcióikat. A hét kiemelt eseménye a Varda-retrospektív.
Sosem rendezett „normális” filmet
A francia új hullám egyetlen női rendezője, Agnès Varda dokumentumfilmjeiben a fénykép objektivitásával vizsgálja a társadalmi jelenségeket. Emellett kidolgozott egy csak rá jellemző, önreflexív dokumentumfilm-formát, amelyben saját magáról szóló képeket és riportokat sző össze humoros és érzelemmel teli formában. A most szabadon elérhető csomagban olyan érdekes ritkaságok láthatók, mint egy rövidfilm, amelyet Varda egy tv-csatorna „Mi a nő?” kérdésére válaszul rendezett (Women reply: Our bodies, our sex), egy 1968-ban, Kaliforniában forgatott film a Black Panther Party afroamerikai militáns polgárjogi mozgalomról (Black Panthers), egy 1800 fotóból összerakott dokumentumfilm Castro Kubájáról (Salut les Cubains), egy portréfilm férjéről és munkatársáról, Jacques Demyről (L'universe de Jacques Demy), vagy egy pályáját összefoglaló ön-portréfilm 2010-ből, amelyben felidézi kedvenc tengerpartjait, visszatekint pályájának kezdeteire, közös életére Jacques Demyvel, feminizmusára, utazásaira (The Beaches of Agnès).
A Nouvelle vague egyetlen női rendezője egy bátor, művelt, tehetséges, józanul romantikus, érzelmeit titkoló fiatal lány: Agnès Varda. A Sorbonne-on muzeológus szakon végzett, majd festészetet, szobrászatot tanult és színházi fotográfusként dolgozott. Első játékfilmje, a Párbeszéd 1954-ben készült és varázslatosan keveredik benne az irodalmi ihletettség és a szociológiai dokumentaritás. „Az első nouvelle vague-film!” – állapítják meg róla később. Agnès Varda a dokumentumfilmek készítése során tökéletesített szakmai tudását ültette át a játékfilmekbe, a fénykép objektivitásával érzékeltette a társadalmi és egyéni problémákat. A Cléo 5-től 7-ig című szubjektív dokumentumfilmje az új hullám sokat idézett alapfilmje lett, amelyben a fikció arra szolgál, hogy általa jobban lássuk a való világot. A filmben két kisfilm szerepel betétként, az egyik tisztelgés a film őse, a Megöntözött öntöző előtt és örömteli, felszabadult főhajtás a filmművészet és a filmművész barátok előtt (a jelenet szereplői: Godard, Karina, Costantine, Brialy, Sami Frey, Beauregard, Yves Robert)
|