a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

​Kötélidegzettel a T-34-esek ellen

tank_lead

Erdőtisztítás közben az öregek úgy mesélték, hogy nem csináltak különösebben nagy ügyet a félelmetes T–34-esek leküzdéséből a világháború magyarországi frontjain sem.

2-3 lövészgödröt ástak, a középsőben ott kuporgott a németektől kapott Panzerfausttal, vagy Panzerschreckkel valaki, ketten pedig oldalról ugyanolyan gödrökből Király-féle géppisztollyal vagy villámgéppuskával biztosították a harckocsik fedezékében előrenyomuló gyalogsággal szemben.

Az akcióhoz – mint ahogyan mesélték az elburjánzó aljnövényzettel küszködve – kötélidegzet kellett, mert csak igazán közelről lehetett hatásosan meglőni a tényleg egészen jó paraméterekkel rendelkező acélmonstrumot. És nem nagyon volt lehetőség második próbálkozásra, vagy menekülésre, mert a tank géppuskása általában kiszúrta a lövészgödröt a füst miatt. Aztán lapítani sem volt nagyon érdemes, mert ha volt rá ideje, egyszerűen körbefordult a harckocsi a gödör fölött, ledarálva a benne lapulót. Nem véletlen, hogy a háború vége felé már komoly pénzt és földet is ígértek azoknak, akik orosz páncélosokat semmisítenek meg ily módon.

Nincs most hely paraméterek ismertetésére, de tény, hogy a T–34-es, különösen annak 1943-tól gyártott, 110 milliméteres homlokpáncélzattal és 85 mm-es ágyúval ellátott, 55 kilométer per órával száguldó változatai méltó ellenfelei voltak a német csúcstechnikának (Pz–4-es, Tiger, Panther). Mint mondjuk a legendás PPS géppisztoly, a dobtáras esetében, természetesen itt is amerikai terveket találunk a kezdeteknél, de a fejlesztések, többek között a németek által is csodált öntött technikával készült torony, már az orosz mérnököket dicséri. Ezekről simán lepattantak a 37 mm-es német páncéltörők lövedékei, ha jót akartak maguknak, akkor az egyre fogyatkozó zuhanóbombázókat, vagy a Rommel által Afrikában először alkalmazott trükköt, a légvédelemben is kiváló, de vízszintesen is tüzelni tudó FlaK 36-osokat vetették be ellenük. Már ha a két hírhedt szörnyetegből, a Tigris és Párduc harckocsikból nem állt rendelkezésre néhány üzemképes darab.

És ha ezekből, és más önjáró páncélvadászokból nem volt a környéken semmi, akkor maradt az egyéni hősiesség, meg a bevezetőben már emlegetett, rakétaelven működő kumulatív páncéltörők mellett a kis hatásfokkal dolgozó páncéltörő puskák és kézigránátok alkalmazása. (A Molotov-koktél igazán városi harcokban volt hatásos, hátul, a motor szellőzőire kellett dobni, a tank orrán csak a sofőr szemöldökét perzselte le, ha idejében nem csukta be a kémlelőnyílását.) A Magyar Filmiroda Rt., az orosz harckocsik leküzdéséről szóló két perces, 1944 novemberére datált propagandaanyagának felénél kerülnek elő a kézi páncéltörő eszközök. Az anyag végén pedig a köd- és gyújtógránátok használatát is megmutatják. De láthatunk működésben egy vízszintesre állított Bofors légvédelmi löveget, amely éppen egy T–34-es tornyát találja telibe. Megmutatják a páncéltörő nehézpuska hatástalanságát is, a lövedék éles hangot adva csattan a harckocsi oldalpáncélján, és ennyi, a tank megy nyugodtan tovább.

Amúgy az anyag több sebből is vérzik. A felvételek ugyanis az 1944 novemberi datálással szemben szemmel láthatóan nyáron vagy kora ősszel készültek, hiszen nyílnak a réten a virágok, friss lombos ágakkal vannak álcázva az orosz tankok, és a magyar katonákon még egy szál zubbony van csak. Azon is el lehet gondolkodni, hogy a snittek közül mennyi a (mondjuk zsákmányolt, már kilőtt harckocsikkal) megrendezett jelenet. Mert akárhogy is nézzük, például a köd- és gyújtógránátos támadásnál a kamera elég magasan és stabilan áll ahhoz, hogy állvány használatát feltételezzük. Ami azért szemet szúrhatott volna a hihetetlenül bátran megtámadott, amúgy feltűnően lassan mozgó T-34-es géppuskásának is. Valószínű tehát, hogy némi műtermi felvétel is belekeveredett az anyagba, de az is előfordulhat, hogy minden hiteles. Vagy így, vagy úgy, de akkor is nagy bátorság és kötélidegzet kellett ahhoz, hogy egy ilyen acélmonstrum láttán az ember fülét-farkát behúzva ne meneküljön el – erre jutottam 1985 nyarán, amikor főiskolásként a fejszét forgatva a háborús történeteiket hallgattam a Gasztony környéki erdőkben.

PL

• Publikálva: 2013.03.07. 09:56 • Címke: filmhíradók, történelem