Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.
Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.
A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.
Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.
Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.
Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.
A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.
Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.
Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így
akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a
népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.
Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.
Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.
A kisvárosi tangóórára új lány érkezik. Táncpartnere, egy szolid, csendes fiatalember, Jean-Christophe, becenevén JC, civilben börtönőr. Másnap a munkahelyén, a börtönben látja viszont a lányt, aki beszélőre érkezik két férfihez, akik (a kezdő képsorokon látható) sikertelen bankrablás után évtizedes büntetésüket töltik. Egyikük a lobbanékony, féltékeny természetű férj (a kövéren és barkóval is zseniális Sergi López), a másik bűntársa és barátja, a visszafogott Domi (Jan Hammenecker). A börtönőrnek szigorúan tilos privát kapcsolatot fenntartania a fogvatartottak hozzátartozóival. JC életében vélhetően ez az első alkalom, hogy sutbadobja a szabályzatot.
A háromszögtörténetbe belebonyolódva JC egyre többet megtud magáról és a tangóról
Amikor a férj megtudja, hogy a lány a tangóóráról ismeri az őrt, első féltékenységében maga is tangózni akar. Megkeresi a nehézfiúk között az argentin bandafőnököt, aki hajlandó bevezetni a tangó világába. Mert, mint a latin táncok általában, a tangó több mint tánc: életforma, szenvedély, legbelülről jön és teljes odaadást követel – magyarázza az alkalmi tánctanár megejtő hozzáértéssel. Hamarosan az egész börtön táncol, sokkal nagyobb odaadással és beleérzéssel, mint a nyugdíjasklub hangulatú városi milongában. A börtönbeli táncjelenetek a film legemlékezetesebb pontjai, virtuózan fényképezve és szuggesztív zenével (a zene egyébként is jó, és nem csak a tangó műfajában).
Barkóval és kövéren is zseniális
A magányos, gátlásos férfi és a lány, Alice közt kapcsolat kezdődik. Ami a legénylakását egy aggkorú aranyhallal megosztó férfi részéről teljesen érthető, a lány szemszögéből már kevésbé, mivel az ő életében élményből mintha több is lenne a kívánatosnál: szabálytalan kapcsolatainak ápolása mellett kamasz fiával is bajlódik, emellett ápolónőként el is kell tartania a családot. A bonyolult kapcsolatok további bonyolódását kitűnő színészi alakítások teszik hihetővé (az Alice-t alakító Anna Paulicevich a forgatókönyv írásában is részt vett). A rendező, a nem mindennapi kapcsolatok szakértője, Frédéric Fonteyne (Pornográf viszony, 1999, ebben is Sergi López volt a főszereplő) kissé rózsaszín fordulattal zárja le a történetet – de erről már mindenki győződjön meg a moziban.
Ajánljuk azoknak:
• akik valaha már kapcsolatba kerültek az argentin tangóval
• akik most gondolkodnak rajta
• akik szívesen csodálkoznak rá az emberi kapcsolatok bonyolultságára
• akiket nem zavar a kissé irreális történet
Nem ajánljuk:
• akik az amerikai stílusú táncos filmeket szeretik
Tango Libre
Tango Libre, francia–belga–luxemburgi, 2012, 98 perc, rendezte: Frédéric Fonteyne, szereplők: François Damiens JC), Anna Paulicevich (Alice), Sergi López (Fernand), Jan Hammenecker (Domi)
Díjak és jelölések:
Velencei Filmfesztivál, 2012: Különdíj
Varsói Filmfesztivál, 2012: Nagydíj
Forgalmazza: Mozinet
Bemutató: 2013. március 21.
Löwensohn Enikő