a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

Polin – Az eltűnt világ

Lengyel Filmnapok

varsoi

Tematikus filmnapok az Örökmozgóban a varsói gettófelkelés 70. évfordulóján.

2013. április 19-én lesz a a varsói gettófelkelés kirobbanásának hetvenedik évfordulója. A Polin – Az eltűnt világ című programsorozat az Örökmozgó Filmmúzeumban április 19–21. között filmtörténeti különlegességekkel, harmincas években készült zsidó témájú lengyel és magyar filmekkel, valamint egy, a varsói felkelés történetét bemutató dokumentumfilmmel várja az érdeklődőket. A rendezvény szervezőpartnere a budapesti Lengyel Intézet.

varsói
©Emanuel Ringelblum. A varsói Emanuel Ringelblum Zsidó Történeti Intézet jóvoltából

A filmes programkínálatban túlnyomórészt a második világháború előtti években készült, különböző műfajú alkotásokon keresztül kaphatunk képet a zsidóság mindennapi életéről, a Purimjáték című féktelenül jókedvű, Purim-karneválhoz kapcsolódó filmtől kezdve a Dybuk expresszív haláltáncán keresztül az első nemzetközi sikerű, Molly Picon, a korszak dívájának nevével fémjelzett jiddis filmig, a Jidl a hegedűsig. A varsói gettófelkelés történetét bemutató dokumentumfilm is különleges élményt kínál, hiszen a felkelés utolsó vezetője, a háborút túlélő Marek Edelman saját élményein keresztül idézi fel a huszadik századi lengyel történelem egyik legmegrázóbb fejezetét. A Torockói menyasszony Keleti Márton első filmje 1937-ből. Ez a népszínmű alapvetően színpadi műfajának filmes adaptálására tett kísérlet már témaválasztásában is érdekes, hiszen a rendező a faji megkülönböztetés témájával foglalkozik egy évvel az első zsidótörvény bevezetése előtt.

varsoi
©Emanuel Ringelblum. A varsói Emanuel Ringelblum Zsidó Történeti Intézet jóvoltából

A háború előtti varsói lakosság mintegy 29 százaléka volt zsidó származású. 1943 májusára a lakosság összetétele drasztikusan megváltozott. A gettófelkelés leverése a még megmaradt zsidóság teljes elpusztításával együtt egy világ felszámolását jelentette. Mi most ennek a letűnt világnak eredünk a nyomába.



lengyel

Április 19. péntek

19.00
Dibuk / Dybuk (Der Dibuk), 1937, 122 perc
rendezte: Michał Waszyński, forgatókönyv: Ałter Kacyzne, fényképezte: Albert Wywerka, zene: Henryk Kon, szereplők: Abram Morewski, Ajzyk Samberg, Mojżesz Lipman, Lili Lilliana
A haszid hagyomány, a kabbala világának elemei szövik át ezt a misztikus- szürreális szerelmi történetet. Két barát ifjúkorában megfogadja, hogy születendő gyermekeiket, ha különböző neműek lesznek, összeházasítják. Lea és Khonen vonzódnak egymáshoz, de Lea apja – felejtve fogadalmát – gazdagabb udvarlót szeretne. Khonen, az elkeseredett ifjú szerelmes kabbala-ismereteit felhasználva az okkult erőkhöz folyamodik. A mágia során azonban meghal, lelke a házasság megkötésének pillanatában Leába áramlik. A fiatal szerelmesek csak a halálban egyesülhetnek.

Április 20. szombat

18.00
Purimjátékok / Błazen purymowy (Der Purimszpiler), 1937, 90 perc
rendezte: Józef Green, Jan Nowina-Przybylski, forgatókönyv: Józef Green, fényképezte: Seweryn Steinwurzel, zene: Nikolaus Brodsky, szereplők: Miriam Kressin, Zygmunt Turkow, Hymie Jacobson, Ajzyk Samberg
Az érdekházasságokat kigúnyoló, édesbús zenés komédia egy szerelmi háromszögről; a gyönyörű suszterlány, Eszter, az őt ostromló hegedűs, Getsl, és a lány szívének elrablója, a léhűtő Dick romantikus története, háttérben a zsidó kisváros mozgalmas életével Purim idején. A film legemlékezetesebb jelenetei a féktelenül jókedvű Purim-karneválhoz kapcsolódnak, amely érdekes ellenpontja a Dibuk expresszív haláltáncának.

20.00
A varsói gettó felkelésének krónikája Marek Edelman szemével / Kronika powstania w warszawskim getcie według Marka Edelmana, dokumentumfilm, 1993, 110 perc
rendezte: Jolanta Dylewska
1942 januárjában kezdődött meg Lengyelországban a gettólakók tömeges deportálása. Az 1942. októberében megalakult a Zsidó Harci Szövetség 1943. április 19-én robbantotta ki a varsói gettófelkelést. Akkor még mintegy hetvenezren éltek a gettó falai között. Az egyenlőtlen küzdelem csaknem három hétig, május 8-ig tartott. A felkelés vezérkarának több tagja az utolsó tölténnyel öngyilkos lett. Marek Edelman, a lázadás egyik vezetője – akinek a csatornán át sikerült néhány társával együtt kijutni a gettóból – a kevés túlélő egyike.

Április 21. vasárnap

16.00
A torockói menyasszony, 1937, 70 perc
rendezte: Keleti Márton, forgatókönyv: Keleti Márton, Indig Ottó, fényképezte: Kurzmayer Károly, zene: Polgár Tibor, szereplők: Dajka Margit, Jávor Pál, Kabos Gyula, Rózsahegyi Kálmán
Bárány András már több éve él mátkaságban Patkós Nagy Rózsival. Nem tudnak összeházasodni, mivel a lánynak nincs keresztlevele. Végre megérkezik a várt írás, amely szerint Rózsi zsidó származású, a tordai Blum Salamon törvénytelen gyermeke, akit Patkós Nagyék mint lelencgyereket fogadtak örökbe. Rózsi, mikor ezt megtudja, visszaadja András szavát, de András nem tud nélküle élni, felkeresi Blum Salamon özvegyét, ahová időközben Rózsi került, és tőle kéri meg a lány kezét. Blumné elküldi Andrást, mert gazdagabb férjet szánt Rózsinak. Közben megérkezik a jegyző az újabb hírrel, miszerint tévedés történt, egy másik lelencgyerek volt Blum gyermeke, de az meghalt, s ezután fogadták örökbe Rózsit, aki tehát mégsem zsidó. Blumné visszahívja Bárány Andrást, mert már nincs akadálya a házasságnak. A torockói kocsmában tartják meg az esküvőt.

18.00
Jidl, a hegedűs / Judel gra na skrzypcach (Jidl mitn fidl), 1936, 92 perc
rendezte: Józef Green, Jan Nowina-Przybylski, forgatókönyv: Konrad Tom, fényképezte: Jakub Joniłowicz, zene: Abraham Ellstein, szereplők: Molly Picon, Maks Bożyk, Symche Fostel, Leon Liebgold, Chana Lewin
A zsidó Hamupipőke története. A jiddis filmművészet legszebb zenés filmje a szegény sorból híres énekessé emelkedő leány kalandos törénetét meséli el a stetltől Amerikáig, a broadway-i és a hagyományos zsidó dramaturgia nyelvén, Molly Picon, a zsidó filmek korabeli dívájának főszereplésével. A Jidl, a hegedűs az első nemzetközi sikerű jiddis film. A vándorzenészélet romantikus-nosztalgikus oldalát mutatja be, könnyedséggel, humorral és sok zenével.

Polin – Az eltűnt világ
2013. április 19-21.
Örökmozgó Filmmúzeum

• Publikálva: 2013.04.16. 07:00 • Címke: program, filmtörténet, örökmozgó