a rovat írásai

Europeana: Magyarország a régió élén áll a feltöltésben

Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.

Digitalizálták az Örök Várost

Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.

Közgyűjteményi digitalizálási stratégia: előny a fogyasztónál

Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.

Norvégia egyszerűen digitalizálja Nigéria irodalmát

A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.

Itt van szinte minden, ami '56-ról fennmaradt

Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.

Rembrandt rajzára leltek a digitalizálás során

Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.

375 ezer műalkotás fotója ingyen

Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.

57 útvonalon sétálgathatunk a Vatikánban

A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.

Moldvai cigány családi hagyatékok digitalizálása

A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.

A független Burma a helyi lakosok fotóin

Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is  tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.

Itt az új Lánchíd-adatbázis

Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.

Digitalizálás összes cikke »

Online görög Biblia és a legrégebbi héber kódex

kodexleadA Vatikáni Könyvtár és az Oxfordi Egyetem Bodley Könyvtárának közös digitalizációs projektje.

Az Oxfordi Egyetem Bodley Könyvtára és a Vatikáni Könyvtár rendelkezik talán a világ legnagyobb régi bibliai szövegeinek állományával. Eddig ezeket a nagyközönségtől elzárva tartották, de most egy a Polonsky Alapítvány által támogatott együttműködésnek köszönhetően másfél millió oldal digitalizáltak és tettek elérhetővé a az internetezők számára.

A Polonsky Alapítvány támogatásával létrejött projekt első fázisát kedden tették elérhetővé, a teljes projekt pedig várhatóan négy év alatt fejeződik be.

kennicott
A héber nyelvű Kennicott-féle Biblia a 13. századból (Mózes I. könyve, 31. fejezet, Jákob elindul Lábántól)

Az adatbázis weboldalán olvasható, hogy a Polonsky Alapítvány 2 millió angol fontot ajánlott fel. Az információs társadalom és az információ demokratikus elosztásáért dolgozó Dr. Leonard Polonsky, úgy látja, hogy a két könyvtár állományának digitalizálása egy hatalmas lépés a szellemi értékek nyilvánossá tételének folyamatában.

görögbiblia
Makkabeusok I. könyvének eleje görög nyelven

Mivel a szövegek régiek és értékesek, egyes példányok 1000 körülre datálhatóak, ezért ezeknek a digitalizálás nagyfokú odafigyelést kívánl. A képfeldolgozással foglalkozó munkatársaik nem használhatták olyan scannereket, amelyeket a Google használ a könyveik digitalizálásakor, hanem a Grazer Conservation Cradle elnevezésű keretet használták fel, amely megfelelő védelemmel látta el a könyveket. Eközben sikerült úgy digitalizálni a példányokat, hogy a gyönyörű fametszetek és iniciálék is részletgazdagságukban megcsodálhatóak. Mindezt úgy, hogy a digitalizálás előtt azonban rengeteg könyvet fel kellett újítani. Az első digitalizált és az adatbázisban nagy felbontásban megtalálható szövegek között található például egy 10. századi görög biblia, a legrégebbi ismert héber kódex és az első Európában nyomtatott könyv, az 1455-ös Gutenberg-bibilia. De nem csak vallási könyvek olvashatóak online, hanem tudományos, orvosi, asztronómiai és számos egyéb régiség.

mandarchiv.hu

• Publikálva: 2013.12.07. 10:56 • Címke: művelődéstörténet, digitalizálás