Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
Az Oxfordi Egyetem Bodley Könyvtára és a Vatikáni Könyvtár rendelkezik talán a világ legnagyobb régi bibliai szövegeinek állományával. Eddig ezeket a nagyközönségtől elzárva tartották, de most egy a Polonsky Alapítvány által támogatott együttműködésnek köszönhetően másfél millió oldal digitalizáltak és tettek elérhetővé a az internetezők számára.
A Polonsky Alapítvány támogatásával létrejött projekt első fázisát kedden tették elérhetővé, a teljes projekt pedig várhatóan négy év alatt fejeződik be.
A héber nyelvű Kennicott-féle Biblia a 13. századból (Mózes I. könyve, 31. fejezet, Jákob elindul Lábántól)
Az adatbázis weboldalán olvasható, hogy a Polonsky Alapítvány 2 millió angol fontot ajánlott fel. Az információs társadalom és az információ demokratikus elosztásáért dolgozó Dr. Leonard Polonsky, úgy látja, hogy a két könyvtár állományának digitalizálása egy hatalmas lépés a szellemi értékek nyilvánossá tételének folyamatában.
Makkabeusok I. könyvének eleje görög nyelven
Mivel a szövegek régiek és értékesek, egyes példányok 1000 körülre datálhatóak, ezért ezeknek a digitalizálás nagyfokú odafigyelést kívánl. A képfeldolgozással foglalkozó munkatársaik nem használhatták olyan scannereket, amelyeket a Google használ a könyveik digitalizálásakor, hanem a Grazer Conservation Cradle elnevezésű keretet használták fel, amely megfelelő védelemmel látta el a könyveket. Eközben sikerült úgy digitalizálni a példányokat, hogy a gyönyörű fametszetek és iniciálék is részletgazdagságukban megcsodálhatóak. Mindezt úgy, hogy a digitalizálás előtt azonban rengeteg könyvet fel kellett újítani. Az első digitalizált és az adatbázisban nagy felbontásban megtalálható szövegek között található például egy 10. századi görög biblia, a legrégebbi ismert héber kódex és az első Európában nyomtatott könyv, az 1455-ös Gutenberg-bibilia. De nem csak vallási könyvek olvashatóak online, hanem tudományos, orvosi, asztronómiai és számos egyéb régiség.
mandarchiv.hu