Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
Az ábrázolásokat Rodolfo Lanciani (1845-1929) neves olasz régész gyűjtötte össze, aki életében a római régészet teljes dokumentálására törekedett. A Stanford Egyetem internetes oldaláról elérhető online tárlat és adatbázis a tudósok szerint segítheti az olasz főváros évszázadok alatt végbement változásainak tanulmányozását. Rodolfo Lanciani halála után a római nemzeti régészeti és művészettörténeti intézet vásárolta meg a több mint 21 ezer darabos gyűjteményt, amelyet régészek, történészek, építészek és más tudósok használtak sikerrel ahhoz, hogy értékes információkat szerezzenek Róma történetéről és építészeti struktúrájáról.
A Forum Romanum romjai
Bár a gyűjteményt alkotó anyag nagyon fontos, a hozzáférhetősége igencsak korlátozott, mondta Giovanni Svevo római régész, a projekt munkatársa. A Lanciani-kollekció tanulmányozásához ugyanis a 15. században épült Palazzo Veneziát kell felkeresni az olasz főváros központjában, ahol a gyűjteményhez tartozó kutatószoba hétköznap is csak napi néhány órát tart nyitva, ráadásul egyszerre mindössze egyetlen dossziét lehet átnézni. A kutatók az olasz kormányzat támogatásával magas felbontású képeket készítettek a több ezer dokumentumról, amelyeket az azonosíthatóság és kereshetőség érdekében számos információval ellátva tettek közzé az interneten.
A Pantheon metszete
Erik Steiner, a Stanford Egyetem térbeli és textuális elemzés központjának (CESTA) munkatársa szerint a digitalizálás nem csupán a kutatók munkáját könnyíti meg világszerte, hanem egyben biztosítja a gyűjtemény jövőjét is. Róma egy rétegzett város. Ahhoz, hogy lásd a történetét, keresztül kell nézned a rétegeken. Ezt a folyamatot segíti a gyűjtemény – fűzte hozzá.
(mti)