Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
A sokféle intézményben végzett magyarországi digitalizálás megfelelő mederbe terelését egyelőre legfőképpen a szabályozatlanság akadályozza. Az egyetlen, többé-kevésbé mindenütt figyelembe vett szempont a szerzői jogok tiszteletben tartása. A könyvtárak és levéltárak részben saját munkájukat könnyítik meg az olvasók „távoltartásával”, részben viszont nem kis mértékben ellenérdekeltek ebben, hiszen ha az állományuk jelentős részben elérhető a világhálón, saját magukat számolják fel: csak nagyon ritkán akarják majd az eredeti, „materializálódott” műveket, levéltári dokumentumokat forgatni az olvasók; mivel a papiros vagy pergamen a szöveghez képest kevéssé hordoz információt. Nem lesz szükség könyvtárakra, levéltárakra, csupán a raktárak fenntartására kell pénzt fordítani. És minthogy a közgyűjtemények a működésükhöz szükséges költségvetési pénzek megszerzése érdekében tevékenységük fontosságával, látogatottságukkal érvelhetnek leginkább, és a látogatottságnak még nem igazán része az internetes látogatottság, érthető, ha csak ímmel-ámmal zajlik állományaik digitalizációja. Különösen ha még pénzt se kapnak érte.
A rendszer hibáját azonban nem lehetetlen kijátszani – hiszen ez is jól felfogott önérdek, és senki számára nem lehet kétséges a fejlődés iránya. A különféle tartalmakhoz való hozzáférés fizetőssé tételével elsősorban az anyakönyveket őrző levéltárak élhetnek, mivel a családkutatók boldogan járulnak hozzá kisebb-nagyobb összegekkel az internetes eléréshez. A Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár például 2011. első felében a Matricula-Historia-online szolgáltatás keretében 180 kutatót regisztrált, és fél év alatt 2,5 millió „kattintást” számlált. Ezzel a kutatási gyakoriság a korábbinak harmincszorosa lett, amit normális körülmények között a finanszírozásnak is tükröznie kellene. (Igaz, ebben az esetben teljesen indokolatlan lenne a 2500-15000 Ft közötti regisztrációs díj.) Ezt az irányt persze jelentősen rontja a mormonoknak a kilencvenes években felelőtlenül átjátszott anyakönyv-bázis, mint ahogyan minden külföldről érkező ajánlat is: Monasterium-projekt, egyetemi megkeresések ingyenes digitalizálásra, stb. Sürgetően fontos feladat lenne a magyarországi digitalizálás törvényi vagy rendeleti szabályozása, ne szerezhessék meg külföldi érdekeltségek a csekély megmaradt nemzeti vagyont, kulturális örökségünket, legalábbis, ha a fejlesztés irányának a fizetős tartalmak is részét fogják képezni.
A másik súlyos, rendszerszintű tévedés maga a közgyűjteményi törvény, amelynek ezer sebből vérző könyvtári részében egyszerűen megfeledkeztek az egyházi intézményekről. Az egyházi gyűjtemények gyakorlatilag ugyanúgy közgyűjteményként működnek, mint egy városi vagy megyei könyvtár, múzeum, ám a finanszírozásuk és részleges ellenőrzésük más csatornákon keresztül történik, lényegesen rosszabb hatékonysággal. (Igaz, a szakmai felügyelet, a szakfelügyeleti rendszer, másutt sem tud valódi eredményeket felmutatni, ezért sürgős átalakításra szorul.) A létező szocializmus éveiben ellehetetlenített és nagyobbrészt felszámolt, fizikailag megsemmisített, majd újjáalakult egyházi gyűjtemények a rendszerváltás után sem nyerték vissza presztízsüket a súlyosan elhibázott könyvtári törvény tévedései következtében. A Magyar Ferences Könyvtár könyvállománya például – mintegy 170 000 kötet – csaknem egy megyei könyvtár nagyságának felel meg, értéke azonban a gyűjtemény régisége miatt ezeknek a sokszorosa. Ehhez képest a finanszírozása kevesebb, mint negyvenede-hatvanada(!) a megyei könyvtárokénak.
E súlyos aránytalanságot a könyvtári törvényből való részleges kirekesztettségből következő motiválatlansággal „ellensúlyozza” a jogalkotói hanyagság. Mivel a körülmények amúgy sem adottak a forgalom növeléséhez, nem is mérik, nem is ellenőrzik. Önmagában persze ez nem is okvetlenül baj, hiszen a XV-XVIII. századi könyvek esetében nem valószínű a gyakori használat, ilyenkor inkább a megőrzés és a hozzáférhetővé tétel a fontos szempont. Viszont mivel a látogatók száma közömbös, megnyílt az út a minél több gyűjtőköri területre kiterjedő digitalizáció előtt. Igaz, nagyobbrészt önerőből, hiszen a fejlesztési pénzek mind ezidáig a katalóguskonverziókhoz hasonlóan a nagy gyűjteményekhez vándoroltak, ezért a munka is csak apránként halad.
Magyar Ferences Könyvtár a budai kolostorban
De halad. A Ferences Könyvtár honlapján jelenleg online elérhető rendtörténeti kézikönyvek és forrásmunkák száma 26, a magyarországi obszerváns rendtartományok történetét bemutatóké 15, a tabuláké és sematizmusoké 49, az egyes kolostorok történetét feldolgozó tanulmányoké 49, 4 szerzetesi életrajz, 1 világi renddel foglalkozó munka, 269 kisnyomtatvány és 20 régi könyv, kódex és ősnyomtatvány tölthető le. A digitális könyvár napról napra növekszik, a feldolgozott dokumentumok száma ennek a sokszorosa, csupán a feltöltési kapacitás szűkös volta az akadály. Összességében tehát 164 könyv és nagyobb tanulmány, és 269 kisnyomtatvány olvasható pillanatnyilag.
Sok ez vagy kevés? Megyei könyvtárakkal összehasonlítva meglehetősen vegyes a kép: a Vasi Digitális Könyvtár 830 tételről közöl statisztikát, a Somogyi Elektronikus Könyvtárból 16 kötet tölthető le, a Csongrád Megyei Somogyi-könyvtár különböző helyeken mintegy 40 dokumentumot tesz online elérhetővé, a Borsodi Digitális Könyvtárban 54 könyv található.
Fáy Zoltán