Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.
Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.
A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.
Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.
Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.
Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.
A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.
Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.
Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így
akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a
népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.
Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.
Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.
24 mozifilmben és 23 tévéfilmben szerepelt, emellett több mint harminc fontos szinkronszerepet játszott, a Színházi Adattárban regisztrált bemutatóinak száma 91.
A színház volt az otthona, akárcsak több pályatársának. Miután 1955-ben elvégezte a Színház- és Filmművészeti Főiskolát, a Győri Kisfaludy Színház, a Szegedi Nemzeti Színház, majd a fővárosi Vígszínház társulatában tevékenykedett, az utóbbiban 1964 óta!
A Karikák című filmben Sándor Gézával
A nézők úgy emlékeznek már a szegedi éveire is, mint aki nagyon népszerű és tehetséges volt, sztárallűrök nélkül. Mások kellemes, megnyugtató hangját emelik ki, amelyet a szinkronstúdiók is felfedeztek. Számos, széles körben ismert sikerfilmben kölcsönözte a hangját egy-egy főszereplőnek, így A három testőr, avagy a királyné gyémántjai és A négy testőr, avagy a Milyady bosszúja című filmekben Faye Dunawaynek. Hallhatta őt a közönség Jane Fonda, Glenn Close, Anne Bancroft és Annie Girardot-ként is.
A Karikák című filmben Makláry Jánossal
Hangja ismerős lehet azoknak is, akik követték Örkény István Macskajátékának a rádiós közvetítéséit. A műsorban ő volt Paula. Még többeknek csenghet a fülében Földi Teri hangja, akik a Vuk (1981, r: Dargay Attila) című animációs filmet ismerik és szeretik. Ebben a filmben Ínyt, a kedves anyarókát kelti életre.
A nézők ugyancsak ismerhetik őt a Szomszédok (1987-1999) című teleregényből is, annak ellenére, hogy nem volt benne kiemelt szerepe. Szakmai közegben nem javított a színészek karrierjén az e sorozatban való megjelenés, azonban a nézők közül sokan megismerték és megszerették az első magyar szappanopera szomszédait és azok barátait.
Földi Teri autogramot oszt
Első játékfilmjében még viszonylag fontos szerepet kapott. Az Ifjú szívvel (1953, r: Keleti Márton) Szives Katiját remekül, átélhetően formálta meg. Kár, hogy ez a mozi a munkaverseny- és szabotázsfilmek sematizmusára épült.
A kisebb epizódszerepekben is sikerült magára vonnia a figyelmet. A nézők megjegyezhették határozott és egyben kellemes karakterét például a Butaságom története (r: Keleti Márton, 1965) című komédiában vagy Bacsó Péter Riasztólövésében (1977). Révész György lélektani drámájában, a Hogy állunk fiatalember? (1963) címűben mindössze egy percig van a vásznon, mégis egy fontos epizódszerep az övé, amit remekül lát el.
Fáraó tanár úr feleségének szerepében (Hogy állunk, fiatalember? 1963, r: Révész György)
Második főszerepét hetven éves kora fölött kapta meg a Konyec – Az utolsó csekk a pohárban (2007, r: Rohonyi Gábor) című akcióvígjátékban. Az alkotótársak szerint mint munkatárs rendkívül kedves és együttműködő volt, és még azt se vette rossz néven, hogy a szerep elnyeréséhez próbajátékra hívták. Érdekesség, hogy a filmbéli partnere az akkor már 82 éves Keres Emil volt, aki töretlen színházi pályafutása mellett már 1951-től látható mozi- és tévéfilmekben, de neki is a Konyec volt az első főszerepe. Ebben a szatirikus vígjátékban a színészpár olyan nyugdíjasokat alakít, akiknek megélhetési gondjaik miatt bankrablásra kell vetemedniük.
Földi Teri és Keres Emil (Konyec, 2007)
Kevés színésznő változik előnyére idősebb korára. Földi Teri viszont ilyen. Hatvan, hetven felett még sugárzóbb lett, mint fiatalon. Rohonyi Gábor, a Konyec rendezője így jellemezte: „kedves lény, sugárzik az arca, annyira átüt a lelke fiatalsága”. (Filmkultúra, 2007, II. 16.)
Deák-Sárosi László