a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

Cyberlove – Moziajánló: A nő

her

Tudom, hogy sokan rögtön továbblapoznak a cyberspace téma hallatán, ám ezúttal minden amellett szól, hogy előítéleteiket félretéve ők is megnézzék Spike Jonze eddigi legjobb filmjét, A nőt.

A közeljövőbeli Los Angelesben Theodore (Joaquin Phoenix) különös foglalkozással keresi a kenyerét: érzelmes, stílusos leveleket ír megbízói nevében, a férj nevében a feleségnek, a szülő nevében a gyereknek, akár éveken át – amely szolgáltatás virágzása önmagában is bizonyítja, hogy a valós emberi kapcsolatok bizony átalakulóban vannak. A harmincas férfi saját érzelmeit is kiéli ezekben a levelekben, mivel egy csődbe ment házassággal a háta mögött magányos és csalódott. Hús-vér nők is felbukkannak körülötte, a felesége (Rooney Mara), aki egy fájdalmas szakítás után beadta a válópert, egy régi barátnője (Amy Adams), akivel most egy házban laknak, és egy lány, akivel a barátai próbálják összehozni.


Ezúttal különösen fontos, hogy a feliratos változatot nézzük, hiszen csak így élvezhetjük Scarlett Johansson szexi hangját

Az igazit azonban a cybertérben találja meg, amikor egy új operációs rendszert installál a számítógépére. Az OS1 személyre szabott partnereket hoz létre a felhasználó (néhány röpke kérdéssel felmért) személyiségének megfelelően. A számára létrehozott mesterséges intelligencia a Samantha nevet adta magának. Bizalmas beszélgetéseik következményeképp Theodore egyre inkább úgy érzi, hogy benne megtalálta az ideális nőt, aki okos, szellemes, érzékeny, megértő. Bár egyesekből és nullákból áll, nem egy géphang (naná hogy nem, Scarlett Johannson alakítja – de aki ebből az élményből részesülni akar, az mindenképpen a feliratos kópiát kerese a mozikban), képes a spontaneitásra, fejlődik. Egymásba szeretnek, s mint egy normális pár, veszekednek, szeretkeznek, vagy ami még nagyobb kihívás, társasági életet élnek... (Hogy hogyan? Tessék megnézni a moziban... Ebben a filmben minden ki van találva, mégpedig hihetően...). De hová vezet mindez? Van jövője egy ilyen kapcsolatnak?

her

A film, mint minden jó sci-fi, alapkérdések végiggondolására késztet: Mi a szerelem lényege? A szex? Az intimitás? Az egyediség? Létezhet-e testiségtől mentes, éteri szerelem? (Amely gondolat egyébként nem először vetődik fel az emberiség történetében, már 800 éve is úgy gondolták a lovagköltők, hogy igen, létezik). Egyáltalán, mitől ember az ember? A testétől? A lelkétől? De mi az a lélek és miben lakozik? A nagy kérdések mellett a film számtalan apróságot is szellemesen vet fel a jövő életmódjával kapcsolatban (Például hogyan tesztelhetjük majd, hogy mintaanyák vagyunk-e).

her
Egy közös ebéd?

A film a közeljövőben játszódik, a technológiai fejlődésben és a mentálisan is élenjáró Kaliforniában, ahonnan nézve ez a jövő minden bizonnyal még közelebbinek tűnik. Mindig innen indulnak az életmódot megújító divatok. Hogy a filmben felvázolt történet mennyire reális vagy mennyire nem, arról ne alkossunk elhamarkodott ítéletet. Az üres kocsiban élénken gesztikuláló sofőr látványához már mi is hozzászoktunk, itt a kelet-európai végeken. Ahogyan közöttünk is vannak, akik túlnyomórészt vagy kizárólag a közösségi oldalakon élnek szociális életet, fárasztó és komplikált valós kapcsolatok helyett. Ez a film csak továbbgondolja, a jövő elképzelt technikai lehetőségeihez igazítja azokat a jelenségeket, amelyek már itt vannak. Csak egy lépésre távolodik el attól a világtól, amit ismerünk. Javára szól, hogy víziója nem sötét és nyomasztó, a technológiai fejlődésben rejlő pozitív lehetőségeket is meglátja (végkifejlete pedig kimondottan konzervatív).

her
Egy kirándulás?

A szép új világ tehát nem falanszterszerűen nyomasztó, de kétségkívül steril, egyenstílusú. A barack és lazac árnyalatok megnyugtatóak, az irodák, a lakások, a lépcsőházak díszítései a sehol sem jelen lévő természet emlékeit idézik. Az utcák szélesek, világosak és tiszták, akár a járdára is le lehet ülni, ahogy hősünk többször meg is teszi. A zsúfoltság talán csak a tengerparti jelenetben érzékelhető. A film már csak vizuális élményként is emlékezetes: a CGI-vel létrehozott, Sanghaira emlékeztető Los Angeles elég meghökkentő. (Hogy hogyan csinálják ezeket a mesterséges tájakat, arról itt lehet egy nagyszerű videót látni).

her
Pasztellszínű szép új világ

A címmel ellentétben – mint ahogy a film plakátja is érzékelteti is – ebben a filmben a férfi az abszolút főszereplő, a filmidő túlnyomó többségében őt látjuk. Joaquin Phoenix aprólékos gesztusokból, jellegzetes mimikával építi fel a magányos, kissé nárcisztikus hőst, aki képes átadni magát az érzelmeinek, van humora és önbizalma is. Férfias melankóliája nagyon jól illik a film hangulatához. Scarlett Johansson már sok filmjében bizonyította, hogy ugyanolyan tehetséges, mint amilyen szép. Ezúttal csak a hangjával képes ugyanerre. Közös jeleneteikben úgy válik Phoenix egyenrangú partnerévé, hogy közben nem is látható – teljesítményével a kételkedőket és néhány extravagánsabb fesztiválzsűrit (Róma, Austin) is meggyőzött. A film hangzó világának kidolgozottságára jellemző, hogy (4 egyéb jelölés mellett) a filmet a legjobb zene Oscarjára is jelölték. A dal, amit Samantha írt egy közös délutánon (The Moon Song), sokáig nem megy ki a néző füléből.

Jó hír a karcsúak számára, hogy a nem is oly távoli jövőben visszajön a magas derekú nadrág, de nem a Jimmy Stuart-féle, idétlen formában, hanem letisztult, futurisztikus változatban. A film nyújtotta további bónusz, hogy utána kissé jobban érezzük magunkat a saját valóságunkban. A vetítés után a munkahelyemre tartva, a buszon kimondottan tudtam értékelni azt, hogy a mellettem ülő idegen megkínált egy fél naranccsal, és én mertem elfogadni azt.

A szinkronos előzetes

Ajánljuk:
• romantikusoknak
• programozóknak
• sci-fi kedvelőknek

Nem ajánljuk:
• földhözragadtaknak


A nő
Her
színes, feliratos, amerikai romantikus film, 120 perc, 2013, rendező, forgatókönyvíró: Spike Jonze, szereplők: Joaquin Phoenix (Theodore), Scarlett Johansson (Samantha hangja), Chris Pratt (Paul), Rooney Mara (Catherine), Kristen Wiig (SexyKitten), Amy Adams (Amy)

Bemutató: 2014.02.06.
Forgalmazó: InterCom

Löwensohn Enikő

• Publikálva: 2014.02.06. 09:01 • Címke: moziajánló