Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.
Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.
A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.
Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.
Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.
Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.
A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.
Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.
Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így
akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a
népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.
Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.
Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.
Szász Attila az MTI-nek elmondta, hogy a forgatókönyvet Köbli Norbert írta, aki A vizsga (rendezte: Bergendy Péter, 2010) című filmhez végzett kutatásai közben bukkant a mára csak kevesek által ismert történetre. „Több történetet is talált, amelyek szerinte alkalmasak filmre, az egyik el is készült tavaly, ez volt a Szabadság, különjárat” – idézte fel a rendező, akinek nagyon megtetszett a forgatókönyv, amelyet izgalmasnak és feszültnek talált. „Együtt tovább formálgattuk a könyvet” – tette hozzá, megjegyezve, hogy a könyv alapvetően a csavarokra, a fordulatokra épített. „Norbi általában nem keres főszereplőket, mindenki szemszögét meg akarja mutatni, én pedig azt szerettem volna, ha a nézőket érzelmileg is megérinti a film” – mesélt a közös munkáról az alkotó.
A cselekményt ismertetve elmondta, hogy 1958. augusztus 16-án két magyar emigráns betör a berni magyar nagykövetségre, és túszul ejti a nagykövetet. Miközben az épületet körbeveszi a svájci rendőrség, a berni magyar emigránsok pedig spontán tüntetésbe kezdenek az utcán, a követség falai között feszültséggel és fordulatokkal teli túszdráma bontakozik ki. A rendező kiemelte: a történet legfontosabb eseményei valóban megtörténtek, de a korabeli jelentésekből nem derül ki, hogy mi volt a motivációjuk a túszejtőknek. Egyesek szerint ügynöklistákat kerestek, mások szerint egy figyelemfelkeltő akcióval akarták felhívni a figyelmet az eltiport magyar szabadságharcra. „Ezek megválaszolatlan kérdések lógtak a levegőben, így Norbi szabadon kombinálhatott, és a túszdráma műfaját választotta. Én pedig azt láttam, hogy van két srác, akik akár az utolsó csepp vérükig a szabadságért küzdenek” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy szerette volna azt is megmutatni, hogy mit jelent a mártíromság, különösen annak tükrében, hogy Nagy Imre miniszterelnököt a cselekmény ideje előtt két hónappal végezték ki. „Ezekről a mai fiatalok csak a történelemkönyvekből tudhatnak, és ha egy kicsit meg tudjuk magyarázni, mai nyelvre fordítani, akkor már úgy érzem, sikerrel jártunk” – vélekedett.
A nagykövetet Kulka János alakítja, aki A vizsgában a tartótisztet játszotta. Szász Attila eleinte tartott attól, hogy így párhuzamot vonnak majd a nézők Bergendy Péter filmjével, ám a végeredménnyel elégedett. „Végül nagyon boldog voltam, hogy ő játszotta el a karaktert, nagyon jól megfogta esendőségét, ellenszenvességét” – magyarázta. A rendező szerint nagyon összetett figuráról van szó, aki ugyan hűséges a rendszerhez, mégis inog a széke. A két túszejtőt Szabó Kimmel Tamás és Kádas József alakítja. Az egyik figura az óvatosabb, gondolkodóbb, a másikat a forradalmi hevület és érzelmek irányítják – tette hozzá. „Aztán annyi minden történik, hogy egyre többször kénytelenek improvizálni, így az érzelmek kezdenek irányítani” – mutatott rá a rendező, aki szerint fantasztikus élmény volt a színészekkel dolgozni, az ő tehetségüknek köszönhető a forgatás gyorsasága is.
A további szerepekben többek között Lovas Rozi, Szikszai Rémusz, Balsai Mónika, Lábodi Ádám, Szalay Marianna, Katona László, Takátsy Péter és a magyar származású svájci színész, Laszlo I. Kish látható.
A 17 napos forgatás tavaly ősszel Budapesten zajlott a Médiatanács Magyar Média Mecenatúra programjának 120 millió forintos támogatásával. „Nehéz volt a helyszínkeresés, hiszen el kellett hitetnünk, hogy 1958-ban Svájcban vagyunk” – mesélte a rendező, hozzátéve, hogy végül szerencséjük volt, mert egy helyen megtalálták az összes szükséges helyszínt, így költözni sem kellett. A producer Lajos Tamás és Mink Tamás, az operatőr Nagy András volt. A 76 perces filmalkotás tévéfilmnek készült, de a rendező szerint a műfaj nem befolyásolta a munkát, ugyanúgy készítette, mintha mozifilmet forgatnának.
A berni követet február 25-én 20.20 órakor mutatja be az M1, a tévépremier után a film megjelenik DVD-n és külföldi fesztiválokon is indulni fog.
MTI