Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
Korábban már több sikeres képeslap-digitalizálási projektről beszámoltunk, többek között a keszthelyi Balaton Múzeum által digitalizált képeslapokról. Ezek túlnyomóan Balaton-környéki településekről küldött képeslapok voltak, a környékbeli látnivalókkal.
Az Arcanum most öt múzeum képeslapgyűjteményét digitalizálta és tette elérhetővé. De nem csak a listán futhatunk végig, hanem egy világtérképen is bolyonghatunk, ahol be vannak jelölve a helyek, ahonnan küldték a képeslapot, Izlandtól Indiáig, Amerikától Oroszországig.
Az OpenStreetMap (amely a Google Maps-szel ellentétben nyílt forrású közösségi térkép) bejelölték a városokat, hogy honnan küldték, vagy mit ábrázol egy-egy képeslap. Természetesen elolvashatjuk azt is, hogy mit üzent a képeslap írója. Ez összességében felér egy is világkörüli közösségi útinaplóval, ráadásul a múltból.
A Reykavíkról küldött 1921-es képeslap
Az NKA támogatásával létrejött projektben öt múzeum (Zempléni Múzeum, Országos Széchenyi Könyvtár, Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, Magyar Mezőgazdasági Múzeum, Damjanich János Múzeum) közel 300 000 képeslapja kereshető és tekinthető meg az oldalon.
A legkorábbi képeslapok az 1880-as évekből származnak (bár az adatbázis összetett keresőfunkciója szerint régebbiek is vannak, de ezek inkább az 1900-as évek elejéről származnak – tekintve, hogy képeslapokat világszerte csak az 1840-es évek tájékán kezdtek el küldeni).
Régi látkép üzenettel keretezve, az 1890-es évekből
Miklós, amint megérkezett Pestre, egy Nyugati Pályaudvart ábrázoló képeslapon értesítette őnagyságát 1917-ben
De nem csak távolabbi látnivalókat csodálhatunk meg, hanem mókás köszöntőlapokat is. Például, amelyet „A jó kis Bandikának” – vélhetően egy szófogadó kisfiúnak – küldtek...
A további, több mint 299 996 képeslap itt böngészhető.
Bakk Ágnes