a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

​A Moszfilm stúdió filmjei az Urániában

uraniaA legjelentősebb orosz filmstúdiót, a fennállása 90. évfordulóját ünneplő Moszfilmet mutatják be május 8. és 11. között az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

A Moszfilm napok keretében a legújabb produkciók mellett filmtörténeti ritkaságokat láthat a közönség, köztük egy élőzenével kísért némafilm-előadást, korszakalkotó zenés vígjátékokat, valamint a monumentális és vásznon ritkán látható Háború és békét.
   
Tizenkét alkotáson keresztül mutatják be a magyar nézők számára sem ismeretlen filmstúdió történetét és aktuális helyzetét. A csütörtöki nyitó vetítésen – amely ingyenes, de regisztrációhoz kötött – a „2012 legjobb orosz filmje” díjával elismert Fehér Tigris című második világháborús drámát láthatja a közönség. Karen Sahnazarov filmjét az egyik főszereplő, Vitalij Kiscsenko is elkíséri Magyarországra.

feher_tigris
A fehér tigris
  
A Moszfilm jelenét a Fehér Tigris mellett három további játékfilm képviseli, ezek között van Larisza Szagyilova Ő című 2013-as társadalmi drámája is. A film aktuális témát dolgoz fel: elsőként foglalkozik behatóan az Oroszországba vándorló közép-ázsiai vendégmunkások kiszolgáltatott helyzetével.

A rendezvény nyolc filmből álló retrospektív programja végigvezeti a nézőt szinte az egész 20. századon. A némafilmkorszak végén, 1927-ben készült Ágy és dívány egy rendhagyó szerelmi háromszögtörténet, amelyet Darvas Ferenc zongorakíséretével vetítenek. Az 1956-os Karneváli éjszaka, a hruscsovi „olvadás” időszakának kultikus zenés vígjátéka mellett megtekinthető az 1979-es, annak idején betiltott Téma is, amely egy vidékre költöző író szemléletváltását mutatja be. Az 1990-ben készült Így nem lehet élni sokkoló erejű dokumentumfilm a szovjet társadalom kevéssé ismert rétegeiről, alapvető ellentmondásairól.

A múlt századi klasszikusokat felsorakoztató programon belül is különlegesség az 1965 és 1968 között készült, négyrészes Háború és béke, Szergej Bondarcsuk Oscar-díjjal is elismert monumentális alkotása. Tolsztoj regényének adaptációját a korabeli magyar szinkronnal, celluloidról láthatják a nézők, kedvezményes áron.

A filmnapok keretében kerekasztal-beszélgetést is tartanak csütörtök este, ennek során az orosz film tartalékairól, távlatairól, valamint a szovjet filmkincs sorsáról kérdezik a Moszfilm két igazgatóhelyettesét, Szvetlana Piljovát és Vlagyimir Rjaszovot. A beszélgetésen részt vesz Geréb Anna filmtörténész, Lugossy László filmrendező és a program összeállításában közreműködő Forgács Iván filmtörténész is.
   
A filmnapok ideje alatt az Uránia emeleti kávéházában a Moszfilm múltját megidéző kiállítás látható. A filmeket három kivétellel orosz nyelven, magyar felirattal vetítik.

moszfilm

Felénk fordul Vera Muhina szobra, A munkás és a kolhozparasztasszony. A korosabb nemzedékek számtalanszor találkozhattak ezzel a logóval, amely az egész szovjet filmgyártást szimbolizálta számukra. Pedig csak a moszkvai filmgyár, a Moszfilm produkcióinak elején jelent meg a vásznon, és azokon is csak 1947 óta. Maga a stúdió 1924-ben kezdte meg folyamatos működését. Két államosított, márkás orosz gyártóhely, Hanzsonkov és Jermoljev műtermének egyesítésével alakult meg, és egyszerűen az Állami Filmbizottság Egyes Filmgyára nevet viselte. Bár a felszerelése elegendő volt ahhoz, hogy elkészülhessenek Kulesov, Eizenstein, Pudovkin, Room némafilmes remekei, már a 20-as évek végén felmerült az igény, hogy a szovjet filmek egy Hollywoodhoz hasonló gyártási komplexumban készüljenek. 1931-ben adták át a nagy, korszerű filmgyárat, amelyben a hangosfilm elterjedése azonnal új fejlesztéseket követelt.

A háború alatt a stúdiót Alma-Atába költöztették, ott született meg Eizenstein Rettegett Ivánja is. A visszatérés után újabb fontos korszerűsítések történtek, kifejlődött a színes filmtechnika. A Moszfilm igazi filmművészeti központtá, Európa egyik legnagyobb filmgyárává vált. Itt készült a szovjet film két Oscar-díjas produkciója, a Háború és béke és a Moszkva nem hisz a könnyeknek Szergej Bondarcsuk, illetve Vlagyimir Menysov rendezésében. Itt bontakozott ki Andrej Tarkovszkij és Nyikita Mihalkov művészete. És eszünkbe jutnak egymás után a jelentős alkotók, többi kedvencünk, akik szintén a Moszfilmben dolgoztak: Grigorij Csuhraj, Elem Klimov, Larisza Sepityko, Andrej Mihalkov-Koncsalovszkij, Vaszilij Suksin, Alekszandr Mitta, Gleb Panfilov, Alekszandr Alov, Vlagyimir Naumov, Eldar Rjazanov. A nagyszerű, emlékezetes művek felsorolásába pedig nem is érdemes belekezdeni.

A Szovjetunió szétesése és az Oroszországi Föderáció megalakulása után a stúdió nehéz anyagi helyzetbe került. 1998-ban a nyolcvanas években feltűnt kiváló rendező, Karen Sahnazarov vette át vezetését. Irányítása alatt az állami tulajdonú filmkonszern komoly technikai fejlődésen ment keresztül, ami ismét Európa vezető filmgyárainak sorába emelte. Igaz, a saját produkciók száma igen alacsony, a gyár fő profilja jelenleg a szolgáltatás.

Program (pdf)

MTI-Uránia

• Publikálva: 2014.05.05. 09:56 • Címke: film, fesztivál