Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.
Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.
A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.
Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.
Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.
Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.
A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.
Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.
Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így
akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a
népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.
Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.
Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.
A film igazi közösségi alkotás: egyrészt a hazai gyakorlatban eddig ismeretlen, ún. „crew-funding” finanszírozásban készült (azaz a stáb adta össze rá a pénzt), másrészt a kritikusi és nézői visszajelzéseket figyelembe véve, újravágva, az első változathoz képest 20 perccel feszesebb, fekete humorral fűszerezett akció-vígjátékot láthat a közönség. A Fekete levesben a kitűnő színészeken túl számos legendás, a kulturális közéletben jól ismert személyiség szerepel: Máté Gábor, Nagy Zsolt, Fátyol Hermina, Szabó Simon mellett Vágvölgyi B. András író-filmrendező, az ikonikus Perjés Zoltán aka Feaky D, illetve az Amerikában is sokat foglalkoztatott divattervező, Herczeg Zoltán kapták a főszerepeket.
Novák Erik harmadik filmje (Nyócker, Zuhanórepülés), a Fekete leves egy alvilági témájú, fekete humorral fűszerezett akció-vígjáték. A sokmilliós póker adósságba keveredett DJ tippet kap, hogy mászhat ki a zűrből: „csak” egy páncélautót kell megszerezni. Az akcióhoz az éppen diliházban pihenő haverját és annak ápolt barátait szervezi be. A bolondkommandó meglepő profizmussal csinálja meg a nagy balhét. A 300 milliós zsákmány örömére óriási bulit rendeznek. Csajok, drog, rock and roll, mostantól övék a világ! De jön a fekete leves, kiderül, komoly gondban vannak. A maffia rettegett főnökét rabolták ki, aki nem a rendőrségre szokott rohangálni, ha bántják. Most is saját hatáskörben indít bosszúhadjáratot. Az esély a menekülésre szinte nem is létezik… Vagy mégis?
A film nyitójelenete
A film sajátos hangvételéhez hozzájárul, hogy a színészek saját nevükön szerepelnek, a párbeszédek pedig improvizáción alapulnak, melyek merítenek és építenek a szereplők saját személyiségéből és problémáiból, ezzel elérve az átfedést a valóság és a fikció között. A hozzávetőlegesen 100 milliós költségvetésű független magyar produkció a hazai gyakorlatban eddig ismeretlen, ún. „crew-funding” finanszírozásban készült: 2 millió forint készpénz felett 98 millió forintnyi értéket képvisel a szereplők és a stáb befektetett ideje és munkája. „Szeretünk filmezni és mindenáron filmet akartunk csinálni! Miután a mozink szinte teljes mértékben improvizatív, kész forgatókönyv nélkül esélyünk sem volt pályázni, ezért a filmben mindenki ingyen, lelkesedésből dolgozott, s így minden résztvevő egyben tulajdonosává is vált a filmnek, a részesedést majd a bevételből kapják. Úgy érzem, épp ez a fajta organikus, közösségi alkotásmód teszi különlegessé és hitelessé a Fekete levest.” – nyilatkozta Novák Erik rendező.
Fátyol Hermina (forrás: a film Facebook-oldala)
A Fekete leves nemcsak közönségfilm, de közösségi alkotás is abban az értelemben, hogy az első vetítésekhez képest egy újravágott verzió. „A Titanicos vetítések után kérdőíveket osztottunk ki a nézőknek a filmmel kapcsolatban, valamint komolyan vettük a filmkritikusok véleményét is, így a hivatalos forgalmazásba már egy feszesebb, 20 perccel rövidebb, így 93 perces mozi kerül majd.” – mondta Kresmery Dániel, producer. A történetet Perjés Zoltán, Nagy Viktor, Luca Bercovici, Novák Erik és Baráth Gyula ötlete alapján a rendező Novák Erik írta, aki színészként is feltűnik a filmben. A Fekete levesben szerepel Máté Gábor, Nagy Zsolt, Fátyol Hermina, Szabó Simon, Vágvölgyi B. András író-rendező, DJ Feaky-D, az ismert divattervező, Herczeg Zoltán, és még nagyon sokan mások. A film operatőre Dobóczy Balázs, a producerek Kresmery Dániel és Darvas Csanád, a vágó Csillag Manó. A film zenéjét Perjés Zoltán szerkesztette, az eredeti zenéket László Viktor és Grósz Arthur Valentin szerezték, továbbá a Mystery Gang, a Neo, az Anima Sound System, a Mississippi Big Beat, Perjés Zoltán és a Balkán Fanatik dalait is felhasználták az alkotók. A Fekete leves június 5-étől legalább 40 DCP kópiával a Krez Film forgalmazásában látható a magyar mozikban.
Sajtóközlemény