a rovat írásai

Europeana: Magyarország a régió élén áll a feltöltésben

Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.

Digitalizálták az Örök Várost

Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.

Közgyűjteményi digitalizálási stratégia: előny a fogyasztónál

Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.

Norvégia egyszerűen digitalizálja Nigéria irodalmát

A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.

Itt van szinte minden, ami '56-ról fennmaradt

Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.

Rembrandt rajzára leltek a digitalizálás során

Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.

375 ezer műalkotás fotója ingyen

Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.

57 útvonalon sétálgathatunk a Vatikánban

A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.

Moldvai cigány családi hagyatékok digitalizálása

A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.

A független Burma a helyi lakosok fotóin

Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is  tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.

Itt az új Lánchíd-adatbázis

Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.

Digitalizálás összes cikke »

Szomszédaink voltak – A nemzeti levéltár online kiállítása

szomszedainkvoltaklead

A holokausztra és a vészkorszakra vonatkozó dokumentumokból mutat be válogatást a Magyar Nemzeti Levéltár és tagintézményei által rendezett Szomszédaink voltak című online kiállítás az emlékévhez kapcsolódva.

„A szervezők olyan tematikát állítottak össze, amely a magyar zsidóság helyi társadalmakba való beágyazottságából kiindulva mutatja be az 1930-as évek végének zsidóellenes törvénykezését, annak a mindennapi életre gyakorolt hatásait, majd a tragikus 1944-es esztendőt. Mindezek mellett a virtuális gyűjtemény érinteni kívánja a nyilas terror hónapjait éppúgy, mint végül a túlélők hazatérésének korántsem könnyű történetét” – közölte az intézmény csütörtökön az MTI-vel.

zsidohitkozsegmagalakulasarol
Dokumentum a Szekszárdi Izraelita Hitközség megalakulása

A Levéltár oldalán elérhető online tárlat hét témakörben mutatja be az dokumentumokat, például külön egység foglalkozik a zsidótörvényekkel és a munkaszolgálattal, a német megszállással, a Sztójay-kormánnyal és az új belügyi vezetéssel, valamint a kifosztással, gettósítással. A több mint 100 dokumentum között a gettósításkor és a deportálások előtt történt öngyilkosságokról szóló jelentések, a zsidó tulajdonban lévő telefonok leszereléséről vagy éppen a zsidótörvények hatálya alóli mentesítésekről szóló iratok is olvashatók. A dokumentumok között található egyebek mellett kérelem a gettó részére napi 50 liter sovány tej kiadására a Zsidó Tanács nevében, feljelentés a zsidótörvény kijátszásával kapcsolatban, jelentés a gettósításkor végzett munkálatokról, valamint elolvasható a nagykállói kaszinó elleni panasz is, amelyet azért panaszoltak be, mert zsidókat is felvett a tagjai közé.

kerelem50litertejzsidogettoleveltar
Kérelem a gettó részére napi 50 liter sovány tej kiadására a Zsidó Tanács nevében

Az online kiállítást a Nemzeti Civil Alapprogram Holokauszt Emlékév 2014 pályázata támogatta. A bemutatott dokumentumokat az intézményrendszer valamennyi tagintézményének és levéltáros munkatársainak aktív közreműködésével válogatták ki és látták el háttér-információkkal.

MTI

• Publikálva: 2014.05.15. 16:35 • Címke: digitalizálás, hír, holokauszt70