a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

​Edgar Degas indokolatlan magányossága

degas_lead180 éve született Edgar Degas, aki egész életében rajzolta, festette és mintázta a gyönyörű nőket, de sosem nősült meg, és gáláns kalandjairól, elcsábított modelljeiről sincsenek feljegyzések. Pedig tengernyi alkalma lett volna az ismerkedésre a párizsi Opera színfalai mögött, a lóversenyen vagy a zenés kávéházakban. Talán a művészet papja volt, nem hagyta, hogy a hullámzó érzelmek, a családi csaták eltereljék figyelmét a lényegről?

Az, hogy 1834. július 18-én Edgar Germain Hilaire de Gasként pénzzel foglalkozó nemesi családba született, egész életére biztosította anyagi hátterét, ami meghatározó lett művészetére nézve is. Teljesen átadhatta magát a festésnek, hiszen nem volt egy percre sem kitéve a megrendelők, a galériások kényének-kedvének. Addig dolgozott egy-egy vásznán, ameddig csak akart, egyik megrendelője 13 évet várt a festményére úgy, hogy ez első időkben még sűrűn érdeklődött a szállításról, amire mindig csak azt a választ kapta, hogy az a napokban meg fog történni.

degas_opera
Opera

Persze, az anyagi függetlenség még nem tesz festővé, a jogásznak induló Degas (1870-től, a császárság bukását követően írja így a nevét) párhuzamosan képzőművészeti tanulmányokat is folytatott, amit szerető atyja azzal is támogatott, hogy gimnazista korában kis műtermet rendezett be neki, és emellett kiállításokra, előadásokra és koncertekre is hordta. Degas legfőképp nagy igyekezettel másolta a Louvre-ban a nagyokat. Hogy aztán az ebben kevésbé tehetséges Cézanne-nal találkozott-e itt, azt nem lehet tudni, viszont a hasonló festőfelszereléssel érkező Édouárd Manet-val összefutott egy Velazquez előtt, az biztos. Innen indul ugyanis a két festő barátsága, és az addig leginkább magányosan alkotó Degas visszafogott társasági élete is a Café Guerboisban, az impresszionisták törzshelyén.

degas_akt
Akt

Ezt megelőzően a klasszikus hagyományokból kiinduló Degas azért egy nápolyi rokonlátogatás kapcsán beutazza Itáliát, vázlatokat készít Firenzében, Rómában, és Orvietóban is. III. Napóleon császárságának dicstelen vége után (Degas katonaként hőstettek helyett soha nem gyógyuló szembajt szerez a hátországban) a New Orleans-i kereskedő rokonokhoz is eljut, majd már Párizsban megfesti a látottak alapján a 12 férfialakot felvonultató Gyapotkereskedés New Orleansban című képét.

degas_orleans
Gyapotkereskedés

A műfajból adódóan túlnyomóan férfiak vannak az életét végigkísérő lóversenyes képein is, aztán vége, innentől csak fiatal és gyönyörű nők, balerinák, énekesnők, fürdő, fésülködő és öltözködő kisasszonyok kerülnek fel vásznaira. Na jó, fest vasalónőket és kalaposokat is, de a kivétel ez esetben is erősíteni látszik a szabályt. Degas kitűnő fényképésze a pillanatnak. A legszebb mozdulatoknál nyomja meg a kioldót, állítólag a rengeteg rajzolás után képes volt arra, hogy egy vonallal adja vissza elképesztő látószögekből a bonyolult táncmozdulatokat is. Az olajfesték mellett egyre nagyobb szerephez jut ezeknél a képeknél a pasztell, de szemének romlása miatt a pálya végén kisplasztikákat is készít a jellegzetes balettos mozdulatvilágot tökéletesen visszaadva.

degas_táncos
Táncos

A remek irodalmi és filozófiai műveltséggel rendelkező és zeneértő Degas a festés mellett szonetteket és irodalmi szintű leveleket is írt, és lelkesen látogatta a képzőművészeti aukciókat, ahol sokszor megszorult művésztársait is megsegítette egy-egy vásárlással. Akik egyébként büszke és magának való embernek tartották már csak azért is, mert kendőzetlenül megmondta műveikről a véleményét. Tíz festménnyel ott van 1874-ban Nadar műtermében, az impresszionisták legendás első tárlatán, de a világért sem vonulna ki állványával és palettájával a természetbe. Nem szereti az impresszionista kifejezést sem, és természetesen a századfordulóra, kissé megkésve megérkező hírnévnek is csak a kellemetlen oldalát látja. A nőkkel szemben pedig hosszú élete során egyszerre volt félszeg és büszke, ez lehetett a másik oka indokolatlan magányosságának.

degas_1855
degas

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2014.07.18. 10:58 • Címke: évforduló, képzőművészet