Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
A Google a Cseh Nemzeti Könyvtár gyűjteményének 140 ezer darabját digitalizálja. A közös digitalizálási program során a dokumentumok felkerülnek a Google Books valamint a Manuscriptorium European Digital Library oldalára is.
A Cseh Nemzeti Könyvtár a 2010-es megállapodást követően kezdte el a digitalizálási projektjét, amelyet Hans Knoll, a könyvtár tudományos igazgatója vezet. A Google a gyűjteményből mára már 30 ezer könyvet digitalizált. Az Európai Bizottság 10 évvel ezelőtt még nem látta ilyen gyorsnak a digitalizálás folyamatát, ezért is döntöttek úgy, hogy megalapítják az Europeana honlapját. Ezzel egyidőben alapították meg a Manuscriptorium oldalát is, hogy a régi gyűjtemény kódexeit ott is bemutathassák. UNESCO-díjat is kapott a projekt, bár sikerei továbbra is az állami forrásoktól függnek.
Ha teljes felbontásban szeretné böngészni az oldalt, kattintson a képre
Knoll azt nyilatkozta a Cseh Távirati Irodának, hogy már több mint 4000 kéziratot és kódexet digitalizáltak, de a könyvtár gyűjteményében összesen 14 000 kézirat, 4200 ősnyomtatvány és 200 000 régi könyv található. A Google Books projektje keretében 19. századi irodalmi alkotásokat is digitalizálnak. A Cseh Nemzeti Könyvtár általános igazgatója, Tomáš Böhm azt is elmondta, hogy ez egy egyedülálló együttműködés, hiszen egy közintézménnyel fogott össze a Google.
A könyvtár 2008-ban küldte el a gyűjteményében található kódexek leírását és a Google választotta ki azokat, amelyekre biztosan nem állnak szerzői vagy publikálási jogvédelem alatt. Mindegyik külföldre küldött darabot elláttak vonalkóddal, felbecsültették az értékét és restaurálták is, ha szükséges volt. A projekt költségét a Cseh Nemzeti Könyvtár 20%-ban (évente 4 millió cseh koronáig), míg a Google 80%-ban állta.
A Manuscriptorium oldalán itt érhetőek el az eddig már digitalizált művek.
praguepost.com/mandarchiv.hu