a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

Az éneklő bolond tényleg énekelt

singingMa 85 éve vetítettek először hangosfilmet Budapesten.

A filmtörténet során sok olyan esemény, változás történt, ami hatással volt az adott kulturális és társadalmi érára, legyen az technikai vagy tartalmi újdonság. Maga a mozgókép megjelenése is alapvető jelentőségű volt a vizuális kultúra területén, hát még amikor ehhez hang is párosult… El tudnánk ma képzelni a mozit beszédhang, zene és minden egyéb hangeffekt nélkül? Gyanítom, nem.

Igaz, ennek valamelyest ellentmond az a szakmai elismerés és díjeső, amit a 2011-ben bemutatott The Artist – A némafilmes című, játékidejének nagy részében némafilmként működő film tudhat magáénak. De mi is volt sikerének a titka? A színészek alakítása? A film képi világa? Vagy a fontos filmtörténeti korszakváltás emberközeli elbeszélésbe ágyazott bemutatása? Sok édes után jólesik a sós, ennyi csupán?

Bizonyára meg volt a maga hangulata a századforduló körüli évtizedekben a némafilmeknek, a vetítésre szolgáló helyiségben, élőzenei kísérettel filmet nézni – a jelenből visszatekintve – minden bizonnyal páratlan élmény lehetett. Az akkori filmszínészeknek is egészen mások voltak az művészi eszközeik, a testbeszéd, a néha már túlzó mimika, a smink, a kosztümök, amelyek nagyobb szerepet kaptak a filmkészítés e korszakában, mint korábban a színházban, vagy a későbbi filmforgatások alatt.

Az első hangosfilmet 1927-ben mutatta be a Warner Brothers filmstúdió New Yorkban, bár már az 1800-as évek végén is próbálkoztak a hang és a kép egyszerre történő közvetítésével. Azonban az 1927-es Jazzénekes című film a várakozásokkal ellentétben nem hozott akkora sikert, mint remélték. A filmes szakma idegenkedett az újdonságtól, nem csoda, hiszen a színészek eddig nem használták a hangjukat, a rendezőknek erre nem kellett figyelniük, az új technikára történő átállásban csak a kényelmetlen változást és a kiadásokat látták, mi több, így voltak ezzel a filmszínházak üzemeltetői is.

singing_fool

1929. szeptember 20. meghatározó dátum hazánk filmtörténetében. Ezen a napon nagy volt a sürgés-forgás a régi Fórum mozi (ma a Puskin) környékén. A Jazzénekesben főszerepet játszó – nem mellesleg valóban jazzénekes – Al Jolson szerepelt a Warner második hangosfilmjében, Az éneklő bolondban is. Ezt a filmet hozták el a magyar közönségnek. A mozi előtt a Kossuth Lajos utcát lezárták, érkezni a Ferenciek tere felől lehetett. Rendőrök mindenütt. Illusztris vendégek gyülekeztek az alkalomnak megfelelő öltözékben este hat óra előtt. Pontban hat órakor az ajtókat bezárták, a vetítés megkezdődött.

Karinthy Frigyes, Az Est tudósítója a következőképpen írta le élményeit: „A zene véget ér és egyszerre beszélni kezdenek. Tökéletesen és nagyszerűen, hogy libabőrös lesz mindenki háta. – Hiszen ez egy szerelmi dal! – Igen, egyszer én is lehetek szerelmes! Persze mindez angolul. Egyszerre csak a film alsó részén megjelenik diszkréten, cseppet sem zavaróan a magyar felirat, az, amit angolul mondanak. A megoldás nagyon jó.” Azonban a film megítélése a közönség körében vegyes volt. De az Al Jolson által a filmben énekelt Sonny Boy nagy sikert aratott, több mint egymillió példányban fogyott, köszönhetően a hangosfilm technikájának.

1930-ban korszerűsítik a budapesti premiermozikat, azonban a némafilmszínházak és a kisebb mozik nehéz sorsra jutnak, többük be is zár. 1931-re vidéken is elterjed a hangosfilm, és mivel a technológia egyre könnyebben és olcsóbban elérhető, a kisebb filmszínházaknak ismét megéri működni. A magyar filmgyártást is megreformálta a hangosfilm, 1931-ben Székely István elkészíti az első igazán sikeres magyar hangosfilmet, a Hyppolit, a lakájt, ettől fogva nem volt megállás.

A hangosfilm tehát utat tört magának, még ha ez az út rögös is volt az elején. A közönség is megbarátkozott az újdonsággal. Nekünk, így 85 évvel később már egyértelmű a hang a filmmel szinkronban, sőt, manapság csupán ennyi talán már kevés is.

Kondákor Ferenc

• Publikálva: 2014.09.20. 08:24 • Címke: évforduló, filmtörténet