Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
Az online fotógyűjtemény a héten hatalmas anyaggal, 2200 fotóval bővült, amelyeket Lissák Tivadar gépészmérnök készített 1933 és 1948 között. A publikálást követően napokig elérhetetlen volt a Fortepan megújult oldala, annyian voltak kíváncsiak ezekre a ritka felvételekre.
A több mint 8000 negatívot tartalmazó anyagból több mint 2000 fényképet válogattak, archiváltak és szkenneltek be a Fortepan önkéntes munkatársai. Az előkészítés több mint két hónapot vett igénybe.
Lissák Tivadar
Lissák a Siemens Műveknél dolgozott, mint gépészmérnök. Részt vett a Délvidék visszacsatolásánál szolgáló műszaki alakulat munkájában, tartalékos tiszt volt, és élénk családi életet élt, budai polgári módon: nyaralt, nagy társasága volt és mindeközben szenvedélyesen fotózott. A hatalmas mennyiségű negatív ami fennmaradt utána, nagy elkötelezettségre vall, hiszen nemcsak állandóan fényképezőgéppel a nyakában járta a várost és a világot, de a pénzt sem sajnálta hobbijára. 1934 és 1948 között rengeteget fotózott. Neki köszönhetjük, hogy fennmaradt néhány kép a csillagos házakról, amelyeket eddig ritkán láthattunk.
Tartalékos tisztként is kiváncsi szemmel nézte, hogy mi történik körülötte, a hétköznapi élet pillanatait is lekapta.
Tárgyfotózással is próbálkozott, az alábbi képen gyermekei karácsonyi ajándékait fotózta le fehér vászon elé állítva.
Bepillanthatunk a családi életbe is, nyaralásaikba, vagy olyan világvégi buli hangulatba, amelyet egyik-másik képen nagyon érzékletesen mutat be.
A gyűjtemény unikális csoportja a korabeli utcai plakátokat örökíti meg. A nyilas plakátokról készült felvételek nagy erővel adják vissza a magyar történelem talán legsötétebb korszakának atmoszféráját.
Fotók: Lissák Tivadar / Fortepan
mandarchiv.hu