Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár képdigitalizálási akciót hirdet az intézmény alapításának 110. és az első hálózati tagkönyvtár megnyitásának 100. évfordulójához kapcsolódóan.
2014. novemberétől a jelentkezők a könyvtárosok segítségével digitalizálhatják saját készítésű, 1989 előtti, A/4 méretnél kisebb fotóikat, amelyek a főváros épített környezetéről (épületeiről, lakóházairól, tereiről, fővárosi vagy országos szintű eseményeiről stb.) készültek. A könyvtár vár minden könyvtárral és olvasással kapcsolatos fotót is.
A digitalizált képek felkerülhetnek a FSZEK honlapjára és gyarapíthatják az FSZEK Budapest Gyűjteményének anyagát is. Kérésünk, hogy nevezzék meg a fotón látható épületet, helyszínt, eseményt, és a kép készítésének idejét! A jelentkezőknek nyilatkozniuk kell a fényképek digitális másolatának ajándékozásáról és felhasználási jogáról. A könyvtár a beérkező képek közül kiválasztja, melyek kerülnek fel honlapjára. Az eddig digitalizált képek itt láthatók.
XIII. kerület, Máglya köz és a Göncöl utca közötti frissen épült játszótér 1959 májusában. A kép tulajdonosa: Kiss Ágnes. (forrás: Szabór Ervin Könyvtár honlapja)
Innen lehet kiválasztani a hozzánk legközelebb eső, a programban részt vevő tagkönyvtárat. A szervezők kérik, időpont-egyeztetés végett az érdeklődők telefonon előzetesen jelentkezzenek be a könyvtárba! A könyvtár munkatársai azokat a fényképeket tudják digitalizálni, amelyek esetében a kép tulajdonosa megadja a nevét, és hozzájárul a kép ingyenes közzétételéhez, valamint pontos adatokkal tud szolgálni a képről.
Forrás: Szabó Ervin Könyvtár honlapja