a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Chagall-kiállítás nyílik Pécsett áprilisban

chagallead

A 20. század egyik legkiemelkedőbb, legsokoldalúbb képzőművésze, Marc Chagall (1887-1985) alkotásaiból nyílik kiállítás áprilisban Pécsett – jelentette be a Janus Pannonius Múzeum művészettörténeti osztályvezetője szerdán a baranyai megyeszékhelyen, sajtótájékoztatón.

Sárkány József elmondta: április 24. és október 31. között a művész 148 alkotása látható a Martyn Ferenc Múzeum Káptalan utcai épületének emeleti kiállítótermeiben. A tárlat anyaga bibliai témájú és Homérosz Odüsszeia című művéhez kapcsolódó litográfiákból, a Párizsi Opera mennyezetének megújítására készült tervrajzokból, vázlatokból és a jeruzsálemi Hadassah Egyetemi Kórház zsinagógájának ablakillusztrációiból áll – közölte a főmuzeológus. Sárkány József megjegyezte, hogy Pécsen néhány évvel ezelőtt volt már Chagall-kiállítás, de az nagyságrendjét tekintve messze elmarad a most tervezettől. Hozzáfűzte: a tavasszal látható műveket ebben az összeállításban még nem mutatták be Magyarországon.

Magyar Attila, a Janus Pannonius Múzeum gazdasági vezetője arról szólt, hogy a múzeum idei „húzó kiállítása” egy német céggel kötött kedvező szerződésnek köszönhetően jön létre, és várhatóan kiegészül két, a Szépművészeti Múzeumban őrzött Chagall-képpel. A tárlat a múzeum részéről nem igényel jelentősebb anyagi ráfordítást, a logisztikai és biztosítási költségeket a német partner vállalja a jegybevételek egy részéért cserébe – mutatott rá. A gazdasági vezető utalt rá: a tavalyi Leonardo-kiállításnak köszönhetően az előző évi 80 ezerről 150 ezerre nőtt a múzeumhoz tartozó intézmények látogatóinak száma, s abban bíznak, hogy kiállításaik iránt idén is hasonló lesz az érdeklődés. Kőhalmi Andrea, a Janus Pannonius Múzeum kommunikációs és marketing osztályvezetője azt hangoztatta, hogy idén „erős és izgalmas kiállítási programmal” várják az érdeklődőket, nem csak Chagall művei miatt lesz érdemes a turistáknak Pécsre jönniük. Kiemelte, hogy február 28-án a Modern Magyar Képtárban kezdődő Országos Kisplasztikai Quadriennálén 85 művész 135 alkotása csodálható meg, május 15-től a Múzeum Galériában az európai analitikus festészet meghatározó alakja, Gianfranco Zapettini művei, május 22-től a Vasarely Múzeumban Victor Vasarely fia, a Renault emblémáját is tervező Yvaral munkái láthatók.

Gábor Olivér, a Janus Pannonius Múzeum Régészeti Osztályának muzeológusa örömének adott hangot, hogy májusban Pécs és Baranya római kori leleteit bemutató állandó régészeti kiállítás nyílik a Káptalan utca 4. szám alatt. A nagyközönség számos edény- és üveglelet mellett láthatja egy 2. századi halotti kocsi felszerelését, egy Dunaszekcsőn talált Marcus Aurelius-szoborfejet, valamint megnézheti a Sopianae-t bemutató élethű, háromdimenziós animációt is – mondta el. A régész szavai szerint az állandó régészeti kiállításnak azért van jelentősége, mert ilyen rendezésére a pécsi régészeti múzeumi épület elhalasztott rekonstrukciójával összefüggésben hat éve nem volt mód. A sajtótájékoztatón elhangzott: a múzeumi programok sorában július 3-án életműkiállítása nyílik Nádor Judit keramikusművésznek, október 2-án pedig Gyarmathy Tihamér pécsi születésű Kossuth-díjas festőművésznek, aki idén lenne száz éves.

MTI

• Publikálva: 2015.02.25. 14:22 • Címke: kiállítás