a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

Cannes-ban Európa és Ázsia a középpontban

canneslead

Nemes Jeles László Saul fia című alkotása az egyetlen kelet-európai és az egyetlen első film a 68. cannes-i filmfesztivál hivatalos versenyprogramjában, amelyben elsősorban európai – köztük négy francia és három olasz –, valamint ázsiai filmek versenyezhetnek az Arany Pálmáért.

„Az idei válogatás nagyon szép, megújult, teljesen új gondolatokat fogalmaz meg, kockázatokat vállal fel és átfogó képet nyújt a világ kortárs filmművészetéről” – mondta Thierry Frémaux, a világ legjelentősebb filmes szemléjének művészeti igazgatója párizsi sajtótájékoztatóján, amikor ismertette a hivatalos versenybe meghívott alkotásokat. Hozzátette, hogy idén nem lesznek „túl hosszú filmek”, és az előzetes hírekkel ellentétben nem tiltják be a szelfizést a díszbemutatók alkalmával a vörös szőnyegen, de „kampányt indítanak a nevetséges és groteszk gyakorlat” korlátozására, miután az felborítja a protokollrendet. A várható húsz versenyfilmből 17-et mutattak be a szervezők.

saul fia laokoon nemes
A Saul fia című magyar alkotás is bekerült a versenyprogramba

A visszatérő vendégek között szerepel három nagy olasz rendező: a 2001-ben Arany Pálmát nyert Nanni Moretti Mia Madre (Anyám) című filmje egy alkotói válságba került filmrendezőről szól, Matteo Garrone két nagy sztárral, Salma Hayekkel és Vincent Cassellel forgatta Il racconto dei racconti (Mesék meséje) című filmjét, Paolo Sorrentino pedig La Giovinezza (A fiatalság) című filmjével tér vissza, a főbb szerepekben Michael Caine és Harvey Keitel látható. Franciaország idén négy alkotással versenyezhet. Jacques Audiard harmadik alkalommal szerepel a versenyprogramban, a nem végleges címet viselő Dheepan egy sri lankai tamul menekültről szól egy párizsi külvárosban, a filmet Montesquieu 1721-ben megjelent levélregénye, a Perzsa levelek ihlették. Stéphane Brizé először kapott meghívást a versenybe La loi du marché (A piac törvénye) című filmjével, amelynek főszerepét Vincent Lindon alakítja. A Marguerite et Julien című alkotást az 1603-ban vérfertőző szerelem miatt kivégzett Ravalet testvérpár története ihlette, a filmet Valérie Donzelli rendezte. Maiwenn egy szenvedélyes szerelmi történettel tér vissza, a Mon Roi (Királyom) főszerepét is Vincent Cassel és Emmanuelle Bercot alakítja. Ez utóbbi színésznő La tete haute (Fel a fejjel!) című filmjével nyit a fesztivál, az alkotást versenyen kívül mutatják be. Nagy visszatérő az amerikai Gus Van Sant is, aki The Sea of Trees című filmjében egy amerikai és egy japán találkozását meséli el az „öngyilkosok erdejében” Japánban. A főszerepeket Matthew McConaughey és Naomi Watts alakítják. Az amerikai kontinenst rajta kívül még Todd Haynes képviseli Carol című filmjével, Cate Blanchettel és Rooney Marável a főszerepben. Az 1950-es években New Yorkban játszódó, két nő közötti szerelemi történetet Patricia Highsmith regénye ihlette. A kanadai Denis Villeneuve Sicario című alkotása az amerikai-mexikói határvidéken játszódik, témája a nemzetközi kábítószer-kereskedelem, a főszerepeket Emily Blunt és Benicio Del Toro alakítja.

carol cannes
Cate Blanchett a Carol című filmben

Az ausztrál Justin Kurzel Shakespeare egyik legnagyobb tragédiáját, a Macbethet vitte filmre, Michael Fassbenderrel és az Oscar-díjas Marion Cotillard-ral a főszerepben. A tajvani új hullám megalapítója és vezéregyénisége Hu Hsziao-hszien A gyilkos című filmje egy gyilkosnő kalandjairól szól. Ázsiából érkezik a japán Hirokazu Koreeda (Kishúgunk) és a kínai Csia Csang-ko (Mountains May Depart) is. A szervezők megítélése szerint az idei fesztivál botrányfilmje lehet a görög Jorgosz Lantimosz The Lobster (A homár) című alkotása, amely „olyan film, amit nem teljesen lehet érteni”. A főbb szerepeket Colin Farrell, Rachel Weisz és Léa Seydoux alakítják. Miután bezárták őket egy hotelbe, 45 nap áll rendelkezésre ahhoz, hogy párt találjanak, különben állattá változnak. Versenyen kívül mutatják be Woody Allen legújabb vígjátékát Egy irracionális férfi címmel, valamint Nathalie Portmann Oscar-díjas amerikai színésznő első rendezését, amelyet a világhírű izraeli író és újságíró, Ámosz Oz Szeretetről, sötétségről című önéletrajzi művéből készített. A 68. cannes-i filmfesztivál május 13-án nyílik meg a francia Riviérán, és május 24-ig tart. A nemzetközi zsűrinek idén két elnöke lesz, Joel és Ethan Coen.

MTI

• Publikálva: 2015.04.17. 10:59 • Címke: hír, fesztivál