Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
Április 29. óta a közönség számára is elérhető az eldorado.oszk.hu címen az Elektronikus Dokumentumküldés Országos Rendszere, Adatbázisa és Dokumentumtára (ELDORADO), amely a magyarországi könyvtárak könyvállományának és a kapcsolódó könyvkiadók köteteinek elektronikus elérését is lehetővé teszi.
A „digitális akadálymentesítéssel” az olvasás megszerettetése is új lendületet kaphat – méltatta a szolgáltatást annak szerdai ünnepélyes elindításakor az Országos Széchényi Könyvtárban Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár. Hangsúlyozta ugyanakkor: az ELDORADO nemcsak a hozzáférés tekintetében forradalmi, hanem a jogtiszta hozzáférésen keresztül a gazdaság kifehérítéséhez is hozzájárul. Mint megjegyezte: temették már a Gutenberg-galaxist a PC-k, az internet, majd az okostelefonok megjelenésekor, könyvtárakra mégis szükség van mindmáig, így az ELDORADO elindítása után sem kell attól tartani, hogy senkinek nem fog kelleni a nyomtatott könyv.
Hoppál Péter kiemelte a regionális és városi könyvtárak – melyekből az elmúlt években 600 újult meg – és a könyvtárbuszok szerepét, hozzátéve: idén az OSZK költségvetési pozíciói is javulni tudtak. Tüske László, az OSZK főigazgatója hangsúlyozta: az ELDORADO alapvetően változtatja majd meg könyvtárhasználati szokásokat, a könyvtárról alkotott fogalmakat. Ma az írott információ elképesztő mennyisége áll rendelkezésre, de az olvasás teret veszít a szabadidős tevékenységekkel szemben - emelte ki a főigazgató, majd figyelmeztetett: „ha az olvasók átköltöztek a virtuális térbe, a könyvtárnak követnie kell őket”. Bánkeszi Katalin, a Könyvtári Intézet igazgatója elmondta, az Országos Dokumentumellátó Rendszer és a Magyar Országos Közös Katalógus után az ELDORADO harmadik lábként épül be az elektronikus dokumentumszolgáltatás rendszerébe. A szolgáltatás egy bevezető szakasszal indul el szerdán, majd több lépcsőn keresztül válik teljesen elérhetővé – jegyezte meg. Mint hozzátette, a rendszer azt is lehetővé teszi, hogy a nyomtatott formában elérhető dokumentumok digitalizálását térítésmentesen lehessen megrendelni, igénybevételéhez pedig könyvtári tagság sem szükséges.
Dr. Tüske László, az OSZK igazgatója az intézmény Budavári Palotába költözésének 30. évfordulója alkalmából rendezett emlékülésen, ahol az ELDORÁDÓ-t is felavatták (forrás: OSZK Facebook-oldala)
Dancs Szabolcs, az ELDORADO projekt vezetője szerint a kétéves fejlesztés során létrehozott szolgáltatás legfőbb erénye, hogy lehetőséget ad a szerzői jog által védett tartalmak jogtiszta hozzáféréséhez, mivel része egy jogi modul, és a legális felhasználást a digitális jogkezelési technológia garantálja. Az OSZK-ban továbbá egy szerzői jogi munkacsoport is foglalkozik a jogosultak felkutatásával – fűzte hozzá. A projektvezető elárulta: együttműködésbe kezdenek az alicantei székhelyű Belső Piaci Harmonizációs Hivatallal; a projekt célja, hogy az ELDORADO és a nemzetközi árvamű-nyilvántartás összekapcsolása automatikus adatcserét tegyen lehetővé a két rendszer között.
MTI