a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

Sorrentino végletekig megosztotta a fesztivált

cannesleadA sajtóvetítésen az újságírók egy része hatalmas tapssal, mások búgással, az esti díszbemutatón pedig negyedórás ovációval fogadták Paolo Sorrentino Oscar-díjas olasz rendező angolul forgatott filmjét, amelyet szerdán mutattak be a 68. cannes-i fesztivál hivatalos programjában.

Az Ifjúság című alkotást ellentmondásosan fogadta a sajtó Cannes-ban, pontosan úgy, mint két évvel ezelőtt az olasz rendező legutóbbi, A nagy szépség című filmjét, amely a fesztiválról díj nélkül távozott, néhány hónappal később viszont elnyerte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat.
   
A szépségről, a művészet lényegéről, az emlékezésről és mindenekelőtt az elmúlásról szóló, hollywoodi sztárokkal forgatott, groteszk hangulatú Ifjúság című filmet az újságírók egy része azonnal az Arany Pálmával jutalmazná, míg mások, mint például a The Guardian és a francia filmes lapok kritikusai egy giccses és gyenge szórakoztató filmnek tartják. A Variety filmes szaklap szerint eddig ez a film osztotta meg legjobban a Croisette-et.

  

A svájci Alpokban, egy elképzelt luxus termálhotelben játszódó történet főhőse két régi barát, egy karmester (a 82 éves Michael Caine) és egy filmrendező (a 76 éves Harvey Keitel), akik életük legszebb pillanatainak felidézése mellett elsősorban prosztatagondjaikat osztják meg egymással. Olyan abszurd figurák veszik őket körül, mint a labdarúgó Maradona elhízott hasonmása, aki hátára Karl Marx portréját tetováltatta, s csak bottal és oxigénpalackkal tud közlekedni, de egy teniszlabdával percekig képes a sarkán dekázni. A karmester, aki egész életében elhanyagolta családját, és akit a magyar származású Rachel Weisz által megformált lánya apatikusnak talál, a film végére teljesen visszanyeri életkedvét. Az utolsó, végrendeletnek szánt filmjén dolgozó rendező viszont belehal abba, hogy a 77 éves Jane Fonda által játszott, karikatúraszerű hollywoodi sztár, akit ő indított el a pályán, meglátogatja és visszautasítja a neki ajánlott szerepet, miután egy mexikói tévésorozatban kapott három évre szóló szerződést.

ifjusag
  
„A szereposztás briliáns, és ha valamelyikünknek járna díj, azt mindhárman megkaphatnánk” – mondta Michael Caine a bemutató előtti sajtótájékoztatón. Paolo Sorrentino elmondta, hogy az idő múlásáról szóló, álomszerű és melankolikus alkotás optimista, mert a belső félelmeink feloldását szolgálja.
   
A szerdai másik versenyfilmet, a kínai Csia Csang-ko Mountains May Depart (A hegyek megindulhatnak) című érzelmes alkotását nagyon jól fogadták az újságírók. A rendező nem először kapott meghívást Cannes-ba, A bűn érintése című drámájáért 2013-ban a legjobb forgatókönyv díját érdemelte ki, hazájában viszont betiltották a kínai társadalmi egyenlőségekről szóló kritikus filmet.
   


A hegyek megindulhatnak
kevésbé érint politikai kérdéseket. 25 éven át, három részben követi egy Fenjangban, a rendező szülővárosában élő nő, Tao életét: 1999-ben, amikor a nő férjet választ, s a pár a születendő gyermeknek a Dollár nevet adja, a jelenben, amikor Tao már elvált férjétől, aki a közös gyermekükkel a gazdagabb Sanghajba költözött, illetve 2025-ben, amikor a volt férj és az egyetemista fiú már Ausztráliában élnek, de egymással nem tudnak kommunikálni, mert a fiú már csak angolul tud, de közben visszavágyik anyjához Kínába. Mindhárom rész arra a kérdésre keresi a választ, hogy az adott korban mit jelent kínainak lenni.
   
„Az identitás elvesztése áll a film középpontjában. Rengeteg barátom van, akiknek a gyerekei emigráltak, és nem tudnak velük beszélni. Kínai ellentmondás, hogy az emberek a jobb élet reményében emigrálnak, de gyakran vesztesként kerülnek ki a történetből” – mondta a rendező Cannes-ban.

MTI

• Publikálva: 2015.05.21. 11:11 • Címke: cannes-i filmfesztivál, film