Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.
Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.
A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.
Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.
Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.
Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.
A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.
Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.
Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így
akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a
népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.
Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.
Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.
Az eseményen hét filmet láthat a közönség. A fesztivál az indiai álomgyár egyik grandiózus remekművével, a csaknem tíz éven át készült A nagy muszlim uralkodó című film vetítésével veszi kezdetét csütörtökön.
A történet Nagy Akbar mogul császárról, valamint fiának és egy táncosnőnek a szerelméről szól, amely ellen az apa minden erejével tiltakozik. K. Asif rendező alkotása korának legdrágább produkciója volt, amely a korszak legnagyobb szabású hollywoodi történelmi eposzaihoz volt mérhető. A film forgatása az ötvenes évek elején még fekete-fehérben indult, később néhány táncjelenetet már Technicolor eljárással rögzítettek. 2004-ben digitálisan kiszínezték és felújítva újravetítették, a fesztiválon az új verziót játsszák.
A nagy muszlim uralkodó
A Nobel-díjas író Rabindranath Tagore műveiből készült alkotások közül az 1961-es A kabuli embert június 26-án, pénteken vetítik. A történetben a kabuli Abdur Rehmán Khán afgán kereskedő Kalkuttába költözik, hogy szárított gyümölcsök árusításából éljen. Összebarátkozik Minivel, egy bengáli kislánnyal, aki otthon hagyott leányára emlékezteti őt.
A kabuli ember
A Négy fejezet Tagore utolsó, tizenharmadik regényének filmadaptációja, amelyet június 29-én, hétfőn láthatnak az érdeklődők. A film azokat a problémákat járja körül, amelyek az írót élete végéig foglalkoztatták: többek között a nacionalizmussal való bonyolult viszonyát, a női sorsokat és a modern politikát.
Egy tiszta szív
Június 28-án, vasárnap tűzik műsorra az indiai dallamokkal és táncokkal fűszerezett, kultikus Egy tiszta szív című alkotást. Kamal Amrohi, a film rendezője a főszerepet feleségére, az ünnepelt bollywoodi filmcsillagra, Meena Kumarira osztotta, a forgatás azonban válásuk miatt abbamaradt. Tizennégy évvel később Kumari már halálos betegen fejezte be a filmet és a premier után néhány héttel meghalt.
A rabnő
Bollywood egyik legmeghatározóbb rendezőjének, Bimal Roynak az utolsó filmjét, A rabnőt június 27-én, szombaton láthatja a közönség. Az indai rendező többek között elnyerte a Cannes-i Filmfesztivál Nemzetközi Díját is. A rabnőt Indiában hat Filmfare-díjjal jutalmazták, köztük a legjobb film, a legjobb rendezés és a legjobb női alakítás díjával. Az 1930-as években játszódó történet egy női börtön lakóinak sorsát követi nyomon.
A fesztivál két záró darabja a közelmúlt sikeres alkotásai: az indiai szerelmi románcok világszerte népszerű klasszikusa, a Valami történik velünk, valamint a Királynő című film, amely a modern indiai hősnőt állítja története középpontjába.
MTI