a rovat írásai

Europeana: Magyarország a régió élén áll a feltöltésben

Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.

Digitalizálták az Örök Várost

Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.

Közgyűjteményi digitalizálási stratégia: előny a fogyasztónál

Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.

Norvégia egyszerűen digitalizálja Nigéria irodalmát

A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.

Itt van szinte minden, ami '56-ról fennmaradt

Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.

Rembrandt rajzára leltek a digitalizálás során

Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.

375 ezer műalkotás fotója ingyen

Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.

57 útvonalon sétálgathatunk a Vatikánban

A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.

Moldvai cigány családi hagyatékok digitalizálása

A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.

A független Burma a helyi lakosok fotóin

Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is  tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.

Itt az új Lánchíd-adatbázis

Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.

Digitalizálás összes cikke »

​Magyar anyagok az Europeanában

efg_plakatMagyarország közgyűjteményei és a magángyűjtemények, cégek 2012. áprilisáig 121 771 alkotást helyeztek el az Europeana oldalain.

Az elkövetkező három évben ennek a számnak a megháromszorozása a cél. Mindennek a jelentőségét abban mérhetjük, hogy ezen anyagok nagy része a nagyközönség számára ismeretlen, de sokszor még a kutatók számára is alig feltérképezett külföldi anyagok közt jelenhet meg, és így a szemlélő új összefüggésekre bukkanhat.

Az időszak 26 Europeana-projektjének zömét az Európai Unió finanszírozza, amelyekben 21 magyar intézmény vett részt a Szépműveszeti Múzeumtól a Magyar Távirati Irodáig. A legtöbb adatot a MaNDA (Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet) által befogadott NDA (Nemzeti Digitális Adattár) adta át a közös európai felületnek. További műtárgyakat szolgáltatott többek közt a Magyar Országos Levéltár, a Szépművészeti Múzeum, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Magyar Természettudományi Múzeum, a Magyar Tudományos Akadémia – Nyelvtudományi Intézet, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Tavirati Iroda Rt., a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, az Országos Széchényi Könyvtár és az Iparművészeti Múzeum.

dalolva_plakat
Filmplakát az Europeanán

Az Europeanán ingyenesen megtalálható többek közt több a MaNDA egyik elődje, a Magyar Nemzeti Filmarchívum által szolgáltatott több, mint ezer magyar film plakátjának nézőképe, linkekkel el lehet jutni a Magyar Elektronikus Könyvtárba, de hangfájlok és videók is fellelhetők.

A közzétett anyagok egy része elérhető az Europeana szerverein is, más esetekben hivatkozásokkal irányít el az oldal az aktuális gyűjtemény honlapjára. A minimumcélok közé tartozik például, hogy az Europeana a jól adatolt műtárgyak rendszere legyen, tehát ha szobrot keresünk, akkor valóban szobrok jelenjenek meg. További célok közé tartozik például a különböző nemzetek különböző intézményei által felvitt műtárgyak metaadatainak átjárhatósága.

kenguru_plakat
Filmplakát az Europeanán

A műtárgyak publikálása kapcsán összetett jogi szabályozás készül. Nem mindegy ugyanis, hogy egy műtárgy közkincs, azaz bárki megtekintheti (képi elem esetén legalább a nézőképét), vagy esetleg semmilyen benyomást sem gyakorlunk az internetezőkre. Az Europeana ugyanis alkalmas arra, hogy szélesebb internetező, művészetek iránt érdeklődő közönség körében népszerűsítse a magyar gyűjtemények anyagait. Az így elhelyezett tárgyak élő részei lehetnek az alakuló művészetnek, kultúrának, kreatív iparnak, sőt új, például turisztikai célú applikációkba is beépíthetők lehetnek.

Balogh Endre

• Publikálva: 2012.05.11. 10:15 • Címke: manda, honlap, digitalizálás, europeana