Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
Egyre több közgyűjtemény, patinás múzeum és könyvtár teszi közzé kincseit az interneten: a British Library kollekciójának több mint egymillió darabját böngészhetjük a Flickr oldalukon.
A British Library sokféle médiumot bocsátott szabad útjára: találhatunk térképeket, földrajzi diagramokat, gyönyörű illusztrációkat, képregényeket, képeslapokat, tájképeket, falrajzokat, a 17-19. századból. A képeket a Microsoft digitalizálta.
Egy illusztráció Bill Nye amerikai történelemről szóló könyvéből (az illusztrációt F. Opper készítette)
Ha valaki kicsit eltéved az oldal sűrűségében, akkor a robotok által szerkesztett (és a British Libraryhez tartozó) Mechanical Curator blog segít az eligazodásban: ez a kissé bolondos eszköz segít olyan helyekre is „eljutni”, ahova nélküle kevésbé lehetne. Egy különleges arcfelismerő technika segítségével végigpásztázza a digitalizált könyveket, és az illusztrációkat helymegnevezéssel teszi közzé.
A Flickr oldalán konvencionálisabb módon, albumokba rendezve mutatják be a képeket. Bármelyik képre kattintva eljutunk az eredeti forráshoz, tehát akár az azt tartalmazó könyvhöz, amely mellé további abban az évben kiadott könyveket találunk.
A szerkesztők például feltették a fenti, 1885-ből származó illusztrációt a biciklikről szóló mappájukba. De találhatunk öltözködési tanácsadásról szóló képeket, amelyek arról szólnak, hogy az úriemberek miképpen tudnak olcsón és jól öltözködni, de távol-keleti fogpaszta reklám és számos más, eddig elképzelhetetlen dolgot is lehet találni. Csak győzzünk kattintgatni.
BÁ