a rovat írásai

Europeana: Magyarország a régió élén áll a feltöltésben

Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.

Digitalizálták az Örök Várost

Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.

Közgyűjteményi digitalizálási stratégia: előny a fogyasztónál

Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.

Norvégia egyszerűen digitalizálja Nigéria irodalmát

A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.

Itt van szinte minden, ami '56-ról fennmaradt

Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.

Rembrandt rajzára leltek a digitalizálás során

Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.

375 ezer műalkotás fotója ingyen

Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.

57 útvonalon sétálgathatunk a Vatikánban

A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.

Moldvai cigány családi hagyatékok digitalizálása

A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.

A független Burma a helyi lakosok fotóin

Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is  tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.

Itt az új Lánchíd-adatbázis

Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.

Digitalizálás összes cikke »

Szenzációs 1944-es iratanyagot találtak egy kettős falú házban

csillagos_lead

A budapesti zsidóság csillagos házakba költöztetését előkészítő lakásügyi dokumentumokat találtak egy Kossuth téri ház egyik lakásának felújításakor. A több kerületet érintő 5-7 ezer oldalnyi irategyüttes értékét az adja, hogy az adatszolgáltatási ívekről korábban úgy tudták, a háborúban megsemmisültek.

A megtalálás részleteiről és a különleges dokumentumok feldolgozásáról Budapest Főváros Levéltára vezetői, valamint a lakást megvásárló és azt felújító házaspár adott tájékoztatást a médiának pénteken.
    
A zsidótörvények alá eső magyaroknak 1944. június 21-i határidővel kijelölt kényszerlakhelyre, az úgynevezett csillagos házakba kellett költözniük. A június 17-i rendelet előírta, hogy a lakók házaik bejárata fölé jól látható, mint a rendelet fogalmazott, kanárisárga Dávid-csillagot helyezzenek el. 

csillagos
forrás: Budapest Főváros Levéltára
   
A lakásügyi iratanyag a Parlamenthez közeli Kossuth tér 13-15. száma alatti épület egyik negyedik emeleti lakásából került elő. Az új tulajdonosok szeptember elején egy repedést találtak a falon, majd miután azt megbontották, kiderült, hogy a lakásukat egy dupla fal határolja, amelyben tömbökben régi papírok, dokumentumok vannak. A lakástulajdonos Berdefy házaspár ezt követően fordult szakemberekhez, a levéltár munkatársaihoz, akik megállapították, hogy a dokumentumok, az úgynevezett adatszolgáltatási ívek 1944 júniusából származnak, abból az időből, amikor egy kormányrendelet alapján az egész városban összeírták, melyik lakásban élnek zsidók és nem zsidók. A fellelt dokumentumok az akkori, vélhetően teljes XI., XII, XIV. és részben a XIII. kerületi házak tulajdonosait, a lakók neveit tartalmazza, feltüntetve egyebek mellett azt is, mennyi lakbért fizetnek.
   
A levéltár vezetői arról beszéltek, hogy a német megszállás után kezdeményezett lakásügyi eljárásnak álcázott összeírás volt az alapja annak, hogy később hol jelölték ki a csillagos házakat és az is, hogy kiket költöztettek oda. A 61 kilogrammnyi dokumentum a falszigetelésnek köszönhetően meglepően jó állapotban került elő, így az iratok restaurálása, majd digitalizálása nem lesz nehéz feladat a levéltár szakembereinek. A dokumentumok azért a Kossuth tér 13-15 szám alatti épületből kerültek elő, mert 1944 júliusában ott működött a lakásügyi kormánybiztosság, ám arról egyelőre semmit nem tudni, ki, mikor és milyen céllal rejtette el a dokumentumokat.
   
A levéltár vezetői köszönetüket fejezték ki az anyagot átadó házaspárnak, és arról beszéltek, nem tartják képtelenségnek, hogy lehetnek még máshol is hasonló dokumentumok, ezért azt kérték, ha hasonló iratok kerülnek elő, azt jelezzék az intézményüknek.

MTI

• Publikálva: 2015.09.26. 10:13 • Címke: hír